Splitová klimatizácia je vhodná do bytov aj veľkých hál
Najmä v lete, keď teploty v byte dosiahnu príliš vysoké hodnoty, mnohí začnú intenzívne zvažovať kúpu a inštaláciu klimatizácie. Zo všetkých klimatizačných zariadení je práve splitové riešenie najpoužívanejšie. Splitová klimatizácia predstavuje efektívne a dlhodobé riešenie chladenia bytu či domu. Čím sa vyznačuje, z čoho sa skladá, aké typy rozlišujeme?
Charakteristika splitovej klimatizácie
Klimatizácia označovaná ako splitová predstavuje prístroj rozdelený na dve samostatné (oddelené) jednotky vzájomne prepojené potrubím. Jedna časť je umiestnená mimo budovy a druhá v klimatizovanej miestnosti. Slovo split je prevzaté z angličtiny a znamená oddelený. Zo všetkých klimatizačných zariadení je splitový systém najpoužívanejší, a to ako v domácnostiach, tak aj v administratívnych budovách, vo výrobných a skladových halách a pod.
Klimatizačné zariadenia pracujú v dvoch režimoch: chladenie a vykurovanie. Podľa zvoleného režimu možno nastaviť osciláciu klapky výstupu vzduchu. Rozptyl teplôt je možné nastaviť individuálne podľa požiadavky používateľa.
Hlavné časti
Hlavné súčasti splitovej klimatizačnej jednotky:
- vnútorná jednotka – ventilátor, výmenník tepla, filter, čerpadlo na kondenzát (pri niektorých typoch jednotiek);
- vonkajšia jednotka – ventilátor, kompresor, vaňa na odtok kondenzátu, náplň s chladivom, výmenník tepla, ochranná mriežka kondenzátora a ventilátora, potrubie s náplňou chladiva.
Rozdelenie splitových klimatizácií
Splitové klimatizácie sa rozdeľujú podľa výkonu na:
- minisplitové systémy s výkonom do 20 kW (pre obytné priestory v bytoch a domoch),
- multisplitové systémy s výkonom nad 20 kW (pre obchody, služby, výrobné prevádzky atď.).
Minisplitové systémy
Za minisplitové systémy sa považujú klimatizačné systémy s výkonom do 20 kW, ktoré dodávajú vzduch do miestností s pôdorysnou plochou 15 až 200 m2. Väčšina z nich má diaľkové ovládanie infračerveným lúčom. V súčasnosti sú obľúbené aj modely so zabudovaným wifi modulom, ktorý umožňuje ovládanie na diaľku pomocou inteligentného zariadenia. V súvislosti s montážou vnútornej a vonkajšej jednotky platia určité zásady.
Jednou z najdôležitejších pre bezporuchový chod sú vzájomné vzdialenosti oboch jednotiek. Výrobcovia uvádzajú túto vzdialenosť výškovo aj horizontálne. V montážnych pokynoch sa uvádzajú vždy najdlhšie povolené vzdialenosti. Pri montáži vnútornej jednotky klimatizácie musí byť zaistené správne prúdenie vzduchu. Preto aj tu platí predpísaná vzdialenosť voľného priestoru okolo jednotky.
Minisplitový systém pre klimatizáciu jednej miestnosti
Multisplitové systémy
Majú jednu vonkajšiu jednotku a niekoľko vnútorných, prípadne dve vonkajšie jednotky a viac vnútorných. Je možné použiť ich v budovách, kde je požiadavka na chladenie súčasne viacerých miestností. Vnútorné jednotky klimatizačných zariadení sa upevňujú o strop, stenu alebo pod okno. Výkon môže byť niekoľko desiatok kW a môžu dodávať vzduch do niekoľkých veľkých miestností či hál. Klimatizačné zariadenia s veľkými výkonmi majú vo vonkajších jednotkách umiestnené dva výkonné ventilátory.
Multisplitový systém s jednou vonkajšou a tromi rôznymi vnútornými jednotkami
Vnútorné jednotky
Tieto jednotky sa môžu nachádzať v niekoľkých miestnostiach. Podľa priestorových možností umiestnenia sa rozdeľujú vnútorné jednotky na stropné, nástenné a parapetné. Vo veľkých miestnostiach môžu byť umiestnené viaceré vnútorné jednotky.
Stropné jednotky
Nazývajú sa aj stropné kazetové jednotky. Väčšinu stropných klimatizačných jednotiek je možné zabudovať do všetkých bežných typov stropných podhľadov. Z vnútorných jednotiek sú vidieť len ich mriežky na vstup a výstup vzduchu. Dodávajú sa s infračerveným alebo káblovým diaľkovým ovládaním. Výkon stropných klimatizačných jednotiek sa bežne pohybuje v rozmedzí 5 až 15 kW. Dokáže vychladiť vzduch v miestnosti s plochou do 140 m2. Nastavením je možné zvoliť najmenej dva a najviac štyri smery vyfukovania upraveného vzduchu do klimatizovanej miestnosti. Zariadenie nie je náročné na údržbu.
Nástenné jednotky
Vnútri splitovej klimatizačnej jednotky v nástennom vyhotovení je umiestnený dlhý a úzky ventilátor. Umožňuje rovnomerný rozptyl vzduchu a v dôsledku toho má nízke otáčky, čím je zaistená nižšia hlučnosť. Vnútri jednotky býva nainštalovaný vzduchový filter s impregnovanou antibakteriálnou vrstvou, ktorá zabraňuje vzniku plesní.
Parapetné jednotky
Týmto klimatizačným súpravám sa hovorí aj podokenné, podlahové alebo stacionárne. Sú určené na pevné umiestnenie na podlahe a nepredpokladá sa ich premiestňovanie. Dodávajú upravený vzduch do obytných miestností, chodieb, kancelárskych priestorov atď. Môžu sa inštalovať pod oknom, prípadne aj inde v miestnosti, musí však byť okolo nich dostatok miesta na prúdenie vzduchu. Ich výkon je 2 až 7 kW.
Zhrnutie na záver
Klimatizácia sa používa na zlepšenie ovzdušia s cieľom dosiahnuť efektívnejší pracovný výkon alebo kvalitný odpočinok. Z mnohých rôznych druhov klimatizačných zariadení je najpoužívanejší splitový typ. Pre byty a domy svojím výkonom postačuje minisplitový, v prípade klimatizácie veľkých priestorov je vhodný multisplitový. Navyše tento má možnosť výberu z rôznych typov vnútorných jednotiek. Podľa miestnych priestorových požiadaviek či podmienok si záujemcovia vyberajú stropnú, nástennú alebo parapetnú jednotku.