Radiátory: Ktorý typ na ktorý spôsob vykurovania?

Pokiaľ ide o vykurovanie budov, mnohí investori a majitelia domov myslia v prvom rade na vykurovacie systémy. Okrem výroby energie na vykurovanie a výrobu teplej vody záleží však účinnosť a komfort aj od správneho prenosu tepla do miestností. To je úlohou vykurovacích plôch, ktoré dnes dostať v rôznych vyhotoveniach, tvaroch a veľkostiach. V ďalších kapitolách vám vysvetlíme, aké typy vykurovacích plôch existujú, ako fungujú a ktoré vykurovacie plochy sa hodia pre vykurovacie systémy.

Prehľad jednotlivých tém:

  1. Spôsob činnosti vykurovacích plôch
  2. Druhy vykurovacích telies
  3. Záver

Ako fungujú vykurovacie plochy?

Úlohou vykurovacích plôch je odovzdávanie tepla, ktoré vyrobí kotol, do miestností. Tečie v nich teplá vykurovacia voda, ktorá to umožňuje. Koľko tepla odovzdá vykurovacia plocha – teda koľko vody ním pretečie – závisí od nastavenia teploty na termostatoch.

Elektrické vykurovacie plochy fungujú bez pripojenia na centrálny vykurovací systém. Vyrobené teplo sa pritom odovzdáva buď priamo do miestnosti, alebo sa akumuluje v radiátore. Ďalšie informácie o funkciách a druhoch elektrických vykurovacích plôch nájdete v rubrike Elektrické vykurovanie.

Sálanie alebo prúdenie – v čom je rozdiel?

Elektrické a aj teplovodné vykurovacie telesá odovzdávajú teplo do miestnosti formou sálania alebo prúdenia. V prípade prúdenia sa využíva energia na vyhriatie studeného vzduchu v miestnosti, v prípade sálania sa energia neodovzdáva do vzduchu, ale je citeľná až pri kontakte s pevnými telesami. Pokiaľ ide o pohodlie, teda o pocit pohody z tepla, mnoho ľudí pociťuje vysoký podiel sálania za veľmi príjemný.

Veľké vykurovacie plochy zabezpečujú vysoký stupeň účinnosti.

Pre účinnosť celého vykurovacieho zariadenia je výhodné, ak sú vykurovacie plochy dimenzované dosť veľké. Pretože len tak vytvoríte príjemne teplý byt aj s nízkymi teplotami vykurovacej vody. Zníži to straty pri rozvode tepla, zvýši sa účinnosť zariadení na výrobu tepla a pomôže to znížiť náklady na vykurovanie.

Aké druhy vykurovacích telies existujú?

Výber moderných vykurovacích plôch je veľký a nie každý typ je vhodný pre každý vykurovací systém. V ďalších kapitolách vám poskytneme prehľad o technológiách, ktoré sú v súčasnosti dostupné. Sú to:

  • doskové radiátory
  • článkové radiátory
  • rúrkové radiátory alebo kúpeľňové radiátory
  • konvektory
  • plošné vykurovacie systémy

Doskové radiátory zabezpečia príjemné teplo účinne a elegantne

Doskové radiátory patria k najznámejším typom radiátorov. Skladajú sa z jednej alebo viacerých vykurovacích dosiek, medzi ktorými sú umiestnené lamely – takzvané konvekčné plechy. Počas prúdenia teplej vykurovacej vody cez profilové dosky, odovzdávajú radiátory väčšiu časť energie prostredníctvom sálania. Ich výkon závisí okrem prívodnej teploty vykurovacej vody aj od počtu vykurovacích dosiek a konvekčných plechov. Pokiaľ sú ploché radiátory dimenzované na dostatočnú veľkosť, postačujú aj nízke prívodné teploty. Preto sa optimálne hodia v prípade plynového, olejového vykurovania, vykurovania drevom, kogeneračného zariadenia a v niektorých prípadoch aj na použitie s tepelným čerpadlom.

Výhody doskových radiátorov: Nevýhody doskových radiátorov:
vysoká účinnosť vďaka špeciálnym nízkoteplotným
systémom
konvekčné plechy sa ťažko čistia
nízke obstarávacie náklady môže sa usadzovať prach a vytvárať zápach
svojím kvalitným dizajnom sa hodia aj do náročných
priestorových kompozícií

Článkové radiátory – prvotná forma moderných typov radiátorov

Článkové radiátory sú najstaršie typy radiátorov a tvoria základ všetkých moderných vykurovacích plôch. Skladajú sa z viacerých jednotlivých článkov, cez ktoré prúdi vykurovacia voda, preto sa dajú flexibilne prispôsobiť príslušným požiadavkám. Radiátory odovzdávajú teplo vo všeobecnosti sálaním alebo prúdením a dnes sa vyrábajú väčšinou z oceľových článkov. Na rozdiel od ťažkých liatinových radiátorov, ktoré ešte nájdete napríklad v starých budovách, sú ľahšie a dajú sa lacnejšie vyrobiť.

Predovšetkým staršie typy liatinových radiátorov majú vysokú hmotnosť, ktorá sa musí počas vykurovania najprv zahriať. Z tohto dôvodu reagujú síce pomaly na zmeny nastavenia teploty, prijaté teplo však odovzdávajú do miestností aj počas krátkych prestávok vo vykurovaní. V závislosti od veľkosti týchto radiátorov môžu byť vhodné na použitie s kondenzačnými kotlami, kogeneračnými zariadeniami alebo kotlami na biomasu. Keďže vyžadujú väčšinou vyššie systémové teploty, tieto druhy radiátorov sa zriedkakedy používajú na vykurovanie s tepelným čerpadlom. Na rozdiel od starých liatinových článkových radiátorov si moderné oceľové radiátory vystačia s nižšími prívodnými teplotami. Používajú sa napríklad vo vykurovacích zariadeniach s kondenzačnou technikou.

Výhody článkových radiátorov: Nevýhody článkových radiátorov:
dostať ich v mnohých výkonových rozpätiach a často sa dajú flexibilne rozšíriť špeciálny tvar už nevie splniť vysoké požiadavky na dizajn
článkové radiátory sú mimoriadne robustné vykurovacie jednotky staršie modely potrebujú dlhší čas na zohriatie a naopak zas aj na ochladenie
vďaka väčším vzdialenostiam článkov sa dajú dobre čistiť

Rúrkové radiátory majú mnoho tvarov a funkcií

Rúrkové radiátory sa skladajú ako článkové radiátory z jednotlivých prvkov a teplo odovzdávajú sálaním alebo prúdením. Rozdiel je v tom, že väčšinou zvisle zoradené rúrky sú v prípade článkového radiátora hore a dolu zvarené s rozvádzacou alebo zbernou rúrkou. Tieto typy radiátorov sú z oceľových plechov a dnes sa dajú vyrobiť v rôznych tvaroch. Príkladom je kúpeľňový radiátor, ktorý sa nepoužíva len na vykurovanie kúpeľne, ale aj na sušenie uterákov. V závislosti od veľkosti vykurovacej plochy sa môžu tieto radiátory prevádzkovať v teplovodných vykurovacích systémoch s kondenzačnou technikou, v kogeneračných zariadeniach alebo s kotlami na biomasu. Najmä kúpeľňové radiátory – ktoré sa dajú prostredníctvom špeciálnej vložky vyhrievať aj elektricky – sa často používajú ako doplnok podlahového vykurovania.

Výhody rúrkových radiátorov: Nevýhody rúrkových radiátorov:
dajú sa vyrobiť v rôznych tvaroch a veľkostiach sú veľmi neefektívne!
priestory medzi článkami sa dajú ľahko čistiť potrebujú veľa energie
ako kúpeľňové radiátory sa veľmi dobre hodia na sušenie
uterákov
typická konštrukcia sa nehodí ku každej priestorovej kompozícii
prostredníctvom vykurovacej vložky sa dajú prevádzkovať aj elektricky

Konvektory – vysoký výkon pre teplý vzduch

Na rozdiel od iných typov radiátorov sa skladajú konvektory z jednotlivých lamiel, ktoré sú umiestnené okolo rúrky, cez ktorú preteká voda. Vďaka typickej konštrukcii odovzdávajú takmer všetko teplo vo forme prúdenia. To znamená, že teplo dopravované vykurovacou vodou ohrieva prostredníctvom lamiel cirkulujúci vzduch miestnosti.

Konvektory sa často inštalujú za nejaký kryt a pod veľkými okennými plochami. Tu pôsobia proti prievanu, ktorý vzniká na studených sklených plochách a zabezpečujú dobrý pocit z tepla. Na zvýšenie vykurovacieho výkonu môžu byť tieto typy radiátorov vybavené napríklad ventilátorom, ktorý zabezpečuje dostatočne vysokú cirkuláciu vzduchu. Konvektory reagujú rýchlo na zmenené teplotné požiadavky, sú kompaktné, a preto sa dajú inštalovať aj na miestach, kde je málo miesta. Ak sú však inštalované tieto radiátory nízko, pracujú väčšinou s vysokými prívodnými teplotami, preto často nie sú vhodné na použitie s kondenzačnými alebo nízkoteplotnými vykurovacími systémami.

Výhody konvektorov: Nevýhody konvektorov:
kompaktná konštrukcia, ktorá sa dá umiestniť predovšetkým pod veľkými okennými plochami radiátory sa ťažko čistia
rýchle reagujú na zmenené teplotné požiadavky vďaka vysokému podielu prúdenia môžu viesť k vyšším expozíciám prachu

Plošné vykurovacie systémy – maximálna pohoda s nízkymi teplotami

Plošné vykurovacie systémy využívajú ako vykurovacie plochy steny, podlahy alebo stropy a výrazne sa tým odlišujú od ostatných typov radiátorov. Potrubia, cez ktoré preteká voda sa pritom integrujú priamo do steny alebo podlahy, čím sa tieto konštrukčné prvky stávajú zásobníkmi tepla. Predovšetkým podlahové vykurovanie je z tohto dôvodu veľmi ťažkopádne a len pomaly reaguje na zmenené teplotné požiadavky.

V nízkoenergetických budovách s nízkymi stratami tepla sa preto väčšinou nastavuje na konštantnú izbovú teplotu. Plošné vykurovacie systémy sú neviditeľné, teplo odovzdávajú takmer výlučne sálaním a vytvárajú tým mimoriadne pohodovú klímu v miestnosti. Vďaka veľkým vykurovacím plochám postačujú nízke prívodné teploty a veľmi dobre sa dajú použiť vo vykurovacích systémoch s obnoviteľnými energiami, ako sú tepelné čerpadlá alebo zariadenia so solárnou termikou.

Výhody plošných vykurovacích systémov: Nevýhody plošných vykurovacích systémov:
vykurovacie plochy sú neviditeľné ťažkopádny vykurovací systém, ktorý reaguje len veľmi pomaly na zmenené teplotné požiadavky
veľké vykurovacie plochy umožňujú nízke prívodné teploty najmä v starých budovách je inštalácia spojená s väčšími nákladmi
veľmi dobrý pocit z tepla vďaka vysokému podielu sálania pri odovzdávaní tepla alebo nie je možná

 

Zhrnutie

Vykurovacie plochy majú za úlohu odovzdávať teplo kotla do obytných miestností. Výber vhodných typov vykurovacích telies pritom neovplyvňuje len vzhľad miestností, ale aj účinnosť vykurovacieho zariadenia. Tento prehľad vám ukázal, v čom sú rozdiely medzi jednotlivými vykurovacími plochami.

Vyskúšajte konfigurátor vykurovania
Zistite, ktorá zostava vyhovuje vášmu vykurovaciemu systému vďaka našej jednoduchej aplikácii.
Najnovšie články
Vnútorná klíma
14. augusta 2024

Komfort vnútorného prostredia ovplyvňujú rôzne faktory, pričom najväčší vplyv majú teplota, vlhkosť, čistota a rýchlosť prúdenia vzduchu. Tieto možno upravovať pomocou vzduchotechniky do domu, teda vetracími systémami, ktoré zabezpečujú riadenú výmenu vzduchu a aj ho čiastočne upravujú. Riadené vetranie pomáha zabezpečiť príjemné ovzdušie v jednotlivých miestnostiach. Vydychovaný vzduch obsahuje menšie množstvo kyslíka a naopak vo… Čítať viac

Vykurovanie plynom
7. augusta 2024

Vykurovanie plynom patrí medzi najpohodlnejšie a najmenej nákladné. Navyše plynové kotly urobili za posledné roky obrovské pokroky – sú omnoho menšie, majú nižšiu spotrebu a sú ekologickejšie. Prečítajte si, ako plynové vykurovanie funguje, aké má špecifiká či aké sú jeho silné a slabé stránky. Ako funguje plynové vykurovanie Jeho základom je plynový kotol, ktorý získava teplo spaľovaním zemného plynu… Čítať viac

Solárny systém
15. júla 2024

Vysokokvalitné fotovoltické moduly sa vyznačujú dlhou životnosťou. Je to najmä vďaka ich konštrukcii a materiálom, ktoré odolávajú teplu, UV žiareniu, starnutiu a odpudzujú nečistoty a vlhkosť. Okrem toho k dlhej životnosti a vysokej účinnosti týchto zariadení prispievajú aj samotní majitelia, a to pravidelnou údržbou a kontrolou. V čom spočíva starostlivosť o fotovoltické moduly? Údržba má vplyv… Čítať viac

Vykurovanie
3. júla 2024

Hybridné vykurovanie zahŕňa kombináciu rôznych energetických zdrojov tepla a spĺňa požiadavky energetického prechodu na vykurovací systém s obnoviteľnými zdrojmi. Ide o systémy s rôznym počtom zdrojov tepla, podľa ktorých sa nazývajú bivalentné alebo trivalentné. Bivalentné systémy sú vykurovacie systémy s dvoma zdrojmi tepla, najčastejšie s kotlom a tepelným čerpadlom alebo s kotlom a so systémom solárnych… Čítať viac