Skôr ako kúpim drevo či pelety
Hľadanie paliva do kotlov na biomasu by sa na prvý pohľad mohlo zdať ako jednoduchá záležitosť: otvorím prehliadač, nájdem predajcu, kúpim, naložím/dovezú, zložím v pivnici, kúrim. Pri tom však nikdy nezabúdajte na to, že váš spôsob vykurovania má ekologický dopad na okolie. Ak budete voziť palivo vo vozidle s dieselovým pohonom zo vzdialenosti 200 kilometrov, ušetrené CO2 sa začne nepríjemne scvrkávať. Ako teda zohnať dobré palivo a na čo by ste mali pri kúpe myslieť?
Kúpiť pelety alebo si ich vyrábať?
Nakúpiť pelety nie je v súčasnosti žiadny problém. Na trhu sa nachádza viacero spoločností, ktoré tento druh paliva ponúkajú vo vysokej kvalite a primeranej cene. Ak však zvažujete kotol na pelety, prípadne ho už vlastníte, je takmer isté, že sa pozriete aj na možnosť vyrábať si toto palivo svojpomocne. V závislosti od vášho príjmu musíte posúdiť, či sa vám peletovací lis oplatí.
Ideálne je, ak má kotol na biomasu vytvárať teplo pre viac obyvateľov ulice či obce. Vtedy je možné si náklady rozložiť. Buď zložením sa na kúpu alebo odberom vami vyrobeného paliva. Niektoré obce už pristúpili na kúpu vlastného zariadenia, ktoré prenajímajú nielen vlastníkom biomasových kotlov, ale aj ďalším užívateľom peliet z biomasy – používajú sa napríklad ako podstielka pre niektoré domáce a hospodárske zvieratá.
Materiál do peletovacieho lisu je pomerne ľahké nájsť. Veľa užívateľov doň sype drevený odpad z vlastnej záhrady či od susedov. Ak sa v blízkosti nachádza píla či drevospracujúci závod, je možné získať drevný odpad aj z týchto zdrojov. No zďaleka nie vždy bude tento materiál adekvátne vysušený. Okrem toho nemusí byť k dispozícii najvhodnejší druh dreva. Preto je dobré pred kúpou lisu preveriť možnosti získavania potrebného odpadu na výrobu peliet.
Nie je drevo ako drevo
Ďalším typickým druhom kotlov na biomasu je zariadenie na klasické polená. Veľa majiteľov kotlov robí chybu, že do nich pridáva akékoľvek naštiepané drevo podľa toho, ako ľahko či lacno sa im ho podarilo zohnať. Je to do istej miery pochopiteľné. Drevo nerastie podľa noriem výrobcov kotlov, takže je to zdanlivo jedno. No každé drevo je možné správne vysušiť, čo však môže trvať aj tri roky. Majitelia kotlov, ktorí drevo kupujú priamo v závodoch a nie od špecializovaného predajcu, si často mýlia pojmy „suchý“ a „vysušený“.
Suché drevo je v podstate čerstvo napílené zo suchého stromu, no podiel vlhkosti v ňom môže stále dosahovať aj 50 percent. Naopak, vysušené drevo strávilo dlhé mesiace na suchom, dobre vetranom mieste a podiel vlhkosti je často menší ako 25 percent. Ideálny stav po správnom zosušení je dokonca menej ako 10 percent. Je to, samozrejme, drahšie ako dovezenie odpadu z drevospracujúceho závodu. Nákupom paliva od špecializovaného predajcu ale ušetríte čas pri údržbe a fyzickú námahu. Správne vysušené drevo je totiž výrazne ľahšie a nevzniká z neho takmer žiadny popol.
Námaha neznamená, že zákonite ušetríte
Keď už sme pri fyzickej námahe: zaobstarať si guľatinu sa mnohým zdá ako najrozumnejšia cesta, ale ukrýva v sebe malý háčik, ktorý by ste mali zvážiť. Nemusí to byť tá najlacnejšia cesta, hoci cena za nenarúbané drevo je často výrazne nižšia, ako je cena za drevo štiepané. Pri rúbaní guľatiny si síce výdatne precvičíte takmer celú hornú polovicu tela, no pripraviť drevo na zimu vám každoročne môže potrvať aj niekoľko dní. Veľa užívateľov pri rozhodovaní používa tento trik: hodina voľného času je dvakrát drahšia ako hodina práce. Zoberte si vašu hodinovú mzdu a vynásobte ju dvomi.
Potom toto číslo vynásobte počtom hodín, ktoré budete potrebovať na spracovanie paliva a k výsledku pridajte symbol eura. Toľko bude stáť vaša osobná námaha. Ak vás vyjde lacnejšie nechať si drevo zložiť do skladu, určite je to rozumnejšie riešenie. Ak vás lacnejšie vyjde narúbať si ho sám, precvičte si svaly. Za trocha času stojí tiež sledovanie ponúk predajcov dreva. Ak chcete ušetriť, sledujte ich najmä v lete, kedy sa môžete stretnúť so špeciálnymi letnými zľavami na drevo.
Špecializovaní predajcovia
Pomerne veľa ľudí sa už popálilo na inzerátoch a internetových portáloch, kde rôzni predajcovia ponúkajú palivové drevo, brikety aj pelety. Často za výrazne lepšie ceny, ako je to u špecializovaného predajcu. Je pravda, že mnohí iba predávajú prebytky, ktoré sami nespotrebovali. No veľa ďalších chce spracovaním nekvalitného odpadu zrýchliť návratnosť investície do lisu či štiepačky. Nízku kvalitu často zistíte až pri samotnom naložení paliva do kotla. Ak si nie ste celkom istý ani pri seriózne tváriacej sa firme, opýtajte sa na základné parametre paliva, akými sú vlhkosť, výhrevnosť, doba horenia. Ak na čo len jeden parameter nedostanete uspokojivú odpoveď, poobzerajte sa inde.
U kvalitného predajcu sa dozviete aj to, koľko popola vám z paliva ostane a upresní vám podmienky skladovania. Viacerí používatelia sa chodia k predajcom aj poradiť o najvhodnejšom palive podľa účelu. Predsa len, ak potrebujete rýchlo vykúriť chatu, polená na to nebudú najvhodnejšie (na to sú ideálne napríklad brikety s otvorom uprostred).
Nákup biomasy ekologicky a s rozumom
Zodpovedný občan vedomý si stavu, v ktorom sa naše podnebie nachádza a ako sa postupne mení, sa snaží zmenšiť svoju ekologickú stopu na minimum. A to nielen tým, že pri vykurovaní používa obnoviteľné zdroje energie. Pri výbere paliva sa preto nedajte zlákať iba najnižšími cenami najhoršieho dreveného odpadu. Myslite na vzdialenosť, z ktorej budete musieť palivo doviezť, pretože spálenými pohonnými hmotami prírodu rozhodne nepotešíte, nehovoriac o tom, že náklady na dopravu v podstate zvyšujú cenu zakúpenej biomasy.
Preferujte teda dodávateľov vo vašom okolí, ktorí spracúvajú lokálne drevo. Nakupujte kvalitné palivo bez chemických prísad či lepidiel s minimálnou popolnatosťou. Nepodceňujte výhrevnosť či vlhkosť a riaďte sa odporúčaniami výrobcu kotla. Nakúpiť drevo, pelety alebo brikety v súčasnosti nie je žiadny problém, na trhu je množstvo predajcov ponúkajúcich biomasu v požadovanej kvalite. A keďže je z čoho si vyberať, určite si pri výbere môžete dovoliť povedať: radšej dvakrát merať, ako raz zaniesť kotol.