NECP nezohľadňuje skutočný potenciál využitia OZE na Slovensku
Európska komisia zverejnila pripomienky k národným energetickým a klimatickým plánom (NECP) jednotlivých krajín. S vlastnými návrhmi, ako vylepšiť slovenský NECP, prišla aj Slovenská klimatická iniciatíva (SKI).
SKI je neformálnym združením, ktorého víziou je „dosiahnuť, aby politickí lídri na Slovensku začali systematicky pracovať na udržateľnej energetike, teda aby energetickú efektívnosť, obnoviteľné zdroje energie (OZE), útlm využívania fosílnych palív a energetickú chudobu, prijali za svoje priority. Juraj Melichár z organizácie Priatelia Zeme-CEPA, ktorá je jednou zo zakladajúcich členov SKI, zhodnotil, že „odporúčania Európskej komisie sú dobrým odrazovým mostíkom pre dokončenie Slovenského energetického a klimatického plánu. Pozitívne možno tiež hodnotiť odporúčania pre riešenie energetickej chudoby, udržateľnosť biomasy a spravodlivú transformáciu na klimaticky neutrálnu spoločnosť.“
Odborníci z SKI sú presvedčení, že súčasťou NECP by malo byť zvyšovanie energetickej efektívnosti budov a podielu čistých obnoviteľných zdrojov, ako aj transformácia energetiky na udržateľný decentralizovaný model a riešenie otázky energetickej chudoby.
Podhodnotené OZE
Podľa SKI Slovensko rozvoj sektora OZE dlhodobo podhodnocuje. Hoci nemáme už ani pol roka na dosiahnutie 14 % podielu OZE na spotrebe energie, tento podiel nielenže nerastie, ale už druhý rok po sebe klesá. SKI sa pripája k názoru Európskej komisie, že „NECP má ešte množstvo rezerv. Nechýbajú mu však len, často skloňované, ambicióznejšie ciele, oveľa väčší problém vidíme v skutočnosti, že plán nezohľadňuje skutočný potenciál využitia OZE na Slovensku, ktorý vyplýva z realizovaných technických štúdií,“ skonštatovala Veronika Galeková, riaditeľka Slovenskej asociácie fotovotického priemyslu a OZE (SAPI).
Zo štúdie Možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a ich vplyv na elektrizačnú sústavu z dielne Slovenského výboru Svetovej energetickej rady vyplýva, že najväčší celkový potenciál z OZE na Slovensku má solárna energia, najvyšší technický potenciál má vďaka prírodným podmienkam biomasa.
Pre lepšie využívanie OZE treba podľa SKI do národného plánu zahrnúť aj prechod na smart grid, odblokovať potrebnú kapacitu v sieti pre obnoviteľné zdroje a rozšíriť batériové úložiská. Z analýz SAPI vyplýva, že Slovensko si môže stanoviť ambicióznejšie ciele a zvýšiť kombinovanú inštalovanú kapacitu OZE na 3 804 MW, čo je ekvivalentom odhadovanej produkcie 9 662 GWh v roku 2030. Ministerstvo pritom navrhuje len 3 259 MW, resp. 8 822 GWh.
Potenciál v budovách
Znižovať spotrebu energie môžeme aj prostredníctvom zvyšovania energetickej efektívnosti budov. „Podľa nedávno dokončenej nízkouhlíkovej štúdie MŽP SR, ktorá vznikla v spolupráci so Svetovou bankou, má Slovensko najväčší potenciál na znižovanie emisií skleníkových plynov do roku 2030 práve prostredníctvom zvyšovania energetickej efektívnosti budov,“ upozornil Peter Robl, predseda platformy Budovy pre budúcnosť. Tieto zistenia by sa podľa neho mali „aj v kontexte nedávno deklarovaného záväzku uhlíkovej neutrality, ďaleko viac odraziť aj v NECP a konkrétnych opatreniach.“
Zdroj: energie-portal.sk, klimatickainiciativa.sk