Desať najlepších tipov na redukovanie emisií CO2
Klimatické zmeny a s tým súvisiace zohrievanie Zeme majú vplyv na každého človeka. Horské ľadovce a polárny ľad sa topia, čo spôsobuje, že hladina oceánov stúpa a postupne pod povrchom vody miznú celé kusy krajiny a ostrovy. Dôsledkom sú okrem iného narastajúce extrémy počasia a strata obytných priestorov. O dôvodoch zohrievania Zeme sa odjakživa kontroverzne a vášnivo diskutovalo.
Naše tipy na znižovanie vašich emisií CO2
Jasný dôkaz za alebo proti predpokladu, že k zohrievaniu Zeme prispievajú rozhodujúcou mierou emisie oxidu uhličitého (CO2), doteraz neexistuje. V spoločenskom ponímaní však vládne konsenzus, že zohrievanie Zeme nie je len dôsledkom prirodzeného striedania ľadových a teplejších období, ale vo veľkej miere ho zapríčiňuje aj človek.
S využitím politických opatrení a technických prostriedkov sa preto ľudstvo snaží znižovať emisie CO2, ktorých množstvo už vyše 100 rokov neustále narastá. V tomto príspevku vám predstavíme desať tipov, ktoré môže realizovať každý jednotlivec a prispieť tak k znižovaniu emisií CO2. Zohrievanie Zeme sa síce nedá zastaviť, dá sa však obmedziť na únosnú mieru.
1. tip: Zníženie intenzity vykurovania
Napriek tomu, že pocit tepla je vždy subjektívny, existujú orientačné hodnoty pre optimálnu teplotu priestoru v jednotlivých izbách. Ten, kto v zime zníži teplotu vykurovania o jeden stupeň, ušetrí na konci roka až do šesť percent vykurovacích nákladov. Šetrí tým nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie. Pretože v prípade štvorčlennej rodiny je to ročne približne 350 kg oxidu uhličitého, ktoré sa takto nedostanú do vzduchu.
2. tip: Výmena „požieračov“ energie pre zníženie emisií CO2
Staršie produkty pracujú často neefektívne a spotrebúvajú viac energie, ako by bolo potrebné. Pri kúpe elektrických zariadení by preto podľa finančných možností nemala zohrávať úlohu len cena. Zariadenia s vysokou energetickou účinnosťou sú spočiatku spojené s vyššími nákladmi, z dlhodobého hľadiska sa však vyplácajú a spotrebúvajú menej energie.
3. tip: Nepoužívať pohotovostný režim
Aj v takzvanom pohotovostnom režime spotrebúvajú elektrické zariadenia prúd, a tým energiu. V závislosti od počtu a energetickej účinnosti zariadení to znamená za rok niekoľko sto kilogramov CO2. S použitím preklápacieho vypínača a s tým spojeného úplného vypnutia zariadení možno napríklad rýchlo a jednoducho predchádzať vyrobeniu tohto množstva energie.
4. tip: Cestovanie autobusom, vlakom alebo jazda na bicykli redukujú emisie CO2
V mnohých prípadoch sú majitelia áut odkázaní na svoje vozidlo, keď sa musia dostať z bodu A do bodu B. Existuje však aj dostatok možností nechať auto v garáži a namiesto neho použiť verejné dopravné prostriedky. Serióznou a zdraviu prospešnou alternatívou voči autu je predovšetkým v letných mesiacoch bicykel. V závislosti od spotreby benzínu a vzdialenosti sa tak dá ročne ušetriť niekoľko sto kilogramov CO2.
5. tip: Výmena starých žiaroviek za energeticky úsporné svietidlá
Staré žiarovky vyžarujú síce teplé svetlo, energeticky úsporné však nie sú. Pri výmene za rovnako svetlé energeticky úsporné svietidlá možno ročne ušetriť až 20 kilogramov CO2 – na jednu lampu. V rodine môže úspora CO2 rýchlo narásť. Alternatívami k energeticky úsporným svietidlám sú LED lampy.
6. tip: Plná náplň práčky
Jedným z najznámejších tipov úspory energie je správne zaobchádzanie s práčkou. Práčka by mala bežať vždy len vtedy, keď je úplne naplnená. Okrem toho prať pri 90° by sa malo len vo výnimočných prípadoch. V bežnom prípade bude bielizeň čistá aj pri 30 – 45° a bez predpierania.
7. tip: Nákup biologicky produkovaných potravín
Potraviny dopestované a ponúkané v podmienkach udržateľných z hľadiska životného prostredia spotrebúvajú priemerne polovicu energie, než aká by bola potrebná na priemyselne vyrobené potraviny. Napriek tomu, že takzvané bio produkty sú medzičasom už len o niečo drahšie ako neekologické produkty, tento tip predpokladá určité finančné možnosti.
8. tip: Jesť menej mäsa kvôli zníženiu emisií CO2
Priemyselná živočíšna výroba je jedným z najväčších pôvodcov emisií skleníkových plynov. V porovnaní s pestovaním ovocia a zeleniny sa v živočíšnej výrobe uvoľňuje mnohonásobne viac CO2. Stravovanie bez konzumácie mäsa, resp. konzumovanie stravy chudobnej na mäso a mäsové výrobky odľahčuje klímu ročne o viac stoviek kilogramov oxidu uhličitého.
9. tip: Prechod na nezávislých poskytovateľov ekologického elektrického prúdu
Rozširovaním výroby obnoviteľných energií sa ekologický elektrický prúd stáva cenovo stále výhodnejším. Priemerná cena prúdu na Slovensku je 15,50 eur za 100 kWh (stav: máj 2017). Za prúd z veterných elektrární alebo odber z fotovoltických zariadení by síce museli spotrebitelia zaplatiť viac, pri prechode na tieto druhy energie však možno ročne ušetriť viac ako jednu tonu CO2.
10. tip: Redukovanie vnútroštátnych letov kvôli zlepšeniu uhlíkovej stopy
Ekologická bilancia lietadla je v porovnaní s autobusom alebo železnicou katastrofálna. Okrem toho, z dôvodu dlhých čakacích dôb pri odbavovaní na letisku, je časová úspora často len malá. Ak je to možné, nemali by sa využívať vnútroštátne letecké linky.
Zhrnutie
Najlepší výsledok možno dosiahnuť dodržiavaním všetkých uvedených tipov. Na začiatok však na zníženie emisií CO2 stačí zaviesť dva alebo tri tipy.