Štáty EÚ sa dohodli na zavedení cenového stropu na plyn
Ministri zodpovední za energetiku dosiahli na zasadnutí Rady EÚ, ktorá sa konala 19. decembra, dohodu o zavedení cenového stropu na zemný plyn. Schválený mechanizmus sa od predchádzajúceho návrhu Komisie líši.
Nariadenie Rady EÚ, ktorým sa má cenový strop zaviesť do praxe, podporili všetky štáty okrem troch. Maďarsko hlasovalo proti, Rakúsko a Holandsko sa zdržali.
Dve podmienky na aktiváciu mechanizmu
Zastropovanie cien bude mať „dynamickú podobu.“ Cenový strop, resp. „mechanizmus korekcie trhu“ sa má automaticky aktivovať, ak budú splnené dve podmienky.
Tou prvou je, že cena plynu v produkte na mesiac dopredu na holandskej burze TTF presiahne 180 eur/MWh, a to po dobu troch pracovných dní. Druhou podmienkou je, že cena spomínaná na TTF bude aspoň o 35 eur vyššia než referenčná cena skvapalneného zemného plynu (LNG) na svetových trhoch za rovnaké tri pracovné dni.
Nový mechanizmus by sa mal uplatňovať od 15. februára 2023 do konca budúceho roka. Podľa uznesenia ministrov má Agentúra pre spoluprácu energetických regulátorov (ACER) kontinuálne monitorovať trhy a v prípade zistenia, že na trhu došlo k splneniu oboch podmienok aktivácie stropu, zverejniť na svojej webovej stránke „oznámenie o oprave trhu.“
„Toto opatrenie bude fungovať ako záchranná brzda, takže jeho úlohou bude držať ceny plynu pod kontrolou tak, aby nedošlo k opakovaniu situácie z leta tohto roku, kedy boli ceny plynu niekoľkonásobne vyššie ako doterajšie maximá,“ povedal český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela, ktorý zasadnutiu predsedal.
„Podarilo sa nám nájsť dôležitú dohodu, ktorá ochráni občanov pred prudkým nárastom cien energií. Stanovíme realistický a účinný mechanizmus, ktorý bude zahŕňať potrebné záruky, ktoré nás odvedú od rizík pre bezpečnosť dodávok a stabilitu finančných trhov,“ uviedol .
Za akých okolností nástroj pozastavia
Aktivácia cenového stropu bude znamenať, že transakcie týkajúce sa termínovaných obchodov na zemný plyn, ktoré budú spadať pod pravidlá zastropovania, nebude možné uskutočniť. Po aktivácii „korekčného nástroja“ má dynamický strop platiť aspoň 20 pracovných dní. Ak sa ponuky na trhu dostanú pod úroveň 180 eur/MWh tri po sebe nasledujúce pracovné dni, strop bude automaticky deaktivovaný.
Dynamický strop sa má deaktivovať aj vtedy, keď Európska komisia podľa nariadenia o bezpečnosti dodávok vyhlási „regionálnu núdzovú situáciu“ alebo „núdzovú situáciu v Únii.“ S deaktiváciou sa počíta aj v prípadoch, že sa dopyt po plyne zvýši o 15 % za mesiac alebo o 10 % za dva mesiace, výrazne sa zníži dovoz LNG alebo výrazne klesne objem obchodov na TTF v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom.
Mechanizmus sa bude podľa dohody ministrov uplatňovať pri derivátoch na mesiac dopredu, na tri mesiace dopredu i na rok dopredu. Strop sa nebude vzťahovať na denné burzy, vnútrodenné burzy a mimoburzové (OTC) obchody, kde účastníci obchodujú priamo medzi dvoma stranami bez toho, aby boli kótovaní na burze.
Zdroj: energie-portal.sk