Zvyšovanie cien energií vzbudzuje u Slovákov veľké obavy. Ako chcú šetriť?
Z očakávaného rastu cien energií má veľké obavy až 47 % obyvateľov Slovenska. Vyplýva to z internetového prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, ktorý bol vykonaný na vzorke 500 respondentov starších ako 15 rokov. Aké ďalšie zistenia priniesol?
Na škále od 1 (žiadne obavy) do 5 (veľké obavy) mali respondenti okrem iného zhodnotiť, ako vnímajú súčasnú situáciu s cenami energií. Takmer polovica zvolila najvyšší stupeň obáv. Veľké obavy majú skôr ľudia so základným alebo stredoškolským vzdelaním bez maturity (53 %). O niečo menej (stupeň 4) sa rastúcich cien energií obáva štvrtina opýtaných (25 %) a na stupeň 3 sa priradilo 22 % Slovákov.
Zdroje vykurovania domácností
Z prieskumu vyplýva, že medzi zdroje vykurovania v slovenských domácnostiach sa radí na prvé miesto plyn, ktorý ako hlavný zdroj využíva 37 % respondentov. Druhé miesto patrí ústrednému vykurovaniu, ktoré má ako hlavný zdroj 31 % obyvateľov. Za ním nasleduje drevo, ktorým primárne vykuruje 15 % respondentov a elektrickú energiu využíva 11 % opýtaných. Tepelné čerpadlo, uhlie a solárna energia ako zdroj vykurovania sa pohybujú len v nižších jednotkách percent.
Ako chcú Slováci šetriť energiu
Čo sa týka úsporných opatrení pre šetrenie energie v domácnosti, respondenti sú najviac ochotní znížiť teplotu vykurovania aspoň o jeden stupeň Celzia (67 %). Pri tomto podiele ľudí zároveň platí, že toto opatrenie zatiaľ vo svojej domácnosti nerobia. Okrem toho prieskum ukázal, že 66 % respondentov je ochotných nakupovať iba energeticky úsporné spotrebiče a 65 % vypínať alebo znížiť ohrev vody a vykurovania v čase neprítomnosti v domácnosti. Vysoký počet respondentov (64 %) je ochotný sprchovať sa kratšiu dobu teplou vodou. K opatreniam na šetrenie energie, ktoré už Slováci najčastejšie robia, patrí zateplenie domu. To má 32 % z opýtaných.
Hlavná motivácia k šetreniu
Až 66 % respondentov uviedlo, že cena energií je hlavný dôvod, prečo je podľa nich potrebné znižovať spotrebu energií v domácnosti. Iné dôvody, ako napríklad osobná snaha efektívne využívať energie (17 %) alebo klimatická kríza (7 %), nasledujú až s veľkým odstupom.
Zdroj: energie-portal.sk