Pätnásť tipov na správne vetranie budov počas koronavírusu
Okrem klasického vetrania budov, ktoré pomáha proti šíreniu koronavírusu je tu aj 15 ľahko realizovateľných tipov pre správcov budov.
Akým spôsobom správne zabezpečiť chod HVAC systému v budovách, aby sa čo najviac zamedzilo šíreniu koronavírusu? Európska federácia pre vykurovanie, vetranie a klimatizáciu (REHVA) vytvorila postupne aktualizovanú príručku o tom ako správne používať klimatizačné, vetracie a vykurovacie systémy v komerčných budovách.
Spomenuté odporúčania sú iba prídavkom k príručke Svetovej zdravotníckej organizácie pre zamestnávateľov a majiteľov budov „Ako pripraviť pracovisko na Covid-19”.
Tieto rady sú najmä pre odborníkov z HVAC odvetvia a pre správcov kancelárskych a iných komerčných budov.
Príručka je orientovaná na opatrenia, ktoré sú dočasné a jednoducho realizovateľné pri normálnej či zníženej obsadenosti budov. Možné zníženie rizika nakazenia sa koronavírusom cez aerosol zo vzdialenosti väčšej ako 1,5 m je možné zabezpečiť dostatočným vetraním a účinným riešením na distribúciu vzduchu.
Každá prevádzka budovy a každý priestor sú originálne a potrebujú špecifické hodnotenie. REHVA vyhotovila 15 nízko nákladných odporúčaní pre existujúce budovy, ktoré môžu pomôcť pri znižovaní rizika šírenia koronavírusu v uzavretých priestoroch.
Vyššia ventilácia pomáha, ale nie je tu iba tento jeden faktor. Väčšie priestory, ako sú napríklad školské triedy, ktoré sú vetrané podľa aktuálnych štandardov by mali byť bezpečné. Vyššia miera rizika je pri menších miestnostiach, ktoré môžu byť dobre vetrané a málo obsadené osobami.
15 tipov pri chode budov počas pandémie:
1. Zaistiť dostačujúce vetranie vnútorných priestorov vzduchom zvonka.
2. Aspoň dve hodiny pred otvorením budovy spustiť vetrací systém na nominálnu rýchlosť a dve hodiny po vyľudnení budovy prepnúť na nižšiu rýchlosť.
3. V noci ani cez víkendy nevypínajte vetrací systém, iba zmenšite výkon.
4. Aj v budovách kde sa nachádza mechanické vetranie, vetrajte pravidelne.
5. Toalety vetrajte stále.
6. Na toaletách neotvárajte okná, aby sa zabezpečil správny smer ventilácie.
7. Toaletu splachujte so zloženým vekom.
8. Nastavte ventilačné jednotky s recirkuláciou vzduchu do režimu 100 % prívodu vonkajšieho vzduchu.
9. Preverte eventuálne úniky v zariadení na spätné získavanie tepla.
10. Nastavte fancoily tak, aby bol ventilátor nepretržite zapnutý.
11. Nastavené hodnoty vykurovania, chladenia a vlhkosti vzduchu je dobré nemeniť.
12. Čistenie rúrok systému môžete realizovať tak ako doteraz.
13. Vymieňanie filtrov centrálneho vonkajšieho a vypúšťaného vzduchu stačí taktiež ako zvyčajne, podľa plánu údržby.
14. Pri pravidelnej výmene filtra alebo iných údržbárskych prácach by mali byť dodržané všetky bezpečnostné opatrenia, vrátane ochrany dýchacieho systému.
15. Inštalovať senzory moniturujúce správny chod ventilácie.
Zdroj: energie-portal.sk