Zelená domácnostiam: podpora len na najúčinnejšie tepelné čerpadlá
Dotačný program Zelená domácnostiam bude vďaka financiám z eurofondov pokračovať. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) informovala, že podpora pôjde len na zariadenia, ktoré splnia nové technické požiadavky.
SIEA ako administrátor projektu Zelená domácnostiam predstavila podmienky, ktoré musia jednotlivé typy zariadení splniť na to, aby boli zaradené do zoznamu podporovaných zariadení.
Aktualizované požiadavky nadobudli účinnosť začiatkom augusta. Ďalším krokom bude registrácia zariadení. „Vytvorenie a naplnenie zoznamu zariadení je prvý krok k tomu, aby domácnosti mohli inštalovať zariadenia čo najskôr. Naším cieľom je procesy v čo najväčšej miere zjednodušiť, preto bude aj registrácia zariadení od 17. augusta prebiehať výlučne elektronicky,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.
Do konca augusta plánuje SIEA zverejniť všeobecné podmienky podpory. V septembri budú vyzvaní zhotovitelia, aby sa registrovali a podpísali nové zmluvy.
Nové požiadavky na zariadenia
V tlačovej správe SIEA uvádza, že podporené budú zariadenia, ktoré splnia európske environmentálne kritériá. Tie majú zabezpečiť, aby boli verejné zdroje použité iba na investície, ktoré prispievajú k zmierneniu zmeny klímy a nenarúšajú environmentálne ciele EÚ. Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja SR vydalo metodické usmernenie, ako kritériá uplatňovať v praxi.
Z podmienok registrácie do zoznamu oprávnených zariadení vyplýva, že okrem dokladov o výkone zariadení bude nutné k žiadosti o registráciu predkladať aj potvrdenia výrobcov o predpokladanej životnosti. Tá bola stanovená nasledovne:
- slnečné kolektory a fotovoltické panely – aspoň 20 rokov,
- veterné turbíny – aspoň 15 rokov,
- tepelné čerpadlá – aspoň 10 rokov.
Podmienky pre registráciu kotlov na biomasu budú zverejnené po schválení požadovaných environmentálnych kritérií pre ich financovanie zo strany Európskej komisie.
V podmienkach registrácie pri tepelných čerpadlách bolo vypustené kritérium, ktoré stanovovalo obmedzenie na používané chladivo. Pôvodná požiadavka, aby podporované tepelné čerpadlá používali chladivo šetrnejšie k životnému prostrediu, vychádza z delegovaného nariadenia EÚ, ktoré sa premietlo aj do metodického usmernenia platného pre celý Program Slovensko. S cieľom neobmedzovať hospodársku súťaž a nelimitovať užívateľov pri výbere zariadenia bude po novom toto kritérium uplatňované až neskôr, čo je v súlade s platným znením nariadenia č. 517/2014 o fluórovaných skleníkových plynoch.
„Z tepelných čerpadiel môžu byť podporené tie, ktoré patria do dvoch najvyšších významne zastúpených tried energetickej účinnosti alebo vyšších. Aktuálne sú to čerpadlá odovzdávajúce energiu získanú z okolitého prostredia do vody zaradené v triede sezónnej energetickej účinnosti A++ a vyššej. Po prvý raz bude možné poukážky využiť aj na tepelné čerpadlá vzduch – vzduch, ak pri vykurovaní patria do kategórie A+ a vyššej,“ uvádza SIEA.
Vyčlenených je 181 miliónov eur
Na poukážky je v pokračujúcom projekte Zelená domácnostiam pre domácnosti vyčlenených z európskych a štátnych zdrojov viac než 181 miliónov eur.
Od roku 2015 bolo zo Zelenej domácnostiam prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia (OP KŽP) podporených viac ako 54 000 inštalácií, a to sumou cca 116 miliónov eur.