Vykurovanie s nízkoteplotnou technológiou
Nízkoteplotné vykurovanie je systém, ktorý vaše miestnosti vykúri aj s nízkymi prívodnými teplotami. Tento systém pomáha šetriť náklady na energiu a vďaka špeciálne skonštruovaným vykurovacím plochám poskytuje mimoriadny pocit tepelnej pohody. Aby systém fungoval, je okrem vhodných vykurovacích telies dôležitý aj správny kotol.
Fungovanie nízkoteplotného vykurovania
Nízkoteplotné vykurovanie pozostáva z kotlov a vykurovacích plôch, ktoré aj pri prívodných teplotách nižších ako 45 stupňov vnášajú do miestností dostatok tepla. Je to možné vďaka veľkoryso dimenzovaným vykurovacím telesám a veľkoplošným vykurovacím systémom. Pretože tie prenášajú vykurovacie teplo cez veľké plochy a vyžadujú nízke povrchové teploty.
Výhody nízkoteplotnej technológie
Táto moderná technológia umožňuje hospodárne využívanie ekologických vykurovacích systémov, ako je tepelné čerpadlo alebo solárne vykurovacie zariadenie. Okrem toho vysoký podiel sálavej energie vykurovacích plôch zabezpečuje aj pri nižších teplotách vzduchu v miestnosti vysoký pocit pohody, čo umožňuje redukciu nákladov na vykurovanie. Ešte viac energie šetrí nízkoteplotné vykurovanie pri rozvode tepla. Pretože čím nižšie sú teplotné rozdiely medzi vykurovacími potrubiami a okolím, tým nižšie sú aj tepelné straty. Výhody tejto technológie možno zhrnúť nasledovne:
- výhodné na využitie regeneratívnych energií na vykurovanie,
- klesajúce náklady na vykurovanie vďaka nízkej teplote vzduchu v miestnostiach,
- nižšie náklady na vykurovanie vďaka klesajúcim tepelným stratám v rozvode.
Vykurovacie plochy pre nízke prívodné teploty
Na správnu funkčnosť nízkoteplotného vykurovania sú dôležité zodpovedajúce vykurovacie plochy. Existujúce možnosti:
- veľkoryso dimenzované vykurovacie telesá,
- špeciálne nízkoteplotné vykurovacie telesá,
- podlahové, nástenné a stropné vykurovacie systémy.
Veľkoryso dimenzované vykurovacie telesá
Skutočnosť, aká vysoká musí byť prívodná teplota pre vykurovacie teleso, závisí okrem výsledku výpočtu tepelných strát predovšetkým od veľkosti vykurovacieho telesa. Pokým malé vykurovacie plochy prepravujú teplo s vysokými povrchovými teplotami, obzvlášť veľkoryso dimenzované vykurovacie plochy si vystačia aj s nižšími teplotami. V prípade výberu vykurovacích telies pre nízkoteplotné vykurovanie ich teda treba plánovať podstatne väčšie ako pri konvenčných systémoch.
Špeciálne nízkoteplotné vykurovacie telesá
Jednou z alternatív sú výhradne pre tieto účely skonštruované nízkoteplotné vykurovacie telesá, ktoré aj pri kompaktných plochách zabezpečia príjemné teplo. Umožňujú to vysoko efektívne výmenníky tepla a integrované ventilátory. Takzvané aktivátory vedú v prípade potreby popri vykurovacích telesách viac vzduchu, a tým zvyšujú odovzdávanie tepla. Nízkoteplotné vykurovacie telesá pre nízkoteplotné vykurovanie obsahujú relatívne menej vody a rýchlo reagujú na zmenené teplotné požiadavky. Okrem toho nevydávajú viac tepla, ako je potrebné, a zabraňujú prehriatiu jednotlivých miestností.
Podlahové, nástenné a stropné vykurovacie systémy
Obzvlášť výhodným pre nízkoteplotný systém je celoplošné vykurovanie. Pretože tento vykurovací systém aktivuje podlahy, steny alebo stropy na vykurovanie a vystačí si pritom s obzvlášť nízkymi prívodnými teplotami. Podlahové vykurovanie je okrem toho takmer neviditeľné a obzvlášť komfortné. O to sa stará vysoký podiel sálavej energie, ktorý ohrieva priestory podobne ako slnečné lúče. Rovnako ako veľkoryso dimenzované alebo nízkoteplotné vykurovacie telesá sa aj celoplošné vykurovanie dá väčšinou inštalovať aj dodatočne.
Zdroje tepla pre nízkoteplotné vykurovanie
Pri vykurovacích systémoch s nízkymi prívodnými teplotami sú okrem vhodných vykurovacích telies dôležité aj zodpovedajúce zdroje tepla. Na výber sú pritom okrem iného:
- nízkoteplotné kotly,
- kondenzačné kotly,
- tepelné čerpadlá,
- solárne vykurovacie systémy.
Nízkoteplotné kotly na olej alebo plyn
Základným predpokladom pre energeticky úsporné zariadenia sú takzvané nízkoteplotné kotly (NT kotly). Pozostávajú zo špeciálnych materiálov a sú odolné voči eventuálne sa vytvárajúcemu kondenzátu. K tvorbe kondenzátu by mohlo dochádzať, keď spätná voda z vykurovacieho zariadenia prúdi do kotla s veľmi nízkymi teplotami. Nízkoteplotné kotly nahradili staré kotly s konštantnou teplotou (zdroje tepla, ktoré trvalo pracujú s vysokými teplotami) a prispeli tak ku klesajúcim vykurovacím nákladom (v zmysle aktuálne platnej legislatívy – smernice ErP už tieto kotly nie sú na trhu vo všeobecnosti dostupné).
Kondenzačné kotly na olej alebo plyn
Kondenzačný kotol sa považuje za nasledovníka nízkoteplotnej technológie. Bez problémov pracuje s nízkymi výstupnými teplotami, účelne však využíva vytvárajúci sa kondenzát. Pretože kým sa voda kondenzuje z horúcich spalín, odovzdáva veľa tepla, ktoré by inak uniklo cez komín. Táto energia zohrieva vykurovaciu vodu a kotol samotný má potom menej práce. Následne klesá spotreba paliva a znižujú sa náklady na vykurovanie.
Tepelné čerpadlá na vzduch, geotermálnu energiu alebo vodu
Tepelné čerpadlo odoberá približne dve tretiny vykurovacieho tepla zo vzduchu, vody alebo zo zeme. Pretože takto získavané teploty však nie sú dostačujúce na príjemné vykúrenie, treba tieto teploty zvýšiť. Toto zvýšenie je možné prostredníctvom technologického procesu, ktorý je obzvlášť účinný predovšetkým pri nízkych výstupných teplotách. To znamená: Vykurovanie tepelným čerpadlom je výhodné obzvlášť vtedy, ak čerpadlo zásobuje teplom nízkoteplotný systém.
Solárno-termické zariadenia na podporu vykurovania
Solárny vykurovací systém zachytáva slnečné žiarenie prostredníctvom kolektorov a získava tak teplo na vykurovanie budovy. A to dokonca bez toho, aby spotrebúval palivá. Čo sa týka efektívnosti kolektorov, tá rastie s klesajúcimi prevádzkovými teplotami. Dôvodom sú menšie straty pri odovzdávaní tepla do prostredia. Tak isto ako pri tepelnom čerpadle, aj v prípade využívania solárneho zariadenia na podporu vykurovania sa jeho efektívnosť zvyšuje pri spolupráci s nízkoteplotným systémom.
Zhrnutie
Nízkoteplotné vykurovanie sa prevádzkuje s nízkymi prívodnými teplotami. Tým sa znižujú náklady na energie a zabezpečuje vysoký komfort. Zároveň je však predpokladom navzájom zosúladená vykurovacia technika. Okrem veľkoryso dimenzovaných vykurovacích telies, nízkoteplotných vykurovacích telies alebo celoplošných vykurovacích systémov možno pritom využiť kondenzačné kotly, systémy tepelných čerpadiel alebo solárnych zariadení.