Ako vybrať plynový kotol
Kotlov na plyn sa vyrába a dodáva na trh veľké množstvo rôznych druhov. Vybrať ten najvhodnejší pre vykurovanie konkrétneho domu nemusí byť jednoduché. Rôzne podmienky alebo obmedzenia nakoniec môžu výber kotla veľmi obmedziť a tým aj zjednodušiť. Pri výbere kotla sú rozhodujúce požiadavky na tepelný výkon, druh paliva, ohrev vody a na hospodárnosť prevádzky.
Kotol môže slúžiť iba na ohrev vody pre vykurovanie (vykurovací kotol), alebo tiež k ohrevu vody na úžitkové účely (kombi / kompaktný kotol). Majiteľ domu musí zvážiť, aký spôsob ohrevu vody je pre neho najvýhodnejší. Kombi / kompaktný kotol navyše pripravuje teplú vodu na úžitkové účely na požadovanú teplotu, napr. 55 °C, a súčasne vodu pre vykurovanie, ktorej teplota je rôzna v závislosti od vonkajšej teploty.
Tepelný výkon
Každý kotol musí mať taký výkon, aby pokryl tepelné straty vykurovanej budovy. Pokiaľ má kotol ohrievať tiež vodu na úžitkové účely, musí byť jeho výkon navýšený ešte o túto požiadavku. Ak má dom tepelnú stratu vypočítanú na 22 kW (to vám vypočíta projektant), potom by sa mal kúpiť kotol najmenej v tomto výkone.
V poslednej dobe nastáva čoraz častejšie táto situácia: majiteľ domu zistí, že za vykurovanie platí veľa peňazí a dom zateplí. Dôkladnou tepelnou izoláciou domu, výmenou okien a ďalšími opatreniami môže znížiť tepelnú stratu domu z uvedených 22 kW napríklad až na 12 kW. Ak vyberie a kúpi kotol pred zateplením domu, stáva sa po zateplení domu kotol predimenzovaným. Pred nákupom kotla treba vždy zvážiť, či sa bude dom zatepľovať, a až po tomto rozhodnutí sa má kotol vybrať s požadovaným tepelným výkonom.
Druh paliva
Ak je na pozemku nehnuteľnosti alebo v jeho blízkosti rozvod zemného plynu, potom je to výhoda a vyberá sa kotol na toto palivo. Záujemca o vykurovanie plynom v obci, kde nie je zavedený zemný plyn, môže vykurovať skvapalneným plynom (propán). Má to však rad nevýhod: nutnosť vybudovať riadne základy pre cisternu s palivom, ktorá naplnená môže mať hmotnosť aj 8 ton; nutnosť ju priviesť a bezpečne zapojiť podľa platných predpisov; nutnosť pozemok s cisternou oplotiť; nutnosť zabezpečovať revízie, pretože cisterna je tlaková nádoba; prevádzkové náklady na vykurovanie sú násobne vyššie ako vykurovanie zemným plynom alebo tuhými palivami.
Hospodárnosť prevádzky
Čím má kotol vyššiu účinnosť, tým spotrebuje menej paliva a je zaistená hospodárnejšia prevádzka. Bežné kotly majú účinnosť okolo 84 %, nízkoteplotné kotly majú účinnosť do 89 %. Kondenzačný kotol pracuje s maximálnou účinnosťou až 98 %.
Kondenzačné kotly využívajú teplo obsiahnuté v spalinách, ktoré by inak odchádzalo nevyužité komínom do vonkajšieho ovzdušia.
Spaľovaním plynu vzniká teplo a súčasne vodná para, ktorá obsahuje významné množstvo tepelnej energie. Spalinám sa odoberá tepelná energia, ktorú kondenzačný kotol zužitkuje k ďalšiemu ohrevu. Kondenzácia znamená zníženie teploty vodnej pary obsiahnutej v spalinách a jej skvapalnenie. Vo výmenníku klesne teplota pod rosný bod (asi 57 °C). Para zmení svoje skupenstvo a zmení sa na vodu (kondenzát). Kondenzačné kotly preto musia mať na dne komína nádobu na zber kondenzátu alebo možnosť odvodu kondenzátu rúrkou do najbližšej vpusti.
Mnoho výrobcov kondenzačných kotlov uvádza, že ich kotol má účinnosť 109 %. Nie je to pravda, pretože by to bolo perpetuum mobile. U kondenzačných kotlov sa jedná o „normovaný stupeň využitia paliva“, ktorý je väčší než u bežných konvenčných kotlov.
Kondenzačné kotly sa vyrábajú s malým výkonom pre rodinné domy (8-20 kW), s väčším výkonom pre bytové domy (desiatky kW) alebo aj pre blokové kotolne (až stovky / tisícky kW).
Regulácia výkonu
Všetky moderné plynové kotly majú možnosť regulácie výkonu podľa okamžitej potreby. Za účelom hospodárnej prevádzky by mal byť každý kotol vybavený kvalitnou reguláciou okamžitého tepelného výkonu. Najčastejšie sa v rodinných domoch používa regulácia v závislosti od vonkajšej teploty. Kotol tak ohrieva vodu pre vykurovanie hospodárnym spôsobom, šetrí palivo a tým sa chová ekologicky.
Vykurovacie sústavy predtým obsahovali samostatný regulátor, ktorý má možnosť regulácie výkonu kotla niekoľkokrát za deň. Na regulátore je možné nastaviť režim vykurovania na každý deň samostatne. Tieto regulátory slúžia niekoľko rokov vo vykurovacích sústavách ako teplovodných, tak i nízkoteplotných (podlahových).
Regulátor musí byť zapojený pre svoju prevádzku na elektrické napätie 230 V trvalo. Na základe vonkajšej teploty, ktorá sa sníma vonkajším snímačom teploty, nastavuje zmiešavací ventil chod čerpadla tak, aby vykurovaním bola dosiahnutá požadovaná teplota vo vykurovaných miestnostiach.
Regulátory tepelného výkonu kotla sa umiestňujú čoraz častejšie na samotný kotol. Tieto „kotlové regulátory“ majú rovnakú funkciu ako regulátory samostatné. Reguláciu výkonu možno ovládať ručne na kotly alebo diaľkovým spôsobom pomocou počítača, šikovným mobilom alebo aj iným spôsobom.
Energetický štítok
Z hľadiska energetickej prevádzky spotrebiča je to o kotly najdôležitejší údaj. Informuje o základných technických parametroch kotla vzhľadom na energetické zhodnocovanie a ekológiu. Tento štítok musia uvádzať všetci výrobcovia a predajcovia zariadení na vykurovanie, ohrev vody a tepelných čerpadiel na ohrev vody na základe smernice Európskej únie č. 812/2013 o ekodizajne a energetickom štítkovaní, a to do 70 kW výkonu. Väčšina moderných plynových kotlov spĺňa zaradenie do skupiny A.
Umiestnenie plynového kotla
Plynový kotol môže byť umiestnený v rôznych miestnostiach, jeho umiestnenie a zapojenie však vždy musí zodpovedať bezpečnosti prevádzky a splnení všetkých podmienok daných platnými predpismi. Kotol nemusí byť vždy umiestnený v samostatnej kotolni, ale môže byť umiestnený aj v iných miestnostiach, napr. na chodbe, v kúpeľni, v kuchyni a pod.
Umiestnenie je čiastočne obmedzené potrebou dodávať potrebné množstvo vzduchu pre dokonalé spaľovanie plynu a ďalej správnym odvodom spalín. Sú to dve limitujúce požiadavky, ktoré môžu značne ovplyvniť možnosti umiestnenia plynového kotla.
Pre dokonalé spálenie 1 m³ zemného plynu treba dodať asi 10 m³ vzduchu. Kotol s ohrevom vody na úžitkové účely v rodinnom dome podľa potrebného okamžitého výkonu spáli napr. 2 m³ plynu za hodinu. K tomu je každú hodinu potrebné dodať 20 m³ vzduchu. Musí byť teda zaistený nepretržitý prívod potrebného množstva vzduchu uzatvárateľným otvorom pre dokonalé spaľovanie plynu. Veľkosť otvoru závisí najviac na tepelnom výkone kotla. Ak je spaľovací vzduch privádzaný potrubím, potom je výpočet veľkosti otvoru zložitejší, závisí od dĺžky potrubia, prierezu, počtu kolien atď. Výpočet vykonáva projektant.
Takisto odvod spalín vznikajúcich spaľovaním plynu musí zodpovedať bezpečnostným požiadavkám príslušných predpisov. Komín musí zodpovedať svojou konštrukciou, priemerom a materiálom. Majiteľ nehnuteľnosti nesmie zabúdať na povinnú pravidelnú revíziu a čistenie komína / spalinovej cesty.
Výrobca každého kotla uvádza v technických údajoch, aká musí byť minimálna vzdialenosť kotla od steny, horľavých predmetov a pod. S tým treba počítať a musí tomu zodpovedať veľkosť miestnosti, v ktorej je kotol umiestnený.
Prepojenie plynového kotla s inými zdrojmi tepla
Možnosťou využitia dvoch alebo troch zdrojov tepla, z ktorých jeden je plynový kotol, nie je nová záležitosť. Vo vykurovacej sústave môžu slúžiť na ohrev vody ako kotly na rôzne druhy paliva, tak i solárne panely a kolektory alebo tepelné čerpadlo. Ohriata voda sa môže využívať pre radiátorové alebo podlahové vykurovanie a tiež na teplú pitnú vodu. Pre takéto zložité zapojenie všetkých častí vykurovacej sústavy je však potrebné mať veľmi dobre vypracovaný projekt odborníkom s praxou pre tieto druhy kombinovanej vykurovacej sústavy.
Bezpečná prevádzka
Vybrať si z veľkého množstva plynových kotlov, ktoré ponúka trh, nemusí byť vždy jednoduché. Najdôležitejšie zo všetkého pri výbere kotla je splnenie všetkých požiadaviek na bezpečnú prevádzku podľa platných predpisov. Po splnení týchto požiadaviek je možné si vybrať kotol. Pre zaistenie hospodárnosti prevádzky kotla je vhodné zabezpečiť dobrú reguláciu výkonu kotla a prípadne prepojenie vykurovacej sústavy s inými druhmi zdrojov tepla.
Takisto je nesmierne dôležité vybrať si firmu, ktorá vie poskytnúť kvalitný servis a je schopná vykonávať pravidelnú ročnú údržbu kotla, resp. zariadení vykurovacieho systému.