Plán obnovy: do prvej aukcie na obnoviteľné zdroje sa prihlásilo 120 projektov
Na prvú výzvu, ktorá bola vyhlásená Ministerstvom hospodárstva SR od 12. mája do 12. júla 2022, štát vyčlenil 18 miliónov eur. Záujem o dotáciu z Plánu obnovy a odolnosti prejavilo 120 žiadateľov.
Oprávnenými žiadateľmi o nenávratnú dotáciu boli fyzické a právnické osoby, ktoré sú zapísané v Obchodnom registri alebo podnikajú na základe živnostenského oprávnenia, či bez neho podľa osobitných predpisov. Pôvodne mala byť prvá výzva vo forme „aukcie“ vyhlásená už v apríli, a to s alokáciou 56 miliónov eur, napokon však k jej otvoreniu došlo až v máji, pričom sa pôvodná suma znížila na 18 miliónov eur.
Kritériom je ekonomická efektívnosť
Cieľom výzvy je zvýšenie podielu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov elektriny (OZE) na hrubej konečnej energetickej spotrebe SR. V závislosti od toho, kde plánujú žiadatelia investovať, môže nenávratná dotácia podľa stanovených podmienok pokryť maximálne 45 % (Bratislavský kraj) alebo 60 % (ostatné kraje) z celkových oprávnených výdavkov projektu.
Podporu môžu získať inštalácie nových OZE od výkonu minimálne 500 kilowattov až do 50 megawattov. Pripomíname, že ide o zariadenia, ktoré využívajú veternú alebo slnečnú energiu na priamu výrobu elektriny, geotermálnu energiu, biomasu, bioplyn, skládkový plyn alebo plyn z čistiarní odpadových vôd na výrobu elektriny pomocou kombinovanej výroby elektriny a tepla. Maximálna výška podpory je stanovená na tri milióny eur, pričom aukčný mechanizmus podľa štátneho tajomníka rezortu Karola Galeka, ktorý sa k prvej ukončenej výzve vyjadril na stretnutí s novinármi, spočíva v hľadaní čo najväčšej hodnoty za peniaze. Uviedol, že celá aukcia bola postavená na ekonomickej efektívnosti a „ten, kto dal žiadosť o investičnú pomoc, nám musel súčasne povedať, za koľko bude elektrinu vyrábať vo vzťahu k objemu. Ten, kto dal najlacnejšiu ponuku, v poradí žiadostí sa dostal navrch.“
Záujem investorov podľa slov K. Galeka vysoko prevýšil alokáciu 18 miliónov eur, čo znamená, že z výzvy nebudú uspokojení všetci. „Celkovo sa prihlásilo 120 záujemcov, ktorí predložili svoje projekty,“ uviedol.
Lokálne zdroje – cesta k energetickej bezpečnosti
Žiadateľmi o podporu z prvej výzvy na nové OZE nie sú len záujemcovia o vybudovanie nových elektrární, pre ktorých bude výroba elektriny jediným predmetom podnikania. Ako uviedol K. Galek: „Nie sú medzi nimi iba firmy, ktoré budú dodávať všetku elektrinu do siete. Budú to najmä lokálne zdroje.“ Práve tie pritom rezort vníma ako jednu z kľúčových ciest pre zaistenie energetickej bezpečnosti a stlmenie dopadov extrémneho nárastu cien energií. V tejto súvislosti štátny tajomník pripomenul, že donedávna platné legislatívne pravidlá limitovali inštaláciu lokálneho zdroja výkonom 500 kW, ale toto obmedzenie už neplatí.
„Lokálne zdroje sme uvoľnili tým spôsobom, že ich limitom pre ich pripájanie je maximálna rezervovaná kapacita,“ doplnil K. Galek. „Jediným obmedzením je, že úľava z tarify za prevádzkovanie systému, ktorá sa bude uplatňovať na takto vyrobenú elektrinu, je do 1 000 MWh. Dôvodom je, že systém tarify za prevádzkovanie systému chceme zachovať funkčný.“
Po uvoľnení tzv. stop-stavu v roku 2021 ministerstvo v spolupráci so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS) opakovane navýšilo limit pre pripájanie lokálnych zdrojov. Naposledy sa tak stalo koncom júna, kedy boli zároveň oznámené aj limity pre budúci rok. Vzhľadom na vysoký záujem o pripájanie lokálnych zdrojov nebolo však júnové navyšovanie výkonov posledným v tomto roku. „Môžem oznámiť, že ešte do konca tohto roka bude uvoľnená ďalšia kapacita pre lokálne zdroje,“ doplnil K. Galek.
V auguste bola otvorená druhá výzva
Začiatkom augusta ministerstvo otvorilo v poradí už druhú výzvu, ktorá však nie je určená pre všetky kategórie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) ako v prvej aukcii. Na dotácie je vyčlenených 20 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur je určených na modernizáciu bioplyniek a druhá polovica balíka bude smerovať na ich transformáciu na zariadenia vyrábajúce biometán. Nárok na podporu budú mať existujúce bioplynové stanice, ktoré za vlaňajšok vyrobili elektrinu, ktorá zodpovedá aspoň 2 000 hodinám výroby elektriny, prípadne ak v období od 1. januára do 30. júna tohto roka vyrobili elektrinu zodpovedajúcu aspoň 1 000 hodinám výroby elektriny.
Záujemcovia môžu svoje projekty realizovať v rámci celého Slovenska, platí však, že projekty na území Bratislavského kraja získajú dotáciu vo výške maximálne 45 % a v ostatných krajoch 60 % z celkových oprávnených výdavkov. Žiadosti je možné podávať najneskôr do 31. októbra tohto roka. Rezort bude projekty posudzovať na základe kritéria nákladovej efektívnosti.
Zdroj: energie-portal.sk