Čo všetko pokryje dotácia na obnovu domu? Prinášame prvé detaily
Na získanie príspevku bude jednou z podmienok 30 % úspora primárnej energie.
Ak plánujete rekonštrukciu rodinného domu, tak sa vám oplatí ešte počkať. V roku 2022 budú môcť majitelia domov požiadať o príspevky, ktoré im sčasti pokryjú napr. náklady na zelenú strechu, zatepľovanie, nový zdroj energie ako tepelné čerpadlo, fotovoltické panely, slnečné kolektory alebo plynový kondenzačný kotol.
Tieto informácie zverejnila k novému dotačnému programu agentúra životného prostredia (SAŽP).
Maximálna výška dotácie bude vo výške 16 600 eur, zároveň príspevok môže pokryť najviac 50 % oprávnených výdavkov. Majitelia domov môžu zvyšok nákladov uhradiť úverom a to aj bez vlastnej účasti alebo ručenia nehnuteľnosťou. Európska banka pre obnovu a rozvoj sa zaručí za časť úverov.
Dotácie sú určené len pre rodinné domy
SAŽP naplánovala uskutočnenie nového dotačného programu na roky 2022 až 2026. Zo slovenského Plánu obnovy a odolnosti je vyčlenených 528 miliónov eur.
Spustenie procesu podávania žiadostí o dotáciu je naplánovaný na druhý polrok 2022. Príspevky by mali podporiť rekonštrukcie asi 30 000 starších rodinných domov.
SAŽP chce udeliť dotácie pre pripravované projekty, ktoré si podajú žiadosť o dotáciu a budú realizované po uverejnení prvej výzvy v treťom štvrťroku 2022, ako aj pre uskutočnené rekonštrukcie rodinných domov, ktorých rekonštrukcia sa začne po zverejnení podmienok oprávnenosti. Vlastníci domov, ktorí začnú s rekonštrukciou v prvom polroku 2022, nebudú môcť získať príspevok.
„Refundácia nákladov, ktoré vzniknú od termínu stanoveného v podmienkach oprávnenosti, bude možná v rámci prvej výzvy,“ informovala SAŽP na webe projektu.
Požiadať o dotáciu môže fyzická osoba, ktorá je na základe listu vlastníctva vlastníkom rodinného domu. Ak má rodinný dom viacerých majiteľov, žiadateľ potrebuje disponovať súhlasmi ostatných spoluvlastníkov.
Taktiež platí, že dotácia je určená iba pre nehnuteľnosť, ktorá je zapísaná v liste vlastníctva ako rodinný dom. Ďalej bude potrebné aby bol dom v zmysle zákona o energetickej hospodárnosti budov, pri spracovávaní projektovej dokumentácie zaradený spôsobilou osobou do kategórie rodinný dom.
Ďalšia podmienka je, že v dome sa nemôžu nachádzať viac ako tri bytové jednotky, v tomto prípade by sa jednalo už o bytový dom.
Čo všetko pokryje príspevok?
Majiteľ domu môže použiť dotáciu iba na jeden alebo na kombináciu viacerých opatrení. „Dôraz bude na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností objektu, výmenu neefektívnych zdrojov tepla a teplej vody a aplikáciu adaptačných opatrení na zmenu klímy,“ uviedla SAŽP.
Finálny zoznam žiadaných parametrov a podporovaných opatrení bude zverejnený až v podmienkach oprávnenosti na získanie príspevku. Podľa zverejnených informácií sú toto plánované opatrenia, na ktoré SAŽP chce poskytovať dotácie:
1. Skvalitnenie tepelnotechnických vlastností
V tejto kategórii sa majú dotácie uplatniť na zateplenie obvodného plášťa alebo strešného plášťa, zateplenie podlahy nevykurovaného podkrovia, zateplenie stropu nevykurovaného suterénu, zateplenie podlahy na teréne či výmena otvorových konštrukcií, napríklad okien.
2. Nový zdroj energie
Podľa plánu SAŽP bude možné získať dotáciu na nový zdroj energie, ktorý využíva obnoviteľné zdroje energie (OZE) na ohrev vody, vykurovanie alebo výrobu elektriny. Jedná sa o tepelné čerpadlá, fotovoltické panely a slnečné kolektory. Na tieto zdroje energie je možné získať príspevok aj z jestvujúceho programu Zelená domácnostiam II.
Naviac príspevok môže pokryť aj náklady na rekuperačné jednotky.
SAŽP má taktiež v pláne zahrnúť do inštalácie zdrojov energie aj výmenu neefektívnych zdrojov tepla za plynové kondenzačné kotly.
3. Tieniaca technika
Jedno z ďalších podporovaných opatrení by mala byť inštalácia tieniacej techniky. Dotáciu budú môcť domácnosti využiť na obyčajné vonkajšie žalúzie alebo IQ vonkajšie žalúzie.
4. Odstránenie azbestu
Príspevok sa bude dať použiť aj na odstránenie azbestu, z obkladu stien a strešnej krytiny.
5. Zelené strechy
Ďalšie opatrenie, na ktoré sa bude dať získať príspevok je zriadenie zelenej strechy. Na Slovensku sa zatiaľ táto technológia až tak nepoužíva, no v Česku zažíva aktuálne veľký rozmach.
6. Akumulačná nádrž na dažďovú vodu
Domácnosti budú môcť dotáciu využiť aj na akumulačné nádrže na dažďovú vodu, konkrétne na nadzemné nádrže s čerpadlom, ako aj bez čerpadla.
7. Dokumentácia
SAŽP ráta s tým, že okrem stavebných prác či inštalácií budú patriť medzi oprávnené výdavky aj náklady na prípravu dokumentácie. Zahŕňa to projektovú dokumentáciu, vrátane projektového energetického hodnotenia, a energetický certifikát po obnove rodinného domu.
Podávanie žiadostí spustia v druhej polovici 2022
Majitelia rodinných domov, ktorí využijú dotáciu na rekonštrukciu, budú mať dve možnosti ako financovať obnovu domu.
Prvá možnosť je, že majiteľ domu začne s rekonštrukciou po zverejnení podmienok oprávnenosti na webe www.obnovdomov.sk. SAŽP upresní potrebné dokumenty v podmienkach oprávnenosti. Žiadateľ potom predloží doklady vzťahujúce sa na obnovu rodinného domu na preplatenie po spustení prvej výzvy, ktorá má byť spustená v druhom polroku 2022.
Druhá možnosť je, že vlastník nehnuteľnosti začne s rekonštrukciou až po uverejnení prvej výzvy v druhom polroku 2022 a po podaní žiadosti o dotáciu. Potrebné dokumenty upresní SAŽP v samotnej výzve.
„Oba scenáre rátajú s tým, že žiadateľ si obnoví svoj rodinný dom v súlade s podmienkami oprávnenosti a finančné prostriedky, ktoré na to použije mu budú preplatené až po spustení prvej výzvy v druhej polovici roka 2022 a po zdokladovaní zrealizovanej obnovy,“ uviedla agentúra.
Žiadosť o dotáciu zariadite elektronicky
SAŽP plánuje vyhlásiť prvú výzvu v treťom kvartáli tohto roka, čiže v období jún – august 2022.
Domácnosti budú môcť podať žiadosť o dotáciu online cez pripravovaný portál. SAŽP označila túto možnosť ako prioritnú.
Alternatíva bude podanie žiadosti osobne v regionálnej kancelárii, v ktorej pracovníci SAŽP pomôžu žiadateľovi vyplniť žiadosť v internetovom portáli.
V rámci Slovenska by malo byť takýchto kancelárii zriadených 10, z toho 8 v krajských mestách. Ich adresy budú postupne pribúdať na webovej stránke projektu podľa dátumu otvorenia.
Zdroj: energie-portal.sk