Ako zistiť tvrdosť vody?
Tvrdá voda (najmä teplá) môže spôsobovať rad problémov pri bežnom používaní aj vo vykurovacích sústavách. Tvrdosť vody vyjadruje obsah niektorých druhov nerastov rozpustených vo vode. Týmito nerastmi sú najčastejšie vápenaté a horečnaté soli. Tvrdosť vody výrazne ovplyvňuje možnosť jej použitia. Je zdrojom tvorby vodného aj kotolného kameňa a ovplyvňuje i chuťové vlastnosti vody.
Tvrdosť vody môže byť trvalá alebo prechodná. Trvalo tvrdá voda obsahuje rozpustené chloridy, sírany, dusičnany a kremičitany. Prechodne tvrdá voda obsahuje rozpustený hydrogénuhličitan vápenatý – Ca(HCO3)2. Po jeho vyzrážaní vzniká uhličitan vápenatý (CaCO3), čo je vodný kameň.
Jednotky tvrdosti vody
V minulosti sa tvrdosť vody najčastejšie merala v tzv. nemeckých stupňoch. Jeden nemecký stupeň zodpovedá množstvu 10 mg CaO/liter alebo 7,2 mg MgO/liter. V súčasnosti sa tvrdosť vody vyjadruje ako množstvo vápnika a horčíka v jednotke milimol na liter (mmol/l). Jeden mmol/l zodpovedá 5,61 nemeckého stupňa. V minulosti sa používali aj iné jednotky – okrem nemeckého stupňa to boli anglický stupeň, francúzsky stupeň, milival/liter a ďalšie.
Medze tvrdosti vody
Vo všetkých článkoch a knihách sa vždy uvádza tvrdosť pitnej vody, nie úžitkovej, prevádzkovej, výrobnej a pod. Tvrdosť vody sa vyjadruje od veľmi mäkkej po veľmi tvrdú. Tabuľka ukazuje rôzne stupne tvrdosti vody, obsah milimol na liter a ešte aj nemecké stupne, ktoré sa v niektorých článkoch a staršej literatúre stále vyskytujú.
Možnosti zistenia tvrdosti vody
Základné možnosti zistenia tvrdosti vody sú dve. Na zistenie presnej hodnoty tvrdosti vody je potrebné odobrať vzorku vody a poslať ju na rozbor jej zloženia a zistenie tvrdosti na niektoré z odborných pracovísk, ktoré tieto rozbory vykonávajú. Treba počítať s tým, že to bude stáť nejaké peniaze a na výsledok sa čaká. Približnú tvrdosť vody si každý môže zistiť doma pomerne ľahko a rýchlo vďaka tomuto postupu:
- do fľaše sa napustí voda, a to približne do ⅓ jej výšky,
- pridá sa niekoľko kvapiek čistého tekutého mydla,
- niekoľko sekúnd sa fľaša s vodou a mydlom intenzívne pretrepáva,
- fľaša sa položí na stôl a po niekoľkých sekundách, keď sa ustáli, sa prehliadne jej obsah.
Mäkká voda bude v spodnej časti fľaše číra a v hornej časti bude nahromadená pena. Tvrdá voda bude v spodnej časti fľaše kalná a v hornej časti pena nebude.
Zistenie tvrdosti vody v domácom prostredí je možné aj ďalšími spôsobmi, napríklad pomocou nemeckých kvapiek, ktoré sa kvapkajú do vody, alebo prostredníctvom lakmusového papierika. Obe metódy sú jednoduché a lacné.
Všeobecné informácie o tvrdosti vody v jednotlivých oblastiach je možné zistiť pomocou mapy. Na internetových stránkach sa dajú vyhľadať rôzne mapy tvrdosti vody v jednotlivých regiónoch. Niektoré mapy rozlišujú tri stupne tvrdosti vody, niektoré päť stupňov.
Vždy je nutné rozlíšiť, či ide o zdroj povrchovej alebo hĺbkovej vody (vrty). Informácie o tvrdosti vody možno nájsť aj na internete alebo sa dajú vyžiadať od dodávateľa pitnej vody.
Negatívne dôsledky tvrdej vody
Dôsledkov je celý rad, najzásadnejšie sú:
- znížená životnosť rôznych elektrických a iných spotrebičov,
- zvýšená spotreba prostriedkov na pranie bielizne, umývanie riadu a hygienu,
- znížený výkon vykurovacích telies a tým zvýšená spotreba elektrickej energie,
- tzv. zarastanie (inkrustácia) potrubia, vodovodných batérií a armatúr.
Úprava studenej pitnej vody
Rozlišuje sa úprava vody lokálne (miestne) pri jednotlivých zariaďovacích predmetoch alebo výtokoch a úprava celková, ktorá sa realizuje na hlavnom prívode do zásobovaného objektu. Úprava zahŕňa tieto body:
- rozbor vody a zistenie existujúcich vlastností,
- navrhnutie najvhodnejšieho zariadenia na úpravu vody na požadované vlastnosti,
- montáž a sprevádzkovanie vybraného zariadenia,
- poučenie majiteľa alebo prevádzkovateľa objektu o správnom používaní daného zariadenia a informácie o podmienkach záruky na zariadenie.
Ak sa vykonáva úprava vlastností vody na hlavnom prívode, používajú sa na to zmäkčovače vody, filtre. Úprava na mieste použitia zahŕňa niektorú z týchto metód: ionizácia vody, filtrácia alebo reverzná osmóza.
Úprava teplej vody na úžitkové účely a vykurovacej vody vo vykurovacích sústavách
Veľkým problémom je tvorba vodného kameňa a jeho dôsledky. Jeho základnou zložkou je totiž uhličitan vápenatý. Ten sa usadzuje na vnútorných stenách rúr, ktorými sa dopravuje teplá voda. Je to voda vo vykurovacích sústavách alebo teplá voda používaná na úžitkové účely. Vodný kameň sa z vody vylučuje vo väčšom množstve, ak je teplota vody nad 60 °C. Vo vykurovacích sústavách sa môžu zanášať rozvodné potrubia s vykurovacou aj vratnou vodou a tým sa zmenšuje ich prierez, prípadne výmenníky pri kombinovaných kotloch alebo nabíjacích systémoch prípravy teplej vody.
Rovnako je to aj s potrubím teplej vody, ktorá tečie z ohrievača alebo akumulačnej nádoby k jednotlivým zariaďovacím predmetom alebo na miesto spotreby. Potrubím, ktoré je „zarastené“ vodným kameňom, pretečie menej vody. Vykurovacia sústava potom málo vykuruje a teplá voda na umývanie má veľmi malý tlak.
Riešenie tejto situácie nie je zložité. Ak je to možné, nemala by sa voda na úžitkové účely ohrievať na viac ako 55 °C. Vykurovacie sústavy v zime však majú vyššiu teplotu vody. Je potrebné mať vo vykurovacej sústave mäkkú vodu. Do vykurovacích sústav sa napúšťa voda z vodovodu, ktorá môže byť tvrdá. V tomto prípade sa musí voda zmäkčiť. Na to slúži niekoľko chemických prípravkov, ktoré možno bez problémov kúpiť v špecializovaných obchodoch. Prípravky naplní do vykurovacej sústavy kúrenár podľa návodu od výrobcu. Tým sa zníži tvrdosť vykurovacej vody.
Zhrnutie
Tvrdosť vody (najmä teplej) môže spôsobovať rad problémov pri bežnom používaní aj vo vykurovacích sústavách. Pri podozrení, že používaná voda je tvrdá, je podľa mapy možné predbežne zistiť, nakoľko tvrdá voda by mohla v danom regióne byť. Presnejšie údaje o tvrdosti si môže jednoduchým pokusom zistiť každý sám. Ak chcete vedieť presnú hodnotu tvrdosti vody, je potrebné dať ju na rozbor na špecializované pracovisko.
Jednoduché opatrenia na zníženie zanesenia potrubia tvrdou vodou môže každý robiť sám tým, že v ohrievači vody nebude vodu ohrievať na viac ako 55 °C. V súvislosti s inými negatívnymi dôsledkami tvrdej vody je potrebné urobiť ďalšie opatrenia. Tvrdá voda je vhodná na pitie. Obsahuje horečnaté a vápenaté soli, čo sú minerálne látky, ktoré dávajú vode dobrú chuť. Mäkká voda je vhodná na pranie a ďalšie účely, nie je však dobrá na pitie – hovorí sa o nej, že je chuťovo mdlá.