Aká je spotreba plynu v rodinnom dome a čo na ňu vplýva
Vedeli ste, že náklady na vykurovanie tvoria vyše 60 % energií spotrebovaných v domácnosti? Aj tieto náklady však môžete znížiť, ak si dáte pozor na výber vykurovacieho systému, stavebných materiálov a na to, ako používate vykurovanie. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na to, aká je spotreba plynu v rodinnom dome a čo má na ňu vplyv.
Spotreba plynu v dome – čo ovplyvňuje jej výšku
Spotrebu zemného plynu v dome ovplyvňujú tri hlavné faktory:
1. Úspornosť vykurovacieho systému
V prípade plynu je najúspornejšie ústredné vykurovanie celého domu, a to nízkoteplotnou formou – kondenzačným plynovým kotlom v kombinácii s podlahovým vykurovaním.
Takéto vykurovanie totiž potrebuje omnoho nižšiu teplotu vody ako klasické radiátory, vďaka čomu má nižšie tepelné straty. Navyše kondenzačný kotol pracuje pri nízkej teplote vody s veľmi vysokou účinnosťou, keďže získava dodatočné teplo aj zo spalín. Tie bežný kotol vypustí len tak do ovzdušia.
Keď ho skombinujete s modernou ekvitermickou reguláciou, doplníte o solárny či fotovoltický systém, ušetríte ešte o desiatky percent viac. Ale aby ste ušetrili, nemusíte mať hneď kondenzačný kotol a „podlahovku“. V staršom dome vám môže pomôcť aj výmena 20-ročného kotla za nový – úspornejší.
2. Úroveň zateplenia domu
Pri novostavbe máte na výber z desiatok druhov moderných materiálov s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Stačí vám starostlivo vypracovaný projekt a kvalitne zrealizovaná stavba.
Pri rekonštrukcii vás však čakajú isté obmedzenia. Dodatočné zateplenie podlahy či podlahové vykurovanie sa nedá zrealizovať všade – podlaha narastie o niekoľko centimetrov, treba prerobiť všetky dvere, niekedy aj okná a zárubne, presunúť vypínače či zásuvky atď. Ale žiadny strach. Šikovný projektant vám vždy navrhne rozumný kompromis, vďaka ktorému budete vykurovať komfortne a zároveň úsporne.
Podrobnejšie sme sa tejto problematike venovali v článku Tepelné straty v dome.
3. Hospodárnosť využívania plynu
Na výšku spotreby plynu v rodinnom dome vplýva aj to, ako vykurovanie využívate. Prekurovanie miestností a vykurovanie priestorov, ktoré to nepotrebujú, je neekonomické, nezdravé a navyše i neekologické.
Každé zvýšenie teploty o 1 °C môže zbytočne odľahčiť vašu peňaženku. Skúste preto v jednotlivých miestnostiach dodržiavať odporúčané teploty:
Hodnoty sú orientačné. Záleží aj na vlhkosti vzduchu, ročnom období či veku obyvateľov (seniori a deti majú radšej teplejšie prostredie).
Energia namiesto objemu
V minulosti vám dodávatelia účtovali spotrebu plynu v dome v kubických metroch (m3). Od roku 2008 nájdete na faktúre už iba kilowatthodiny (kWh). Tie vyjadrujú množstvo energie, ktoré vám dodávateľ v plyne dodal.
Na vyjasnenie, 1 kWh zemného plynu je množstvo, pri ktorého spálení dôjde k uvoľneniu 1 kWh tepelnej energie.
Ak by vás zaujímal objem odobratého plynu, 1 m³ plynu zodpovedá cca 10,555 kWh energie. Presné číslo závisí od tlaku, teploty a spalného tepla – zjednodušene povedané, od kvality plynu. A presné číslo sa dozviete až z vyúčtovacej faktúry. Väčšinou sa však zásadne nelíši od uvedeného prepočtu.
Aká je spotreba plynu v rodinnom dome
Teraz sa pozrieme na normované hodnoty ročnej spotreby energie v súlade s typovým rozdelením rodinných domov z hľadiska ich energetickej náročnosti:
- domy z klasických materiálov: spotreba 100 – 250 kWh/m² podlahovej plochy ročne,
- energeticky úsporné domy: spotreba 50 – 80 kWh/m²,
- nízkoenergetické domy: spotreba 15 – 50 kWh/m²,
- energeticky pasívne domy: spotreba 5 – 15 kWh/m²,
- energeticky nulové domy: spotreba 0 – 5 kWh/m²,
- energeticky plusové domy: za rok vyprodukujú viac energie, ako spotrebujú.
Pri porovnaní spotreby vezmeme do úvahy len prvé tri kategórie, ktoré sú na Slovensku najrozšírenejšie.
V nižšie uvedenej tabuľke nájdete orientačné ročné spotreby plynu týchto domov s prepočtom na objem spáleného plynu:
Skutočná spotreba domu sa môže líšiť v závislosti od:
- situovania domu (orientácia na svetové strany, zatienenie atď.),
- dĺžky vykurovacej sezóny (je čoraz kratšia, zimy sú čoraz teplejšie),
- spomínaných faktorov ako tepelné straty, prekurovanie a pod.
Ide iba o spotrebu na vykurovanie, ohrev vody ani varenie nie sú započítané. Vzhľadom na dnešné čoraz teplejšie zimy môže byť spotreba plynu v dome na vykurovanie ešte nižšia a pravdepodobne bude každý rok klesať.
Spotrebu plynu si na cenu musíte prepočítať sami. Na Slovensku je totiž mnoho dodávateľov plynu s rôznymi sadzbami, ktoré navyše v priebehu času kolíšu.
Zhrnutie
Spotrebu plynu v rodinnom dome môžete ovplyvniť veľmi jednoducho – zmenou návykov. Už malé zníženie teploty v miestnostiach, teploty vody na sprchovanie a umývanie či výmena starých okien môžu urobiť na vašom účte za plyn viditeľný rozdiel. Ešte viac však ušetríte, ak investujete do zateplenia domu či do moderného kondenzačného kotla. Rekonštrukciou starého domu môžete ušetriť až 80 % nákladov na vykurovanie a dostať ho na úroveň nízkoenergetických domov.