Vykurovanie domu

Pri novostavbe alebo modernizácii domu zohráva mimoriadnu úlohu téma vykurovania, pretože energeticky účinné a pravidelne servisované vykurovacie zariadenie môže prevádzkovateľovi ušetriť náklady. Môže však aj prispieť k ochrane životného prostredia. Najdôležitejšie informácie a články od poradcov na tému vykurovanie, vykurovacia technika a teplo nájdu majitelia domov v nasledujúcich kapitolách. Okrem prehľadu o najdôležitejších vykurovacích systémoch, informáciách o modernizácii a vetraní miestností získate informácie o témach dotácií a financovania. Náš poradca v oblasti vykurovania je vám okrem toho k dispozícii s užitočnými tipmi týkajúcimi sa vykurovania.

Prehľad jednotlivých tém:

Tieto vykurovacie systémy umožňujú mimoriadne účinné vykurovanie

Kým bol výber správnej technológie pri vykurovaní voľakedy obmedzený viac-menej na plynové, vykurovanie drevom alebo olejové vykurovanie, dnes máme k dispozícii veľký výber moderných vykurovacích zariadení. Investori alebo majitelia domov, ktorí o ne majú záujem, dnes oveľa ľahšie získajú prehľad. Všetky zariadenia na výrobu tepla sa navzájom odlišujú. Sú vhodné na rôzne možnosti použitia a samozrejme majú aj svoje výhody a nevýhody. Keďže rozhodnutie pre nejaké vykurovacie zariadenie má priamy vplyv na náklady, ktoré budú celé roky vznikať pri vykurovaní, zhromaždili sme najdôležitejšie informácie, výhody a nevýhody nasledujúcich technológií v našom prehľade vykurovacích systémov a v našom porovnaní vykurovacích systémov .

Modernizácia vykurovania: Múdre investície do účinného vykurovania

Takmer každý vykurovací systém v slovenských domácnostiach má dnes viac ako 20 rokov. Zariadenia sú tým pádom technicky zastarané a často spotrebujú viac energie, než je nutné. Dôsledok: Mnohí majitelia starších domov bojujú s vysokými nákladmi na vykurovanie. V tomto prípade pomôže modernizácia vykurovacieho systému. Stará technika sa pritom optimalizuje, repasuje alebo kompletne vymení a náklady na vykurovanie sa môžu výrazne znížiť. Nový kondenzačný kotol môže napríklad znížiť náklady na vykurovanie aj o viac ako 30 percent. A to len tým, že na rozdiel od mnohých starých zariadení na výrobu tepla využíva aj teplo z odpadových plynov, ktoré by sa inak dostalo do komína. To, aké možnosti poskytuje modernizácia vykurovacieho systému a aké náklady sú s tým spojené, vám objasníme v rubrike Modernizácia vykurovacieho systému.

Radiátory privádzajú teplo z kotlov do okolitých štyroch stien

Kotol vyrába teplo a radiátory ho privádzajú do zapojených miestností. Svojou konštrukciou, tvarom a veľkosťou však nemajú vplyv len na pocit pohody z tepla v miestnosti. Ovplyvňujú aj náklady, ktoré vznikajú pri vykurovaní. Ak sú radiátory príliš predimenzované, môže sa napríklad znížiť prívodná teplota celého vykurovacieho zariadenia. A to má mnoho výhod.

Okrem toho, že sa minimalizujú straty energie pri rozvode tepla, kondenzačné kotly môžu pracovať efektívnejšie. Aj systémy, ktoré využívajú obnoviteľné energie, ako napr. tepelné čerpadlá, môžu pri nižších prívodných teplotách pracovať efektívnejšie a znížiť tak spotrebu a náklady na vykurovanie. Správne umiestnené radiátory vytvoria najmä pohodu – teda intenzívny pocit pohody z tepla. Napríklad radiátory umiestnené pod oknom takto zabraňujú nepríjemnému prievanu. Prievan sa veľmi často vyskytuje najmä v asanovaných budovách so starými oknami. Prehľad o možných typoch radiátorov, ich výhodách a nevýhodách, ako aj informácie o tom, čo sa musí pri dimenzovaní a umiestnení dodržať, nájdete v rubrike Radiátory.

Termostaty umožňujú digitálne vykurovanie

Mimoriadne dôležitým komponentom moderných radiátorov sú termostaty. Bez týchto malých komponentov by sotva bolo možné nezávislé nastavenie teplôt v jednotlivých miestnostiach. Dôsledok: Aj keď majitelia domu vôbec nevyužívajú jednotlivé miestnosti, všetky sa rovnako vyhrejú a náklady na vykurovanie sú zbytočne vysoké. Digitalizáciou sa radiátory a vykurovacie zariadenia stávajú prostredníctvom termostatov úplne jednoducho tiež inteligentnými. Inteligentné zariadenia sa pritom naučia fyzikálne procesy pri vykurovaní a prívod tepla vedia šikovne a úsporne regulovať samé. Prostredníctvom tabletu alebo smartfónu sa vykurovacie telesá dajú nastaviť napríklad aj vtedy, ak majitelia domov vôbec nie sú doma. Všetky informácie na tému inteligentný domov nájdete v rubrike Smart home.

Termostaty však dokážu ešte oveľa viac než len prispôsobenie vykurovania potrebám užívateľov. Pretože, ak sú raz správne nastavené – napríklad pri hydraulickom vyregulovaní – zabezpečia aj rovnomerný a efektívny rozvod tepla v celom dome. Radiátory tak nevychladnú a náklady na vykurovanie sa ďalej znižujú. To, čo je dôležité pri výbere vhodných termostatov a ako vám pomôžu ušetriť energiu, vám objasníme v rubrike Termostaty.

Vetranie chráni pred plesňami a vysokými nákladmi na vykurovanie

Kým v starých domoch vždy cirkuluje vzduch, nové budovy sú väčšinou mimoriadne izolované. Účinné okná a tepelná izolácia– ktoré obklopujú celý povrch domu, absorbujú teplo – neumožňujú takmer žiaden únik vzduchu. Na jednej strane to znižuje náklady na vykurovanie, na druhej strane sa veľmi často nedá dostatočne regulovať vlhkosť v dome a zvyšuje sa riziko vzniku škôd spôsobených vlhkosťou a plesňami. Pomôcť môžu zariadenia na kontrolované vetranie obytného priestoru. Tieto zariadenia riadia automatickú výmenu spotrebovaného vzduchu v miestnosti za čerstvý vonkajší vzduch a vytvárajú tým optimálne hygienické podmienky.

Mimoriadna výhoda: Vetracie zariadenia bytov sa môžu vybaviť zariadením na rekuperáciu tepla. Takéto zariadenie využíva teplo spotrebovaného odpadového vzduchu na zohriatie čerstvého vonkajšieho vzduchu. Počas chladných zimných dní, kedy teplota klesne pod -14 °C, sa tak dá čerstvý vzduch zohriať aj bez vykurovania nad 10 °C. Zníži to spotrebu energie pri vykurovaní a zabezpečí zdravý vzduch v miestnosti. Prehľad o dostupných vetracích systémoch, ich výhodách a nevýhodách, ako aj informácie o tom, koľko energie sa môže ušetriť vetraním s rekuperáciou tepla pri vykurovaní, nájdete v rubrike Vetranie obytných priestorov.

Štátna dotácia

Keďže moderná vykurovacia technika nešetrí len peňaženku mnohých majiteľov domov, ale aj životné prostredie a klímu, štát dotuje nové účinné zariadenia prostredníctvom dotačného programu Zelená domácnostiam. Výška dotácie závisí od zvolenej techniky. Správcom programu je Slovenská inovačná a energetická agentúra. O výške dotácie pri kúpe nového vykurovacieho systému, o tom, čo sa musí dodržať a ako majú majitelia domov správne podať žiadosť, vás informujeme v rubrike Dotácie.

Financovanie: Úsporné vykurovanie – aj bez vlastného kapitálu

Nech sú výhody nového vykurovacieho systému akokoľvek dobré: Predovšetkým v starých budovách sa mnohí majitelia domov obávajú nákladov. Novú vykurovaciu techniku pritom nemusíte bezpodmienečne okamžite platiť z vlastného. Ako v mnohých iných oblastiach, aj pri vykurovaní môže financovanie zabezpečiť na krátke obdobie platobnú schopnosť. Na rozdiel od financovania auta sa beztak výhodné podmienky pri kúpe vykurovacieho systému prejavia často už pri výraznej úspore prevádzkových nákladov . Bez zálohy a komplikovaného vybavovania to dnes už často veľmi jednoducho funguje prostredníctvom online žiadosti.

 

Vykurovanie v nových a starých budovách: Nie každý vykurovací systém sa hodí do každého domu

Dnes máme k dispozícii veľký výber moderných vykurovacích zariadení od plynového vykurovania, cez vykurovanie drevom až po palivový článok. Táto rozmanitosť často sťažuje mnohým majiteľom domov rozhodnutie o novom vykurovaní. Toto rozhodnutie často závisí od toho, že výhody a nevýhody systémov sú príliš rozdielne – efektívne vykurovanie funguje len vtedy, ak sa technika hodí k domu a správaniu užívateľa.

Napríklad: Tepelné čerpadlo využíva energiu okolia na vykurovanie. Keďže sa táto dá ale získať len s nízkymi teplotami, teplota sa musí technicky zvýšiť. O čo väčší je teplotný rozdiel medzi vykurovacím systémom a zdrojom tepla, o to vyššie sú aj vykurovacie náklady tepelného čerpadla. Moderný systém, vďaka ktorému je vykurovanie v nízkoenergetických novostavbách alebo asanovaných starých budovách mimoriadne úsporné, môže v starých budovách s nízkou energetickou kvalitou spôsobiť vysoké vykurovacie náklady. Prehľad systémov, ktoré sú vhodné na vykurovanie v novostavbách a v starých budovách, nájdete v našom článku Vykurovacie systémy v starých budovách a v novostavbách.

Poradca v oblasti vykurovania vám pomôže pri otázkach týkajúcich sa techniky a pod.

Vykurovacie zariadenia sú komplexné systémy, ktoré nevyhrievajú len dom, ale zabezpečia aj dostatok teplej vody na umývanie riadu, kúpanie alebo sprchovanie. Ak je vykurovací systém studený alebo len vlažný, majitelia domov sú spočiatku väčšinou bezradní.

Väčšina problémov sa však dá rýchlo odstrániť. Náš poradca vykurovanie.eu napríklad uvádza správne kroky na odvzdušnenie radiátorov alebo tipy, ako sa dá efektívne predísť tvorbe plesní vo vlastnom byte. Náš poradca je však veľmi užitočný aj keď vykurovací systém funguje bez problémov. Napríklad vtedy, ak vám prezradí správne triky na zníženie nákladov na vykurovanie. Už aj s malým rozpočtom sa dajú často dosiahnuť citeľné úspory. Ak je váš vlastný vykurovací systém už starý a nespoľahlivý, poradca v oblasti vykurovania vám pomôže aj pri rozhodovaní sa pre nové zariadenie. Poskytne vám prehľad o moderných možnostiach vykurovania, objasní výhody a nevýhody technológií a jednoducho vám ukáže, ktorý vykurovací systém je najlepší pre dom a užívateľa. Všetky tipy a rady našich expertov nájdete v sekcii Poradca.

Vyskúšajte konfigurátor vykurovania
Zistite, ktorá zostava vyhovuje vášmu vykurovaciemu systému vďaka našej jednoduchej aplikácii.
Najnovšie články
Aktuality
19. marca 2024

V súčasnosti je u nás inštalovaných 870 MW fotovoltických elektrární. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) sa pokúsila vyčísliť, akú časť celkovej spotreby elektriny na Slovensku by pokryli strešné fotovoltické panely, ak by boli na každej vhodnej budove. V roku 2023 sa na Slovensku inštalovalo 267 MW fotovoltických systémov. Z toho 92 % predstavovali… Čítať viac

Aktuality
23. januára 2024

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) informovala, že fotovoltika má za sebou na Slovensku rekordný rok. Do distribučných sústav sa pripojili nové obnoviteľné zdroje s celkovým inštalovaným výkonom 266,9 MW.  Z údajov regionálnych distribučných spoločností vyplýva, že najväčší podiel na medziročnom prírastku mali najmä fotovoltické panely na strechách rodinných domov. Takmer 40 % novoinštalovanej… Čítať viac

Aktuality
9. januára 2024

Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila novú výzvu.  Zameraná je na znižovanie energetickej náročnosti a na využívanie obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách. Na dotácie je vyčlenených 143 mil. eur. Na čo je možné dotáciu použiť, kto môže žiadať o podporu a akú časť nákladov môže pokryť príspevok? Oprávnení žiadatelia Z novej výzvy by mali byť… Čítať viac

Vykurovanie
18. decembra 2023

Podlahové vykurovanie sa používa čoraz častejšie. Vzhľadom na lepšie výškové rozloženie teploty vzduchu vo vykurovanej miestnosti môže byť teplota vzduchu nižšia ako pri radiátorovom vykurovaní a dá sa ušetriť na palive, ktorého sa spotrebuje menej. Tepelná pohoda prostredia pritom zostáva rovnaká. Pomocou vykurovania sa môže teplo do vykurovanej miestnosti odvádzať dvoma spôsobmi: prúdením (konvekciou) alebo… Čítať viac