Záujem o príspevky na slnečné kolektory bol znova vysoký
V apríli sa konalo ďalšie kolo Zelenej domácnostiam II. Záujemcovia z mimobratislavských regiónov sa mohli uchádzať o príspevky na slnečné kolektory. Domácnosti si rozdelili 800 tisíc eur.
V piatom kole projektu vydala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na inštaláciu slnečných kolektorov celkovo 476 poukážok. Domácnosti majú o kolektory stále veľký záujem, čo potvrdzuje aj fakt, že kolo bolo uzatvorené už po siedmich minútach od spustenia, kedy záujem o podporu prekročil vyčlenenú sumu 800 000 eur.
Tri mesiace na realizáciu
Na slnečné kolektory bolo zamerané aj prvé kolo projektu, ktoré SIEA otvorila v marci. Vyčlenený balík si vtedy za približne sedem minút rozdelilo 490 domácností.
„Od začiatku projektu Zelená domácnostiam II sme vydali 2 130 poukážok v hodnote viac ako 3,6 milióna eur,“ povedala generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.
„Domácnosti majú na inštaláciu zariadení tri mesiace. Dôležité bude, koľko z nich poukážky skutočne využije. Po mesiaci od otvorenia prvého kola evidujeme desiatky podaných žiadostí o preplatenie poukážok,“ doplnila.
Najbližšie sa o dotácie na slnečné kolektory možno uchádzať už v máji
V ďalšom kole projektu budú môcť domácnosti z mimobratislavských regiónov žiadať o poukážky na inštaláciu fotovoltických panelov a v týždňových intervaloch budú nasledovať kolá pre tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Ďalšie kolo zamerané na slnečné kolektory by sa malo konať 21.5.2019. Vyčlenených je naň 500 000 eur.
Spolu by sa tento rok malo konať podľa zverejneného harmonogramu 20 kôl. V pokračovaní projektu znovu platí, že poukážky môžu pokryť maximálne 50 % oprávnených výdavkov na dodávku zariadenia vrátane montáže a inštalácia musí byť zrealizovaná až po vydaní poukážky.
Na výber z vyše 2 000 oprávnených zariadení
Domácnosti si momentálne môžu vybrať z 2 225 oprávnených zariadení, ku ktorým boli doručené doklady preukazujúce splnenie požadovaných technických podmienok.
„Vzhľadom na to, že na trh sú uvádzané stále nové zariadenia a výroba iných už medzičasom skončila, v pokračovaní projektu je možnosť, aby sa zoznam priebežne dopĺňal, ale aj „čistil“ od zariadení, ktoré už nie sú dostupné,“ uviedol komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.
„Od začiatku projektu bolo vymazaných 34 zariadení, ďalších sedem je v lehote, kedy sa k návrhu na ich vymazanie môže ktokoľvek vyjadriť,“ vysvetlil.
Žiadosti o výmaz sa doteraz týkali iba slnečných kolektorov a fotovoltických panelov, teda tých druhov zariadení, ktoré boli do zoznamu zaradené automaticky z pilotného projektu.
Zdroj: energie-portal.sk, zelenadomacnostiam.sk