Vetranie obytných priestorov: Viac bezpečnosti a komfortu
Požiadavky na energetickú náročnosť obytných domov v prípade novostavieb aj sanácií v posledných rokoch značne vzrástli. Budovy sa stávajú stále nepriepustnejšími. Vnútorné zaťaženia, ako sú škodlivé látky, pachy alebo vlhkosť, sa však často nemôžu regulovať sami od seba. Dôsledok: Na zabezpečenie dostatočného vetrania bytu sú stále častejšie potrebné zariadenia na vetranie obytných priestorov. Len takéto zariadenia umožňujú predchádzať zlému vzduchu v miestnosti a tvorbe plesní. V nasledujúcich kapitolách sa pokúsime objasniť, kedy je potrebné zariadenie na vetranie obytných priestorov, ako funguje, aké druhy týchto zariadení sú k dispozícii a ako môže zariadenie na vetranie bytu pomôcť dokonca aj pri redukovaní nákladov na vykurovanie.
Prehľad jednotlivých tém:
Prečo je v energeticky úsporných budovách dôležité vetranie obytných priestorov?
Ak človek uvažuje o starších domoch, tieto boli skôr len zriedkavo vybavené zariadeniami na vetranie obytných priestorov. S výnimkou vnútorných kúpeľní alebo kuchýň – to ani nebolo potrebné, pretože cez okná, dvere alebo cez iné netesnosti v obvodovom plášti budovy prúdilo do vnútra vždy dostatok vzduchu.
Keďže však vnikanie vonkajšieho vzduchu, ktorý počas obzvlášť studených zimných dní môže mať teplotu niekedy aj nižšiu ako -10°C, spôsobuje veľkú spotrebu energie, preto je dnes potrebné tejto nekontrolovanej cirkulácii vzduchu zabrániť. Pri novostavbách a sanáciách to umožňujú napríklad vzduchotesné okná a fólia, ktorá zachytáva všetko teplo v plášti budovy.
V tomto prípade však môže byť problémom, že prirodzenou cestou vzduch necirkuluje medzi interiérom a exteriérom. Škodlivé látky z nábytku, pachy z kuchýň a kúpeľní, ako aj veľká časť vlhkosti, ktoré sa denne uvoľňujú do vzduchu, sa takto nedajú odvádzať a zostávajú v miestnosti. Bez zariadenia na vetranie obytných priestorov, ktoré kontinuálne zabezpečuje dostatočné preplachovanie čerstvým vonkajším vzduchom, by táto koncentrácia mohla vzrásť natoľko, že by došlo k podstatnému zníženiu kvality vzduchu. Neustále narastá aj nebezpečenstvo poškodení spôsobených vlhkosťou, ako je vytváranie plesní.
Opatrenia na vetranie obytných priestorov sú predpísané zákonom.
Dôležité je vedieť, že opatrenia na vetranie bytu – ako takzvané vetranie obytného priestoru – sú tiež zákonne predpísané. Presnejšie norma DIN 1946 časť 6 stanovuje, že pri každej novostavbe obytnej budovy sa musí vypracovať koncept vetrania. Pri sanáciách je potrebné koncept vetrania obytných priestorov vypracovať, ak sa:
- vo viacgeneračných rodinných domoch vymieňa viac ako jedna tretina okien
- v jednogeneračných domoch vymieňa viac ako jedna tretina alebo sa utesňuje viac ako jedna tretina strešnej plochy.
Úlohou konceptu vetrania je zabezpečiť, aby moderný a energeticky úsporný dom bol vždy zásobovaný dostatočným množstvom čerstvého vzduchu. Ak to tak nie je, je nevyhnutné zabezpečiť opatrenia na centrálne alebo decentrálne vetranie obytných priestorov.
Ako funguje vetranie obytného priestoru?
Úlohou vetrania obytných priestorov je, aby všetky priestory v budove alebo v byte boli zásobované dostatočným množstvom čerstvého vzduchu. Kým sa čerstvý vzduch privádza do obytných miestností, ako sú obývačky alebo detské spálne – zatiaľ odpadový vzduch, je odvádzaný z neobytných miestností, ako napr. chodba, kúpeľňa, toalety. Takýmto spôsobom je možné zabrániť tomu, aby nepríjemné pachy zhoršovali kvalitu vzduchu v obytných priestoroch.
Podstatnou funkciou zariadenia na vetranie obytných priestorov je možnosť využívať teplo zo spotrebovaného odpadového vzduchu na predhriatie studeného vonkajšieho vzduchu. Bez akéhokoľvek vyhrievania sa vonkajší vzduch, ktorý v zime má niekedy aj teplotu -14 °C, môže predhriať na vyše +10 °C. Možné je to tak, že sa privádzaný vzduch a odpadový vzduch v centrálnych zariadeniach na vetranie obytných priestorov vedie bezprostredne vedľa seba. Alternatívne možno teplým odpadových vzduchom zohriať aj akumulačné jadro výmenníka tepla. Ak sa studený vonkajší vzduch vedie s časovým posunom cez toto akumulačné jadro, naberá energiu a zohrieva sa. Tento variant spätného získavania tepla sa využíva často pri decentrálnych zariadeniach na vetranie bytu.
Aké možnosti existujú na vetranie samotného bytu?
Ak ide o vetranie samotného bytu, rozlišujeme prirodzené vetranie a vetranie pomocou ventilátora. Pri prirodzenom vetraní cirkuluje vzduch v byte prirodzeným spôsobom. Možné je to napríklad vtedy, keď sú otvory na privádzaný a odvádzaný vzduch – mriežky zabudované vo fasáde – umiestnené na protiľahlých stranách budovy. Vzduch poháňaný pôsobením rôznych veterných pomerov pritom prúdi bez kontroly zo strany privádzaného vzduchu na stranu odvádzaného vzduchu. Prirodzené vetranie nemôže byť vybavené zariadením na spätné získavanie tepla.
Z hľadiska hygieny vzduchu je podstatne lepším spôsobom vetrania bytu riešené ventilátorom. Pretože v tomto prípade zabezpečuje dostatočné vetranie bytu aspoň ventilátor. Vetranie môže byť centrálne alebo decentrálne.
Decentrálne vetranie obytných priestorov s priestorovo úspornými jednotkami pre sanáciu
Charakteristickým znakom decentrálneho vetrania obytných priestorov je skutočnosť, že jednotlivé miestnosti alebo byty v dome sa môžu vetrať navzájom nezávisle. Jednotlivé vetracie jednotky sa pritom inštalujú priamo do vonkajšej steny bytu. Tieto jednotky vybavené zariadením na spätné získavanie tepla sa prepínajú v pravidelných intervaloch medzi prevádzkou privádzania a prevádzkou odvádzania vzduchu. To znamená, že striedavo privádzajú čerstvý vzduch dovnútra a odvádzajú studený vzduch von. Z dôvodu malých rozmerov jednotiek, ktoré sa dajú bez akýchkoľvek problémov nainštalovať napríklad pri sanácii, dosahujú decentrálne jednotky na vetranie obytných priestorov často len malé výkony. Aj spätné získavanie tepla je v dôsledku striedavej prevádzky možné len v obmedzenej miere.
Výhody decentrálneho vetrania obytných priestorov: | Nevýhody decentrálneho vetrania obytných priestorov: |
nízka zaobstarávacia cena | nízky vzduchový výkon z dôvodu malých rozmerov jednotiek |
vetranie jednotlivých miestností | vysoká zaobstarávacia cena, ak je potrebných veľa jednotiek |
priestorovo úsporné jednotky, ktoré sa dajú nainštalovať do vonkajšej steny bez siete kanálov | obmedzená účinnosť spätného získavania tepla |
Centrálne vetranie s rozvetvenými kanálmi a účinným spätným získavaním tepla
Pri centrálnom vetraní obytných priestorov sa privádzaný vzduch, ako aj odpadový vzduch odvádzaný z domu alebo bytu vedie cez centrálnu jednotku. Táto sa nachádza v technickej miestnosti. Okrem toho je prostredníctvom rozvetvenej kanálovej siete spojená s výustkami v celej budove. Čerstvý vonkajší vzduch sa nasáva cez prípojku na streche alebo vo fasáde, filtruje sa a vedie cez vetraciu jednotku. V závislosti od jednotky je možné jeho zohrievanie, chladenie, zvlhčovanie alebo odvlhčovanie – a následný transport do priestoru privádzaného vzduchu. Spotrebovaný odpadový vzduch sa naopak odsáva v kúpeľniach a toaletách, prepravuje sa cez sieť kanálov k jednotke na vetranie obytných priestorov a odtiaľ von.
Ak sa studený vzduch a teplý odpadový vzduch vo vetracej jednotke vedú popri sebe, dá sa efektívne spätne získavať teplo z odpadového vzduchu a prenášať na vonkajší vzduch. Pri centrálnych zariadeniach na vetranie obytných priestorov sa tak privádzaný vzduch, ako aj odpadový vzduch domu alebo bytu vedú cez centrálnu jednotku. Centrálna jednotka sa nachádza väčšinou v technickej miestnosti a je prostredníctvom rozvetvenej siete kanálov spojená s výustkami v celej budove.
V porovnaní s decentrálnymi jednotkami na vetranie obytných priestorov, ktoré sa väčšinou dajú bez komplikácií nainštalovať v starej stavbe, je integrovanie centrálnych jednotiek vrátane siete kanálov do existujúcej architektúry náročnejšie.
Výhody centrálneho systému na vetranie obytných priestorov: | Nevýhody centrálneho systému na vetranie obytných priestorov: |
optimálne vetranie bytu, aj pri vysokých záťažiach | vysoké priestorové požiadavky z dôvodu siete kanálov |
vysoká účinnosť spätného získavania tepla | vyššie náklady na zaobstaranie a inštaláciu |
Zhrnutie
V dôsledku vždy vyšších požiadaviek kladených na energetickú účinnosť narastajú aj technické požiadavky, ktoré vznikajú v prevádzke moderných domov. Zariadenie na vetranie obytných priestorov je pritom optimálnym doplnením efektívneho vykurovania a technického vybavenia budov. Zaručuje najlepšie vzduchové pomery, chráni pred plesňou a znižuje tiež náklady na vykurovanie.