Kde sa oplatí viac kotol na pelety ako tepelné čerpadlo?
Nová štúdia spoločnosti FutureMetrics prináša odpovede na viaceré otázky, ktoré sa spájajú s využívaním tepelného čerpadla. Aké sú náklady na vykurovanie tepelným čerpadlom a kedy sa viac oplatí kotol na drevné pelety? Aj to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Tepelné čerpadlá sú v súčasnosti obľúbeným riešením vykurovania obytných aj komerčných budov. Technológia využívania teploty okolitého prostredia sa neustále zlepšuje a zvyšuje sa aj účinnosť pri záporných teplotách vzduchu. Napriek tomu v chladnejších lokalitách ťahajú vzduchové čerpadlá stále za kratší koniec. Pri väčších a dlhotrvajúcejších mrazoch nie sú schopné zabezpečiť dostatok tepla a v závislosti od ceny elektriny môžu predstavovať drahšie riešenie, než iné spôsoby vykurovania.
Väčšina bežne používaných čerpadiel pre domácnosti prestáva fungovať pri vonkajšej teplote -25 °C, ale už pri vyšších hodnotách sa účinnosť výrazne znižuje. To znamená, že v čase, keď budova potrebuje najviac tepla, čerpadlo ho dokáže poskytnúť len v malom objeme a draho. Zároveň je potrebný ďalší zdroj vykurovania.
Kedy sa teda oplatí vykurovať tepelným čerpadlom, prípadne jeho kombináciou s kotlom na vykurovací olej alebo pelety? Od čoho závisí výhodnosť vykurovania tepelným čerpadlom? Pozrime sa, aké odpovede na tieto otázky prináša štúdia spoločnosti FutureMetrics.
Plyn a ďalšie zdroje vykurovania
Realizátori štúdie porovnávali náklady na vykurovanie tepelným čerpadlom, kotlom na vykurovací olej a kotlom na drevné pelety v dvoch lokalitách amerického štátu Main. Ide prevažne o vidiecke územie s obmedzenou dostupnosťou plynárenskej siete, pričom najrozšírenejším zdrojom vykurovania je tu vykurovací olej. Analýza uvádza, že hoci je zemný plyn v súčasnosti najekonomickejší zdroj vykurovania, pre nepripojené desiatky milióny domácností a podnikov nie je riešením.
„Tepelné čerpadlá sa často prezentujú ako výhodná možnosť oproti vykurovaciemu oleju a propánu. Avšak nezohľadňuje sa používanie moderných, vysoko efektívnych, plne automatických, nízkoemisných systémov centralizovaného vykurovania, založených na drevných peletách. V niektorých oblastiach s miernejšou klímou môžu byť tepelné čerpadlá najlepšou možnosťou. Ale v chladných lokalitách počas studených dní nedokážu zabezpečiť dostatok tepla,” uvádza FutureMetrics.
Výhodnosť vykurovacích zdrojov
Modelový rodinný dom má rozlohu 167 m2 a pre potreby vykurovania sa používa tepelné čerpadlo vzduch/voda s výkonom 8,2 kW. Analýza počíta s cenou elektriny vo výške 0,272 USD/kWh a cenou drevných peliet na úrovni 300 USD/tonu.
Ako vyplýva z analýzy, v prípade prvej lokality pri vykurovaní čerpadlom bude potrebné zabezpečiť 13 % ročnej spotreby tepla z dodatočného zdroja. Ak by bol dom vykurovaný teplom z CZT, ktoré vyrába iba kotol na pelety, ročné náklady by dosahovali o 291 dolárov menej oproti kombinácii čerpadla a vykurovacieho oleja.
Ročné náklady na vykurovanie iba olejom dosahujú zhruba 4120 dolárov, čo je o takmer 1300 USD viac, ako pri vykurovaní peletami.
Kľúčová je cena elektriny, dreva a vonkajšia teplota
Výhodnosť používania tepelného čerpadla závisí jednak od ceny peliet a elektriny, jednak od vonkajších teplôt. V druhej, chladnejšej lokalite, potrebuje rovnaký dom pokryť až 20 % tepla z dodatočného zdroja. Ročná úspora pri používaní iba kotla na pelety dosahuje takmer 600 dolárov. Ďalej sa zvyšuje s rastúcou cenou elektriny a pri stabilnej cene peliet.
Štúdia preskúmala aj výhodnosť vykurovacieho systému, ktorý by pozostával z dvoch tepelných čerpadiel. V takomto prípade potreba dodatočného tepla síce klesá z 20 % na 8 %, no ročné náklady na teplo sa zvyšujú. Pri extrémne nízkych teplotách takýto systém nemusí vôbec zabezpečiť dodávku.
Zvlášť kategóriu predstavujú nezateplené domy. Keďže väčšina rodinných domov na vidieku nemá dostatočne kvalitnú izoláciu, straty tepla sú až o 40 % vyššie oproti priemernému domu. Rastie aj potreba ďalšieho zdroja. Kombinácia tepelného čerpadla a olejového kotla by domácnosť vyšla drahšie o takmer dvetisíc dolárov ročne v porovnaní s peletovým kotlom.
Zdroj: energie-portal.sk