Kuvajt investuje do solárnej energie
Z dôvodu rastúceho dopytu po elektrickej energii a uvoľnení zásob ropy najmä pre exportné účely Kuvajt zvyšuje investície do solárnej energie. Plánuje výstavbu fotovoltickej elektrárne Al-Dibdibah za 1,2 miliardy dolárov.
Solárnymi panelmi s kapacitou 1500 MW pokryje Štátna energetická spoločnosť územie o výmere 32-tisíc štvorcových metrov. Elektráreň má nahradiť spaľovanie ropy v objeme 5,2 miliónov ton ropy a prispeje tým k zámeru tamojšej vlády dosiahnuť 15 % podiel obnoviteľných zdrojov energie na celkovej potrebe elektrickej energie do roku 2030. Predpokladá sa, že do tohto roku vzrastie dopyt po elektrine na 30-tisíc MW denne, preto bude potrebné inštalovať ďalších 4 500 MW nových kapacít.
Plán postaviť elektráreň je motivovaný aj snahou chrániť zásoby ropy a využívať ju najmä pre vývoz do iných krajín, čo je z finančného hľadiska lukratívnejšie. Kuvajt nemá totiž dostatok zemného plynu a pri výrobe elektrickej energie sa musí spoliehať na ropu (vykurovací olej) alebo dovoz plynu.
Pokusná ťažba ropy pomocou solárnej energie
K väčšiemu zapájaniu obnoviteľných zdrojov do energetiky by mala prispieť aj štátna ropná spoločnosť uskutočnením plánu ťažiť ropu pomocou solárnej energie. Kuwait Oil Company očakáva, že ťažobný vrt Ratqa bude do konca roka produkovať 60-tisíc barelov ropy denne, pričom postupne sa objem ťažby zvýši až na 350-tisíc barelov.
Kuvajtská spoločnosť sa pri výrobe elektriny už niekoľko rokov snaží nahrádzať fosílne zdroje solárnou energiou. V roku 2016 začala prevádzku fotovoltická elektráreň Sidrah 500, ktorá poháňa 29 elektrických čerpadiel na ropnom poli v západnej časti krajiny.