Aj bytové domy môžu žiadať o príspevky z projektu Zelená domácnostiam II
Projekt Zelená domácnostiam II sa netýka iba rodinných domov. O dotácie na zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, sa môžu uchádzať aj bytové domy. Tým sa však podpora poskytuje len na dva druhy zariadení – slnečné kolektory a kotly na biomasu.
Platí viacero obmedzení
Pred podaním žiadosti sa treba uistiť, či bytový dom spĺňa všeobecné podmienky podpory. Byt alebo bytový priestor v bytovom dome:
- nesmie byť vedený v obchodnom majetku akéhokoľvek podnikateľského subjektu,
- nesmie byť vo vlastníctve právnickej osoby, s výnimkou obce alebo kraja.
„Určité obmedzenia podnikania platia aj pre prenájom a účtovanie nákladov na energiu v bytových a nebytových priestoroch v dome. Najmä z uvedených dôvodov bol už v pilotnom projekte počet žiadostí bytových domov nízky,“ objasnil komunikačný manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.
SIEA odporúča žiadateľovi vopred získať potrebné súhlasy a povolenia, vybrať dodávateľa energetického auditu a zhotoviteľa. Prípravu netreba podceniť, pretože inštaláciu je nutné zrealizovať do 3 mesiacov od vydania poukážky. Všetky podmienky stanovené v projekte musí žiadateľ spĺňať minimálne v deň predloženia žiadosti o poukážku.
Povinnosť urobiť energetický audit
Aby mohol bytový dom žiadať o poukážku, je nevyhnutná aj realizácia auditu. Energetický audit musí potvrdiť, že po využívaní podporeného zariadenia sa bytový dom neodpojí od centralizovaného zásobovania teplom (CZT) a ani nedôjde k zhoršeniu parametrov CZT, a tiež to, že teplo nie je dodávané z takzvaných účinných systémov CZT. Jednoduchšiu situáciu tak určite majú bytové domy, ktoré majú vlastnú kotolňu.
Energetický audítor musí zároveň posúdiť, či boli realizované všetky vhodné opatrenia na zníženie spotreby tepla na vykurovanie alebo prípravu teplej vody. Ak nie, mal by ich navrhnúť. Výkon podporeného zariadenia by mal byť nadimenzovaný už na stav budovy po realizácii úsporných opatrení.
Nárok na vyššiu podporu
Poukážka môže pokryť maximálne 50 % z oprávnených nákladov na zariadenie vrátane inštalácie. Celkový podporený výkon zariadenia závisí od počtu bytov, pri kolektoroch je to maximálne jeden kilowatt na byt, pri kotloch na biomasu sedem kilowattov na byt.
Príspevok pre bytové domy môže byť vo výške:
- 400 až 440 eur na inštalovaný kilowatt výkonu zariadenia v prípade slnečných kolektorov a
- 80 až 88 eur na kilowatt pri kotloch na biomasu.
Nižšie zo sadzieb sú základné, o 10 % vyššie sadzby sú určené pre bytové domy, ktoré splnia uprednostňujúce kritérium týkajúce sa CZT. Uprednostňujúce kritérium je splnené vtedy, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT.
Vyššia šanca získať poukážku
Vyššiu šancu získať poukážku v projekte Zelená domácnostiam II majú bytové domy vďaka zmenenému spôsobu uplatňovania uprednostňujúcich kritérií.
Pri určovaní poradia vydávania poukážok sa v pilotnom projekte Zelená domácnostiam zohľadňoval nielen čas potvrdenia žiadosti, ale lepšiu pozíciu ovplyvňovalo aj splnenie uprednostňujúcich kritérií. Rodinné domy si mohli oproti bytovým uplatniť o jedno kritérium navyše. Keďže bol záujem o poukážky vyšší ako možnosti podpory, žiadosti bytových domov zostávali väčšinou na konci poradia neuspokojené. V novom projekte informačný systém zoraďuje žiadosti už len podľa času, kedy boli kompletne elektronicky podané, a uprednostňuje sa vyššou sumou podpory.
Zdroj: energie-portal.sk, zelenadomacnostiam.sk