Prudký nárast strešnej fotovoltiky, do roku 2025 sa má až zdvojnásobiť
Záujem domácností o fotovoltiku sa bude zväčšovať vďaka rastúcej cene elektrickej energie, vyššej dostupnosti fotovoltických systémov a výhodnej nákupnej cene.
Počas nasledujúcich troch rokov sa má výrazne navýšiť inštalovaná kapacita strešných fotovoltických elektrární a do roku 2025 celkovo na svete dosiahnuť 94,7 GW. Budeme tak svedkami rastúceho trendu strešnej fotovoltiky, ktorý vystriedal pomalý rast v tomto odvetví v rokoch 2010 až 2016.
Inštalovaný výkon sa od roku 2017 navýšil o 64 %, z 36 na 59 GW, na čom sa najviac podieľala Čína. Aktuálne predstavuje strešná fotovoltika 30 % z celkovej kapacity fotovoltických elektrární.
Nárast trhu je spojený hlavne s dotáciami a inými opatreniami na podporu fotovoltiky, hlavne tzv. dotáciu doplatkom, garantujúcou výrobcom vyššie než trhové ceny. “Rastie záujem o menšie fotovoltické elektrárne, zahŕňajúce rezidenčné, firemné a priemyselné inštalácie, ako aj off-grid projekty. Je to dôsledok ekonomických aj politických podmienok.”
“Hlavnými faktormi v sektore domácností je vysoká cena elektriny, nízka obstarávacia cena fotovoltického systému, výhodná výkupná cena zelenej elektriny a dostatok priestoru na strechách domov,” vyjadril sa Gero Farruggio z konzultačnej spoločnosti Rystad Energy.
Austrália má najviac strešných fotovoltických elektrární
Objem inštalovanej fotovoltiky na obyvateľa je najvyšší v Austrálii so 746 wattmi na osobu. Druhé je Nemecko (668) a nasleduje už z výraznejším odstupom Japonsko (353). V Austrálii, USA a Veľkej Británii sa pritom väčšia časť inštalácií nachádza v domácnostiach.
Podľa analytikov to má súvis s tým ako sú nastavené dotácie a podpory, vysokým podielom nehnuteľností v osobnom vlastníctve a disponibilným priestorom na strechách. Taktiež aj s vhodnými prírodnými podmienkami, i keď v prípade Veľkej Británie to neplatí.
V prípadoch keď krajiny majú výrazne rozvinutejšiu strešnú fotovoltiku ale sú vyznačované slabými podmienkami pre rozvoj, je toto odvetvie ťahané fotovoltickými elektrárňami na budovách firiem a podnikov.
Porovnanie ÚSA a Austrálie
Analýza ukazuje porovnanie podmienok pre strešnú fotovoltiku v Austrálii a USA. Trhy sú podobné v disponibilnom priestore, prevládajúcom osobnom vlastníctve nehnuteľností, či výhodnými prírodnými podmienkami. Hlavný rozdiel je však v stimuloch.
I keď je počet obyvateľov v USA až 10-násobne vyšší, počet ročných inštalácií je tu iba dvojnásobne vyšší. Zároveň je v USA podiel domácností, komerčnej sféry a priemyslu pomerne vyrovnaný. Zatiaľ čo v Austrálii značne prevláda menšia rezidenčná fotovoltika.
Veľký rozdiel je v nákladoch na inštaláciu strešnej fotovoltiky. Fotovoltický systém s výkonom 3 kW dosahuje v USA 4,6 USD/W, zatiaľ čo v Austrálii je to iba 0,96 USD/W. Dôvodom sú výrazne vyššie tzv. “mäkké” náklady, ktoré predražujú celkovú cenu systému – DPH, povoľovací postup, kontrola, či pripojenie do siete. V USA tvoria skoro dve tretiny ceny.
Ďalším rozdielnym faktorom je aj menšia ekonomická výhodnosť fotovoltiky pre americké domácnosti, keďže je cena elektriny výrazne nižšia ako v Austrálii, i keď sú tam rozdiely medzi štátmi.
Zdroj: energie-portal.sk