Japonsko chce menej fosílnych palív, viac jadrovej energie a OZE
Podľa energetickej koncepcie, ktorú v júni schválila japonská vláda, krajina čelí naliehavej výzve znižovať uhlíkové emisie a energetické podniky doteraz výrazne sa spoliehajúce na fosílne palivá ich budú musieť nahrádzať čistejšími zdrojmi.
Tri štvrtiny produkcie elektrickej energie v Japonsku zabezpečujú v súčasnosti zdroje využívajúce ako palivo uhlie a zemný plyn. Podiel fosílnych palív chce vláda znižovať, pričom nahradiť by ich mali obnoviteľné zdroje a tiež jadrová energia.
Zvýšenie podielu OZE a jadrovej energie na 22 %
V súčasnosti tvoria obnoviteľné zdroje energie v Japonsku 16 % z celkovej produkcie elektriny, pričom ich podiel by sa mal zvýšiť do roku 2030 na 22 až 24 %. Zhruba rovnakú cieľovú úroveň, 20 až 22 %, by mal dosiahnuť aj podiel z jadrovej energie, ktorá v roku 2017 tvorila iba 3 %. Do zničenia atómovej elektrárne Fukušima v roku 2011 a následného odstavenia väčšiny reaktorov v krajine predstavoval podiel jadrových zdrojov zhruba jednu tretinu celkovej produkcie.
Prevádzka obnovená zatiaľ len v deviatich elektrárňach
Agentúra AP uviedla, že energetické podniky v Japonsku sa spoliehajú na fosílne zdroje ešte vo väčšej miere ako napríklad v USA či Európe, pričom uhlie a plyn tvoria až 75 % produkcie elektriny. Hoci sa postoj k atómovej energii zmenil, jadrové reaktory v krajine sú uvádzané do prevádzky iba pomaly. Dôvodom sú aj prísnejšie bezpečnostné predpisy, ktoré sú dôsledkom nehody vo Fukušime. Prevádzkovatelia elektrární sa často radšej zbavia starých reaktorov, ako by mali investovať do dodatočného zvýšenia ich bezpečnosti. Z celkového počtu 54 reaktorov v krajine bola určená na vyradenie z prevádzky takmer polovica a iba v deviatich sa od roku 2011 obnovila prevádzka.
Zdroj: energie-portal.sk, apnews.com