Vykurovacia krivka
Prostredníctvom vykurovacej krivky zisťuje kotol, koľko tepla musí vyrobiť, aby dosiahol požadovanú teplotu v dome. Matematický vzorec pritom zohľadňuje napríklad vonkajšie teploty, účinnosť opláštenia budovy a druh vykurovacích plôch. Tieto faktory ovplyvňujú náklady na vykurovanie a komfort vykurovania. V ďalších kapitolách vám vysvetlíme, čo je vlastne vykurovacia krivka a ako sa dá optimalizovať.
Čo je vykurovacia krivka?
Vykurovacia krivka sa nazýva vykurovacia charakteristika a je to vlastne matematická funkcia, ktorá vypočítava množstvo tepla, ktoré musí kotol odovzdať v závislosti od vonkajších teplôt. Presnejšie povedané, určuje, aká vysoká musí byť teplota prívodu vo vykurovacom systéme, aby sa kompenzovali tepelné straty.
Ako ovplyvňuje vykurovacia krivka účinnosť a komfort?
Vykurovacie zariadenia sa dali v minulosti často regulovať len prostredníctvom termostatov. Moderné zariadenia pracujú napríklad v závislosti od vonkajšej teploty. Toto predstavuje najväčší faktor pri vplyve na spotrebu vykurovacieho tepla. Pokiaľ je teplota nízka, zvyšujú sa tepelné straty cez opláštenie budovy a kotol musí vyrobiť viac tepla.
Keďže každá budova je iná, líšia sa aj požiadavky na prívodnú teplotu. V závislosti od budovy a používateľa dokonca aj pri rovnakej vonkajšej teplote. Kotol si z krivky načíta, ako sa má správať za rôznych podmienok. Ak sa krivka nastaví nesprávne, môže to spôsobiť zbytočne vysoké náklady na vykurovanie alebo príliš nízke izbové teploty.
Čo je dôležité pri nastavovaní vykurovacej krivky?
Pre optimálne nastavenie na dom a jeho používateľov sú všeobecne k dispozícii tri nastavovacie parametre. Sú to:
Sklon krivky
Sklon vykurovacej krivky udáva, do akej miery sa mení prívodná teplota v závislosti od vonkajšej teploty. Nasledujúce porovnanie znázorňuje spôsob činnosti. V starom dome bez tepelnej izolácie sa výrazne zvýšia tepelné straty, ak sa vonku ochladí. Vykurovacia krivka musí byť teda strmá, aby kotol pri nízkych teplotách zabezpečil veľké množstvo tepla. Keďže zmena vonkajšej teploty v moderných domoch s dobrou tepelnou izoláciou má menší vplyv na tepelné straty, vykurovacia krivka môže byť v tomto prípade plochejšia. Takže aj pri veľkom chlade je postačujúce mierne zvýšenie prívodnej teploty.
Úroveň vykurovacej krivky
Úrovňou vykurovacej krivky sa zadefinuje päta krivky. Posunutím smerom hore alebo dole sa dá rovnomerne zvýšiť alebo znížiť odovzdávanie tepla zo strany kotla. Ak je nejaký dom napríklad stále príliš teplý, vykurovacia krivka sa môže posunúť smerom dole. Kotol bude odovzdávať menej tepla a náklady na vykurovanie klesnú.
Požadovaná izbová teplota
Požadovaná izbová teplota udáva, aké teplo má byť v obytných miestnostiach. Na krivke sa táto hodnota nastavuje prostredníctvom diagonálneho posunu. Ak sa zvýši izbová teplota, celá krivka sa pritom posunie napríklad smerom doľava hore. Kotol potom vyrobí viac tepla. Ak sa požadovaná teplota zníži, vykurovacia krivka sa posunie smerom doľava dole. Kotol bude odovzdávať menej tepla a náklady na vykurovanie klesnú.
Ďalšiu možnosť nastavenia poskytuje nočné zníženie alebo redukovaná prevádzka, pričom krivka sa posunie na stanovený čas. Kotol bude potom od 22:00 h večer do 06:00 h ráno odovzdávať menej tepla a teplota v dome klesne. Prostredníctvom teplotného rozdielu sa dá nastaviť, ako veľmi sa smie budova ochladiť. Majitelia domov by však nemali zabúdať, že po fáze poklesu teploty sa musí zohľadniť aj dostatočne dlhá doba zahrievania.
Ako sa dá vykurovacia krivka optimalizovať?
Pokiaľ ide o optimalizáciu vykurovacej krivky, krivka sa musí posunúť tak, aby sa pri každej vonkajšej teplote vyrobilo dostatočné množstvo tepla, aby bol dom príjemne teplo vykúrený. Keďže každý dom je iný, aj inštalatér vie toto nastavenie väčšinou len odhadnúť. Najlepšie výsledky – teda najnižšie náklady na vykurovanie a vysoký komfort – získajú majitelia domov upravovaním vykurovacej krivky počas vykurovania. Počas dlhšieho obdobia, ako je napríklad vykurovacie obdobie, sa musia nastavenia vždy znovu korigovať.
Nasledovné orientačné hodnoty vám pomôžu pri optimalizácii nastavenia:
- Ak sú izbové teploty vždy nízke, mala by sa zvýšiť úroveň krivky. Vykurovaciu krivku posuňte zvisle smerom hore.
- Ak sú izbové teploty vždy príliš vysoké, úroveň by sa mala znížiť. Vykurovaciu krivku posuňte zvisle smerom dole.
- Ak sú izbové teploty nízke len počas studených dní, mal by sa zvýšiť sklon. Zvoľte strmšiu vykurovaciu krivku.
- Ak sú izbové teploty v prechodnom období príliš nízke, avšak v zime v poriadku, mala by sa zvýšiť úroveň a znížiť sklon krivky. Zvoľte teda plochejšiu krivku, ktorú potom posuniete zvisle smerom hore.
- Ak sú izbové teploty v prechodnom období príliš vysoké, avšak v zime v poriadku, mala by sa znížiť úroveň a zvýšiť sklon krivky. Zvoľte teda strmšiu krivku, ktorú potom posuniete smerom dole.
Aby bola optimalizácia vykurovacej krivky skutočne v poriadku, odporúčame majiteľom domov, aby sa obrátili na inštalatéra. On vie presne, aký vplyv majú zmeny, a vie rýchlejšie nájsť to správne nastavenie.
Zhrnutie
Prostredníctvom vykurovacej krivky vie kotol, ako má reagovať na zmeny vonkajšej teploty. Pokiaľ je krivka správne nastavená, zabezpečí sa nielen vysoký komfort, ale aj nízke náklady na vykurovanie.