Jednoduché vysvetlenie výroby drevených peliet
Pelety sú malé výlisky zo zvyškov dreva. Majú jednotný tvar, preto sú mimoriadne vhodné na automatické spaľovanie v kotloch na pelety. Ako však prebieha výroba drevných peliet, aké materiály sa používajú a aký je rozdiel v kvalite výsledných produktov?
Základné suroviny na výrobu drevných peliet
Technika výroby peliet je dnes ešte pomerne nová. Palivo v trubičkovom tvare je u nás len o niečo dlhšie než desaťročie. Výroba drevných peliet sa pritom vyvíjala spolu s vývojom spaľovacej techniky. Pokiaľ ide o otázku základných vstupných surovín, prichádzajú do úvahy viaceré materiály. Sú to:
- odpadové produkty z pílenia dreva
- priemyselné drevo
- odpadové lesné drevo
- rezané a staré drevo
90 percent peliet pochádza z odpadových produktov vznikajúcich pri pílení
Základnou surovinou sú zvyšky dreva, ktoré vznikajú väčšinou na pílach. Skladajú sa z triesok alebo hoblín a na výrobe drevných peliet sa podieľajú až približne 90 percentami. Sú na peletovanie mimoriadne vhodné, pretože je ich jednak veľké množstvo a zároveň by sa inak likvidovali.
10 percent peliet pochádza z priemyselného dreva
Guľatina je priemyselné drevo, ktoré sa nedá ďalej využiť v drevospracujúcom priemysle. Všeobecne je k dispozícii vo veľkých množstvách a na výrobe drevných peliet sa podieľa približne desiatimi percentami. Dôvodom tohto nižšieho podielu je na výrobe peliet nákladné spracovanie. Guľatinu je nutné najskôr zbaviť kôry a následne naštiepať.
Odpadové drevo z lesného hospodárstva a staré drevo bez podielu na výrobe drevných peliet
Odpadové drevo z lesného hospodárstva alebo staré drevo nemá žiaden podiel na výrobe peliet, pretože zvyšky lesného dreva nespĺňajú vysoké požiadavky na pelety. Použitie rezivového dreva, v mohých prípadoch by bolo zase príliš drahé. Staré drevo tiež neprichádza do úvahy, pretože v mnohých prípadoch môže obsahovať škodlivé látky.
Proces výroby drevných peliet
Malé drevené výlisky sa dnes vyrábajú v automatizovaných výrobniach. Pásová výroba prebieha v nasledovaných krokoch:
- dodávka a úprava surového materiálu
- sušenie a ošetrovanie materiálov
- lisovanie, chladenie a expedovanie peliet
Dodávka a úprava surového materiálu
Surový materiál sa musí v prvom kroku pripraviť na ďalší proces, aby výroba drevných peliet prebiehala bez problémov. Ide predovšetkým o odstránenie kovových prvkov a rozdrvenie všetkých pilín na rovnakú veľkosť v takzvanom kladivkovom mlyne.
Sušenie a ošetrovanie materiálov
V ďalšom kroku ide o prípravu materiálu na lisovanie. Zvyšky dreva sa pritom sušia alebo zvlhčujú. Cieľom je dosiahnuť jednotný obsah vody od desať do pätnásť percent. Pridaním škrobu je možné okrem toho zvýšiť aj odolnosť výsledných peliet voči oderu. Viac než dvojpercentný podiel však nie je povolený.
Lisovanie, chladenie a triedenie peliet
Keď materiál dosiahne optimálne podmienky na výrobu drevných peliet, zlisuje sa. Valce pretláčajú drevné piliny cez otvory takzvanej matrice, pri teplotách od 40 do 50 °C. Vysoký tlak aktivuje látku lignín obsiahnutú v dreve, ako prírodné spojivo čím trubičky nestratia tvar. Na záver nasleduje chladenie a posledné triedenie hotových peliet.
Správna kvalita peliet
Pri výrobe drevených peliet je veľmi dôležitá ich mimoriadne vysoká kvalita, aby kotol na pelety fungoval bez problémov. Túto kvalitu zistíte podľa označení, ako je napríklad certifikát EN-Plus. Tento certifikát kladie vysoké požiadavky na vlastnosti výliskov ako ich výrobu, zabezpečenie kvality, logistiku a expedíciu.
Zhrnutie
Výroba drevných peliet prebieha vždy podľa rovnakého postupu, pri ktorom sa východiskové materiály najprv čistia, drvia a sušia. Jadrom výrobnej linky je lis, ktorý lisuje drevné hobliny do typického trubičkového tvaru. Majitelia domov by mali dbať na vysokú kvalitu peliet, aby kotol na pelety mohol fungovať bez problémov.