Štruktúra využívania drevnej biomasy na Slovensku sa mení
V roku 2018 sa na Slovensku spotrebovalo 2,93 mil. ton palivovej drevnej biomasy. Ako vyplýva zo Správy o lesnom hospodárstve SR, v porovnaní s predchádzajúcim rokom je to pokles o 120-tisíc ton.
Drevná biomasa je najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie na Slovensku aj v celej Európe. Predstavuje hlavnú surovinu pre drevospracujúce a celulózo-papierenské podniky, centrálne zdroje tepla, ostatné energetické podniky, ako aj domácnosti vykurujúce drevom.
Energetické využívanie drevnej biomasy
Energetické využívanie drevnej biomasy sa vlani o niečo znížilo v dôsledku zastavenia rastu podielu zdrojov kombinovanej výroby elektriny a tepla na celkovej energetickej produkcii energie z drevných palív. Viac dreva spotrebovali priemyselné podniky v dôsledku rastu objemu priemyselného zhodnocovania dreva domácimi spracovateľmi.
„Pokračovala stagnácia spotreby drevných palív v centrálnych zdrojoch tepla a energetike, z dôvodu vývoja klimatických pomerov a úspore energie. Podiel drevných palív na celkovej spotrebe prvotných energetických zdrojov v SR zostal na úrovni 1,9 %,” uvádza sa v správe.
Posun v spotrebe palív od energetiky k drevospracujúcemu priemyslu (využívajúcemu vlastné drevné zvyšky) sa podľa lesohospodárov odrazil na poklese dodávok palivovej drevnej biomasy z lesného hospodárstva na úroveň 1,41 mil. ton, čo znamená medziročný pokles o 15-tisíc ton.
Využívanie dreva pri vykurovaní domácností
Väčšie využívanie dreva pri vykurovaní domácností sa prejavilo na medziročnom zvýšení spotreby. „Ročná spotreba palivového dreva sa zvýšila o 5 tisíc ton a dosiahla 850 tisíc ton. Dôvodom je rast počtu rodinných domov čiastočne alebo výlučne vykurovaných palivovým drevom,” ozrejmuje správa.
Znížila sa spotreba palivovej drevnej štiepky z lesov, a to o 20-tisíc ton na 560-tisíc ton. Okrem poklesu domácej spotreby za to podľa lesohospodárov môže aj menšia konkurencieschopnosť lesných štiepok voči štiepkam produkovaných v odvetviach spracovania dreva a na nelesných pozemkoch, kde sa dosahujú nižšie výrobné náklady.
Zhruba polovica zostáva nevyužitá
Lesná palivová drevná biomasa pokrývala v minulom roku 48,1 % celkovej ročnej spotreby drevných palív. Lesníci upozorňujú, že zhruba polovica využiteľného potenciálu na lesných pozemkoch zostáva nevyužitá.
„Ide o drevo nevhodné na mechanické a chemické spracovanie. Toto je spôsobené vysokým výskytom kalamít a následných náhodných ťažieb v ihličnatých (prevažne smrekových) porastoch, čím sa zvyšuje potenciál listnatého dreva zašetrovaním ťažby; jeho sortimentová štruktúra zahŕňa vyšší podiel palivovej dendromasy. Pri predpokladanom raste podielu ťažby listnáčov a ich sortimentovej štruktúre je v LH potrebné riešiť efektívnosť produkcie palivovej drevnej biomasy, tiež z dôvodu zvyšovania, resp. udržanie príjmov z jeho odbytu.”
Lesohospodári sa nazdávajú, že nový zákon o podpore OZE a KVET sa prejaví negatívne na efektívnom využívaní lesnej palivovej biomasy. „Zoštiepkovanie zvyškov po úmyselnej aj náhodnej ťažbe dreva v ekologicky únosnom rozsahu malo pozitívny vplyv na porastovú hygienu a zdravotný stav lesov. Nepriamo sa podporí export nespracovanej drevnej suroviny.”
Zdroj: energie-portal.sk