Nastavte vykurovaciu krivku a šetrite náklady na vykurovanie
Ak ide o optimalizáciu vykurovacieho systému, majú majitelia domov možnosť nastaviť vykurovaciu krivku. Pomocou nej stanovuje kotol pri regulácii závislej od vonkajšej teploty potrebnú výstupnú teplotu. Pri veľmi plochej vykurovacej krivke pracuje vykurovací systém s nízkou výstupnou teplotou a šetrí energiu. To, ako môžu majitelia domov nastaviť vykurovaciu krivku a čo je pritom potrebné brať do úvahy, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Vykurovacia krivka určuje výstupnú teplotu
Vykurovacia krivka, nazývaná aj charakteristika vykurovania, je funkcia, z ktorej kotol odčítava potrebnú výstupnú teplotu na vykurovanie. Táto krivka sa využíva pri regulácii vykurovacieho systému v závislosti od vonkajšej teploty (ekvitermickej regulácii) a zabezpečuje, aby vykurovací systém vytváral vždy dostatok tepla. V prípade, ak je táto krivka nastavená nesprávne, môže to spôsobiť nedostatočné alebo nadmerné zásobovanie teplom. Pri príliš nízkom výkone kotla sa dom dostatočne nevykúri, príliš vysoký výkon zase zapríčiňuje zbytočne vysoké náklady na vykurovanie.
Možnosti nastavenia vykurovacej krivky
Ak si spotrebitelia chcú nastaviť vykurovaciu krivku, majú k dispozícii rôzne nastavovacie hodnoty. Napríklad sklon a výšku krivky môžu nastaviť podľa vlastného domu a vlastných požiadaviek.
Na optimálne nastavenie odporúčame pomoc inštalatéra. Inštalatér má množstvo skúseností a spravidla rýchlejšie dospeje k výsledku, ktorý zabezpečí vysoký komfort a zároveň úsporu energie.
Nastavenie sklonu vykurovacej krivky
Zo sklonu vykurovacej krivky sa kotol dozvedá, do akej miery sa má výstupná teplota meniť v závislosti od vonkajšej teploty. Ak sú tepelné straty cez plášť budovy veľké, musí byť výkon kotla pri klesajúcich vonkajších teplotách podstatne vyšší. V tomto prípade by majitelia domov mali zvoliť strmé nastavenie.
Naopak, keď je budova dobre izolovaná, vplyv vonkajšej teploty na tepelné straty klesá. Aj keď je vonku ľadová zima, stačí nízka výstupná teplota. Z tohto dôvodu možno nastaviť plochú krivku.
Nastavenie výšky vykurovacej krivky
Pomocou výšky krivky možno principiálne prispôsobiť výkon vykurovacieho systému. Ak vykurovacie telesá vydávajú počas celého roku veľa tepla, možno vykurovaciu krivku posunúť smerom nadol. Ak je naopak vždy trochu chladno, mala by sa krivka korigovať smerom nahor. V dôsledku toho síce vzrastú náklady na vykurovanie, vedie to však aj k tomu, že bude vyrábať viac tepla.
Krok za krokom k optimálnemu nastaveniu
Pretože každý dom reaguje na vonkajšie podmienky inak, mali by si majitelia domov zabezpečiť nastavenie vykurovacej krivky. Pretože vykurovacia krivka sa po výmene kotla nachádza spravidla v továrenskom nastavení. Správne hodnoty možno zistiť spravidla len formou takzvaného postupu pokus – omyl. Je potrebné korigovať hodnoty krok za krokom, pričom treba vždy sledovať teplotu v dome.
Cieľom je plochá a nízka krivka
Aby sa spotrebovalo podľa možnosti čo najmenej nákladov na vykurovanie, mala by byť vykurovacia krivka podľa možnosti plochá a nízka. Pretože toto nastavenie zabezpečuje nízke výstupné teploty, nižší výkon kotla a úspornú prevádzku. Najlepšie to funguje, keď je vonku skutočne chladno. Podľa údajov mnohých expertov by spotrebitelia mali nastavovať krivku až pri teplotách nižších ako päť stupňov Celzia.
Nemeniť termostaty a sledovať teploty
Ak chcú majitelia nastaviť vykurovaciu krivku, nemali by už meniť termostaty vykurovacích telies. To by mohlo skresliť výsledok a viesť k nesprávnemu nastaveniu vykurovacej krivky. Okrem toho je dôležité sledovať aj teploty. Najjednoduchšie je zapisovať do protokolu vonkajšie teploty, vnútorné teploty a výstupné teploty kotla.
Postupné nastavenie sklonu a výšky vykurovacej krivky
Po vykonaní všetkých príprav možno pristúpiť k nastaveniu vykurovacej krivky. Pri tomto nastavovaní by mali majitelia domov meniť vždy len jednu hodnotu, a aj to len mierne. Začať možno napríklad so sklonom. Po nastavení trochu plochšieho sklonu nasleduje fáza pozorovania. Ak je v dome ešte stále dostatočne teplo, možno túto hodnotu ešte ďalej korigovať smerom nadol. Keď už teplota v miestnostiach nedosahuje požadovanú hodnotu, znamená to, že nastavená hodnota je už nižšia ako optimálna hodnota. Vtedy musia majitelia domov vykurovaciu krivku opäť trochu zdvihnúť.
Rovnakým spôsobom sa postupuje aj pri výške vykurovacej krivky.
Zopakovanie postupu po vykonaní prác na dome a vykurovacom systéme
Ak po energetickej sanácii dôjde k zvýšeniu tepelnej izolácie, požiadavky na vykurovací systém sa zmenia a vykurovaciu krivku treba znovu nastaviť. Podobne je to aj pri výmene okien alebo inštalácii nových vykurovacích plôch.
Hydraulické vyregulovanie sa postará o vyšší potenciál úspor
Predtým, ako by spotrebitelia nastavovali vykurovaciu krivku, oplatí sa vykonať hydraulické vyváženie. Pri hydraulickom vyregulovaní si odborník vezme pod lupu celý vykurovací systém. Zistí spotrebu tepla v každej miestnosti a na túto spotrebu nastaví všetky vykurovacie plochy. Redukujú sa tak tlakové straty v potrubnej sieti a znížia náklady za elektrickú energiu z distribučnej siete. Súčasne pritom možno mierne znížiť aj prívodné teploty, vďaka čomu budú nižšie aj straty vykurovacieho systému.
Hodnoty získané na základe skúseností pomáhajú pri nastavení
Ak chcú spotrebitelia nastaviť vykurovaciu krivku, môže si toto nastavovanie za určitých okolností vyžiadať aj niekoľko dní. O niečo jednoduchšie to bude pomocou nasledovných tipov:
- Ak je v dome neustále chladno, môže byť príčinou príliš nízka vykurovacia krivka. Pomôcť môže jej postupné zvyšovanie. Ak je, naopak, vždy trochu priteplo, možno vykurovaciu krivku postupne posúvať smerom nadol.
- Ak je v dome príliš chladno len v tej najväčšej zime, mali by spotrebitelia nastaviť strmšiu vykurovaciu krivku.
- Ak teploty v miestnostiach nestúpajú dostatočne len na jeseň a na jar, odporúča sa nadvihnúť výšku a trochu zmenšiť sklon. Ak je, naopak, v prechodnom období príliš teplo a v zime je teplota v miestnostiach v poriadku, možno znížiť výšku a zmenšiť sklon.
Zhrnutie
Šetrenie nákladov nemusí byť vždy spojené s drahými opravami. Prvé výsledky možno dosiahnuť už vtedy, keď majitelia domov nastavia vykurovaciu krivku. Pretože to môže byť zdĺhavý proces, odporúčame požiadať o pomoc skúseného odborníka.