Ako vybrať tepelné čerpadlo pre rodinný dom
Počas výstavby rodinných domov je jednou z priorít aj správny výber systému pre zásobovanie teplom, pretože takéto rozhodnutie priamo ovplyvňuje požiadavku na potrebu energií v dome. Od roku 2020 je povinné stavať domy tak, aby vyhovovali požiadavkám na energetickú triedu A (mimoriadne úsporná) a B (úsporná) – malo by teda ísť o budovy s takmer nulovou potrebou energie. Jedným z riešení, ako dosiahnuť túto energetickú kategóriu, je využitie tepelného čerpadla ako zdroja tepla.
Tepelné čerpadlo je samozrejme výhodné si zaobstarať aj pri rekonštrukcii a výmene zdroja tepla, nie len pri novostavbách, ak je na to vhodný vykurovací systém. Vstupné náklady sú síce vyššie, počiatočné investície sa však vrátia v podobe nízkych prevádzkových nákladov. A ako teda vybrať tepelné čerpadlo pre rodinný dom?
Typy tepelných čerpadiel vhodných pre rodinný dom
V súčasnosti si domácnosti vyberajú hlavne z troch základných typov tepelných čerpadiel. V závislosti na tom, z akého prostredia čerpajú energiu potrebnú pre svoju činnosť, rozlišujeme tepelné čerpadlá vzduch/voda, zem/voda a voda/voda.
Jednoznačne najobľúbenejším typom v našich zemepisných šírkach je tepelné čerpadlo vzduch/voda, ktoré získava teplo z okolitého vzduchu. Jeho inštalácia je totiž nenáročná, cena prijateľná, prevádzkové náklady nízke a účinnosť vysoká. Vzhľadom k tomu, že vo veľmi chladných mesiacoch ich výkon klesá, je potrebná spolupráca so záložným zdrojom tepla, napr. elektrický prietokový ohrev. O efektívnej prevádzke tohto typu čerpadla je možné hovoriť, ak vonkajšia teplota neklesne pod -15 ° C.
Druhým najobľúbenejším typom sú tepelné čerpadlá zem/voda, ktoré čerpajú teplo z pôdy prostredníctvom plošných zemných kolektorov alebo hlbinných zemných vrtov. Plošné zemné kolektory sa vždy inštalujú do nezamŕzajúcej hĺbky konkrétnej oblasti, v ktorej sa stavba nachádza. Vrty mávajú hĺbku 100-130 m. Ich účinnosť je veľmi vysoká, prevádzkové náklady nízke a v ich prospech hrá hlavne teplotná stabilita prostredia, z ktorého odoberajú teplo.
Tepelné čerpadlá typu voda/voda sa využívajú najmenej. Je to dané potrebou čerpať teplo z vodného zdroja, ktorým je buď rieka, alebo podzemná voda – čo sú v porovnaní so vzduchom a pôdou najmenej dostupné zdroje energie. Ak však máte prístup k týmto zdrojom energie, potom sa ich oplatí využiť. Tepelné čerpadlá typu voda/voda patria podobne ako zem/voda k vysoko účinným a majú nízke prevádzkové náklady, zároveň je však potrebné počítať s vyššími nákladmi na servis spojené s údržbou čerpadiel.
Požiadavky tepelných čerpadiel na priestor
Keďže sú vnútorné jednotky čerpadiel vzhľadom na rozmery priestorovo nenáročné, estetické a väčšinou tiché, nie je problém nájsť im v dome vhodné miesto. Nepotrebujeme žiadny sklad na palivo ani špeciálnu technickú miestnosť. Je ale nutné zvážiť vonkajšie dispozície domu.
V prípade čerpadla vzduch/voda v prevedení vnútorný monoblok, vonku v podstate nepotrebujeme žiadny priestor (tepelné čerpadlo sa nachádza vo vnútri a s vonkajším prostredím ho spája vzduchotechnické potrubie, umiestnené v obvodovej stene domu). Pokiaľ však chceme inštalovať tepelné čerpadlo vonku (kvôli nedostatku priestoru v dome) alebo tepelné čerpadlo pozostávajúce z vnútornej a vonkajšej jednotky – splitové tepelné čerpadlo, potom je treba mať ešte pred kúpou premyslené, kam čerpadlo umiestnime. Obvykle sa inštaluje v blízkosti domu, nie je náročné na priestor, ale v závislosti od konkrétneho modelu býva zdrojom väčšieho alebo menšieho hluku, čo vám alebo vašim susedom môže spôsobovať určitý „akustický“ diskomfort. Preto je pri výbere tohto typu čerpadla potrebné sledovať rozmery aj decibely.
Tepelné čerpadlo zem/voda vyžaduje pozemok s dostatočnou rozlohou na umiestnenie kolektorov alebo realizáciu vrtov (pozor, nestačí mať dostatočnú plochu na inštaláciu, ale aj dobrý prístup na pozemok, aby sa naň dostali stroje potrebné na vykonanie prác). Treba tiež počítať s tým, že je nutné vyhnúť sa miestam s kolektormi pri budúcich výkopových prácach na pozemku (napríklad stavba bazéna). V tomto ohľade sú na tom lepšie vrty, ktoré sú priestorovo menej náročné, zároveň je však ich realizácia finančne náročnejšia.
Podobne ako tepelné čerpadlo zem/voda je na tom aj čerpadlo voda/voda, odoberajúce teplo z podzemnej vody. V blízkosti domu sa vykopú dve studne hlboké napr. 12 metrov, pričom by od seba mali byť vzdialené aspoň 15 m.
Tepelný komfort a funkcia tepelných čerpadiel
Na to, aby sme zaistili správny návrh tepelného čerpadla a tým aj tepelný komfort v našom dome, potrebujeme poznať celkovú potrebu tepla na vykurovanie, ktorá zohľadňuje tepelnú izoláciu domu, orientáciu okien na svetové strany, teplotnú oblasť, v ktorej bývame, vnútorný objem domu a tepelné straty vykurovaného objektu.
Treba tiež brať ohľad aj na to, aké funkcie má tepelné čerpadlo spĺňať, pretože okrem vykurovania a prípravy teplej vody ho môžeme využiť aj na chladenie objektu v letných mesiacoch. Ďalej je vhodné zamyslieť sa nad možnou kombináciou s inými systémami (solárne kolektory, fotovoltika, kotly) a pri výbere čerpadla si všímať jeho kompatibilitu, resp. jeho pripravenosť na prepojenie s nimi.
Optimálne tepelné čerpadlo pre váš dom
Tepelné čerpadlá sú vhodným zdrojom tepla pri novostavbách aj rekonštrukcií rodinných domov. Potreby domácností sú však rozdielne, rovnako tak podmienky na inštaláciu týchto ekologických zariadení. Posúdiť východiskový stav by preto mali odborníci, neváhajte sa s nimi poradiť. Správny výber je základom pre to, aby ste si zaistili nielen tepelný a užívateľský komfort, ale aj aby ste mohli využívať plný potenciál tepelného čerpadla pri čo najpriaznivejších prevádzkových nákladoch. Pokiaľ si chcete zabezpečiť aj čo najnižšie vstupné náklady, skúste využiť štátnu dotáciu – ale pozor, je nutné vybrať model, na ktorý je možné takýto príspevok získať.