Zelená domácnostiam nekončí. Z obdobného projektu získajú dotácie na OZE aj firmy
Projekt Zelená domácnostiam, v ktorom môžu domácnosti žiadať o dotácie na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie, by mal pokračovať aj v ďalších rokoch. Malým a stredným podnikom bude umožnené žiadať o podporu obdobne ako domácnostiam.
Projekt bude aj naďalej spravovať Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Nedávno uzavrela zmluvu s ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), ktoré zodpovedá za čerpanie eurofondov. Agentúra bude sprostredkovávať európske financie aj na ďalšie energetické projekty.
Novinkou bude okrem iného napríklad to, že k eurofondom na „malé OZE“ sa dostanú aj firmy. Na tento účel má slúžiť obdobný projekt ako Zelená domácnostiam. SIEA zároveň už skôr informovala o rozšírení podpory pre bytové domy.
Milióny eur na zlepšovanie energetickej efektívnosti
Zmenou oproti minulosti je, že v novom eurofondovom období sa všetky európske fondy budú rozdeľovať prostredníctvom jediného Operačného programu Slovensko. V doterajšom programovom období bolo operačných programov viacero a napríklad projekt Zelená domácnostiam sa financoval z OP Kvalita životného prostredia.
Popri ministerstvách bude SIEA jedinou implementačnou agentúrou v Programe Slovensko. MIRRI oprávnilo SIEA poskytovať podporu v oblasti „Ekologické Slovensko pre budúce generácie“ zmluvou. Tá nadobudla účinnosť vo štvrtok 18. mája 2023. Agentúra má sprostredkovávať európsku podporu zameranú na zlepšovanie energetickej efektívnosti, využívanie OZE a rozvoj inteligentných energetických systémov v Programe Slovensko. Z nových eurofondov je na uvedené účely do roku 2029 vyčlenených viac ako 900 miliónov eur.
„Našou prioritou je v lete sprístupniť pomoc zameranú na obnovu verejných budov a na jeseň pomoc pre podniky. Zároveň robíme všetko preto, aby v tom čase pokračoval aj náš úspešný projekt Zelená domácnostiam vo všetkých regiónoch,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.
„Podobným spôsobom s jednoduchou administratívou plánujeme poskytovať aj poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov pre mikro, malé a stredné podniky,“ upresnil šéf agentúry.
Na aké konkrétne zariadenia bude SIEA firmám prispievať, je v súčasnosti otázne. Doteraz bolo možné z projektu Zelená domácnostiam získať podporu na fotovoltické panely, slnečné kolektory, tepelné čerpadlá a biomasové kotly. Či zostane do programu zaradená aj podpora kotlov na biomasu, nie je však isté.
Podpora aj pre energetické komunity
V ďalšom programovom období sa pri využívaní európskych fondov kladie zvýšený dôraz na prvoradosť úspor energie, vnútorné prostredie budov a adaptačné opatrenia na zmenu klímy. „Podmienky budú nastavené tak, aby podporené projekty nespôsobovali významnú škodu a životné prostredie ovplyvňovali čo najmenej,“ uviedla SIEA v tlačovej správe.
To však zo zmien nie je všetko. „Rozšíria sa formy podpory a jej zameranie. K tradičným dopytovo orientovaným výzvam pribudnú takzvané integrované územné investície, v rámci ktorých si regióny určia priority a sami vyberú strategické projekty. Pri analýze možností, ako zvýšiť energetickú sebestačnosť a stabilitu, im budú pomáhať odborníci v regionálnych energetických centrách,“ spresňuje agentúra.
Zároveň sa mení, že pomoc pre podniky už nebude obmedzená len na priemyselnú sféru, ale budú ju môcť čerpať podniky zo všetkých sektorov. Oprávnené bude aj financovanie prieskumných projektov pre geotermálnu energiu a je plánovaná aj podpora pre aktívnych spotrebiteľov a energetické komunity.
„Vôbec po prvýkrát od spustenia štrukturálnych fondov na Slovensku bude SIEA administrovať aj pomoc určenú pre podniky a verejný sektor v Bratislavskom samosprávnom kraji,“ doplnila SIEA.
Zdroj: energie-portal.sk