Vykurovanie peletami so solárnym zariadením: Ekologické vykurovanie
Mnoho plynových a olejových vykurovacích systémov využíva fosílne suroviny, ktoré sú v zemi dostupné len v obmedzenom množstve. Tieto suroviny sa na jednej strane pomaly míňajú a na druhej strane ich spaľovanie výrazne zaťažuje životné prostredie. Zaujímavú alternatívu poskytuje vykurovanie peletami so solárnym zariadením. V ďalšej časti vám poskytneme prehľad o montáži, nákladoch a možných dotáciách na tento udržateľný vykurovací systém.
Montáž a funkcia vykurovania peletami so solárnym zariadením
Hybridná koncepcia vykurovania spája dve moderné zariadenia na výrobu tepla do jedného systému. Solárna technika s bezplatnou energiou zabezpečuje pritom teplú vodu a príjemné izbové teploty. Pokiaľ slnko nesvieti, peletové vykurovanie s neutrálnou CO2 bilanciou chráni automaticky pred výpadkom vykurovania.
Solárna termika získava bezplatné teplo
Solárne-termické zariadenie umožňuje využiť vo vlastnom dome takmer nevyčerpateľné zásoby slnečnej energie. Kolektory umiestnené na streche pritom menia slnečné žiarenie na teplo, ktoré sa potom odovzdáva do vykurovacieho systému. V závislosti od oblasti použitia a veľkosti kolektorov sa dá solárna energia použiť na výrobu teplej vody alebo aj podporu vykurovania.
Zatiaľ čo solárne zariadenie na výrobu teplej vody zabezpečí najmä v lete nízke náklady na vykurovanie, kombinácia vykurovania peletami a solárneho vykurovania pracuje úsporne počas celého roku. Najmä veľkodušne dimenzované kolektory získajú toľko energie, že ňou môžu pokryť viac ako 50 percent spotreby tepla v domácnosti. Šetrí to životné prostredie a zabezpečuje mimoriadne nízke náklady na vykurovanie.
Peletové kotly pracujú automaticky
Peletová technika spaľuje malé drevené výlisky, ktoré pochádzajú spravidla z odpadu drevospracujúceho priemyslu. Takzvané pelety sú dostupné v každom regióne a majú takmer neutrálnu bilanciu CO2. To znamená, že drevo odovzdá pri spaľovaní len toľko oxidu uhličitého, koľko ho počas svojho rastu premenilo na kyslík.
Keďže drevené výlisky majú rovnakú veľkosť, pomocou príslušnej dopravnej techniky sa automaticky dostanú zo zásobníka alebo zo skladu do kotla. Na rozdiel od vykurovania kusovým drevom pracujú peletové systémy automaticky a komfortne. Ďalšou výhodou je, že ich výkon sa dá ľahko upraviť podľa potrieb domácnosti. Najmä v kombinácii vykurovania peletami so solárnym zariadením pracujú zariadenia na výrobu tepla účinne a úsporne.
Akumulačný zásobník spája peletové vykurovanie so solárnym systémom
Aby peletová a solárna technika optimálne spolupracovali, inštalatér navzájom prepojí oba systémy prostredníctvom zásobníka. V závislosti od oblasti použitia solárneho zariadenia to môže byť zásobník na úžitkovú vodu alebo akumulačný zásobník.
Zatiaľ čo zásobník na úžitkovú vodu obsahuje pitnú vodu, akumulačný zásobník je naplnený vykurovacou vodou. Počas prevádzky zachytávajú oba systémy zo začiatku teplo zo slnka. Ak sa začnú míňať zásoby, inteligentný regulátor vykurovacieho systému zapne peletový kotol a zabezpečí tak, aby bolo vždy k dispozícii dostatok tepla.
Náklady na vykurovanie peletami so solárnym zariadením
Investičné náklady hybridného vykurovania sú v porovnaní s jednoduchými plynovými alebo olejovými kotlami naozaj vysoké. Pretože okrem už beztak finančne náročnej peletovej techniky potrebujú majitelia domov aj solárny systém. Výška investícií môže byť v závislosti od regiónu, typu domu a požiadaviek užívateľov rôzna, a preto uvádzame na tomto mieste len približné hodnoty. Spotrebitelia môžu počítať s nasledujúcimi výdavkami:
- Peletový kotol so skladovacou a dopravnou technikou: 9 000 až 13 000 eur
- Solárne zariadenie na výrobu teplej vody: 2 000 až 4 000 eur
- Solárne zariadenie na podporu vykurovania: 7 000 až 9 000 eur
Celkove sa náklady na vykurovanie peletami so solárnym zariadením pohybujú od 11 000 do 17 000 eur, pokiaľ solárne zariadenie vyrába len teplú vodu. Pokiaľ má podporovať aj vykurovanie, spotrebitelia musia počítať už s 16 000 až 22 000 eurami.
Štátne dotácie znižujú náklady
Vykurovanie peletami so solárnym zariadením je ekologické a úsporné, čo sa týka nákladov na vykurovanie. Pokiaľ ide o nákup, majitelia domov musia prekonať veľkú finančnú prekážku. V tomto prípade pomôžu štátne dotácie, ktoré poskytuje Slovenská energetická a inovačná agentúra (SEIA). Pretože pomocou nich sa znížia náklady v asanovaných budovách až o 5 750 eur. Viac peňazí dostanú dokonca tí spotrebitelia, ktorí asanujú staré domy alebo optimalizujú zvyšné vykurovacie zariadenie. Ďalšie informácie vám poskytneme v príspevku „Dotácia na vykurovanie peletami“.
Výhody a nevýhody vykurovania peletami so solárnym zariadením
Hybridný vykurovací systém kombinuje hneď dve moderné zariadenia na výrobu tepla do jedného zariadenia. Okrem toho šetrí životné prostredie a znižuje náklady na vykurovanie. Nevýhodou sú však vysoké zaobstarávacie náklady. Nasledujúca tabuľka poskytuje prehľad o výhodách a nevýhodách vykurovania peletami so solárnym zariadením.
Výhody | Nevýhody |
ekologické a udržateľné | vysoké zaobstarávacie náklady |
využitie regionálnych palív | potreba miesta na techniku |
mimoriadne nízke náklady na vykurovanie | náročné individuálne projektovanie |
Zhrnutie
Vykurovanie peletami so solárnym zariadením je inovatívny vykurovací systém, ktorý okrem životného prostredia šetrí aj vlastnú peňaženku. Táto technika zabezpečuje síce počas celého roka nízke náklady na vykurovanie, spotrebitelia však musia pri jej nákupe siahnuť hlbšie do vrecka. V mnohých prípadoch sa však inštalácia tejto techniky oplatí vďaka štátnym dotáciám.