Predaj tepelných čerpadiel v Európe klesol. Prečo?
Európska asociácia tepelných čerpadiel (EHPA) realizovala prieskum na 16 európskych trhoch, aby zistila, aké sú dôvody poklesu predaja. Celkový pokles predstavuje 5 %, pričom Slovensko zaznamenalo v roku 2023 pokles až o 12 %. Po rokoch nepretržitého rastu teda vlani došlo k prepadu. Príčin je viacero.
Už v minulom roku EHPA skúmala, aké sú hlavné bariéry na trhu s tepelnými čerpadlami. Ako problém videla najmä vysoké náklady, nedostatočné výrobné kapacity a chýbajúcich technikov. Aktuálne sa pozrela bližšie na situáciu v jednotlivých štátoch. Aká je?
Stav na európskom trhu
Prieskum EHPA ukázal, že vo všeobecnosti za poklesom stojí najmä lacný plyn a drahé bankové úvery. Samozrejme, situácia v jednotlivých krajinách je rozdielna.
Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje dopyt po tepelných čerpadlách v každom štáte, je nastavenie dotačnej politiky. „Napríklad ohlásená budúca schéma vyšších dotácií v Rakúsku mohla spôsobiť, že zainteresovaní spotrebitelia odložili nákup tepelného čerpadla. Na druhej strane zrušenie vládnej podpory v Taliansku narušilo záujem spotrebiteľov,“ konštatuje EHPA.
Okrem toho majú veľký vplyv na trh s tepelnými čerpadlami ceny energií – predovšetkým pokles ceny plynu a zaťaženie cien elektriny rôznymi daňami a poplatkami.
„To je napríklad prípad Poľska, kde je teraz elektrina štvornásobne vyššia než cena plynu a nie sú jasné budúce úrovne cien elektriny, zatiaľ čo ceny plynu „zmrazuje“ vláda. Podobnú skúsenosť zažíva aj Slovensko, kde sú ceny elektriny trojnásobné oproti plynu,“ uvádza asociácia.
Podľa prieskumu je vo Fínsku a Francúzsku dôvodom poklesu aj spomalenie nových projektov bývania, ktoré je spôsobené vysokými úrokovými sadzbami. V Španielsku zas kleslo tempo renovácií, a tak plynové kotly nie sú nahrádzané tepelnými čerpadlami. V Portugalsku je údajne dôležitým faktorom aj inflácia, ktorá zasiahla spotrebiteľov a znížila ich výdavky.
„Nie je to žiadna raketová veda: ak to pokazíte s politikou, pokazíte to aj s trhom,“ uviedol Jozefien Vanbecelaere, šéf pre záležitosti EÚ v EHPA. „Neisté alebo meniace sa pravidlá znamenajú, že investori a spotrebitelia sú nervózni. Podporné a stabilné politiky EÚ a jednotlivých štátov sú kľúčové. To isté robí z tepelných čerpadiel cenovo dostupnú voľbu tým, že presunie daňové zaťaženie z elektriny a odmeňuje vlastníkov tepelných čerpadiel za pridanie flexibility do energetického systému, napríklad tým, že im poskytne výhodné tarify.“
Podľa EHPA riešenie týchto výziev môže nielen oživiť trh s tepelnými čerpadlami, ale prispieť aj k väčšej energetickej nezávislosti, dekarbonizácii vykurovania a chladenia a udržateľnému rastu v sektore vykurovania a chladenia v Európe.
Situácia v našej krajine
V roku 2022 sa na Slovensku predalo 13 470 tepelných čerpadiel, v roku 2023 predaj klesol na 11 930. EHPA však hodnotí pozitívne, že hoci predaj medziročne klesol, celkový trend je u nás stúpajúci. Konštatuje, že „predaj tepelných čerpadiel na Slovensku ovplyvnilo viacero faktorov, vrátane ceny elektriny, ktorá je viac ako trojnásobne vyššia než cena plynu. Okrem toho neustále vysoké a rastúce ceny tepelných čerpadiel v kontraste s relatívne nízkymi cenami plynových kotlov odrádzajú potenciálnych kupcov.“
Podľa asociácie je pri aktuálnej dynamike cien energií a produktov ekonomická výhoda znižovania emisií CO2 zavedením tepelného čerpadla často „zatienená“ možnosťou výmeny tradičných plynových kotlov za moderné kondenzačné kotly. Toto je charakteristické hlavne pre stredné a nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré sú napojené na zavedené plynárenské siete. Okrem toho na kondenzačné kotly poskytujú dotácie aj distribútori plynu, čím sa ešte viac zvyšuje atraktivita týchto zariadení. EHPA sa pri tomto tvrdení odvoláva na dotačný projekt SPP.
Hoci došlo v roku 2023 k spomaleniu predaja, dopyt po tepelných čerpadlách je naďalej veľký, a to hlavne vďaka projektom renovácie domov a výstavbe nízkoenergetických domov. Tento rast pretrváva aj v oblastiach so silnými plynárenskými sieťami a systémami centrálneho zásobovania teplom (CZT).
Aj na Slovensku sa však prejavil efekt pribrzdenia dotačnej podpory, čo súvisí predovšetkým s meškaním projektu Zelená domácnostiam. „Na udržanie a zrýchlenie tohto rastu však tepelné čerpadlá vyžadujú neustálu podporu prostredníctvom dotácií, ako sú Obnov dom a Zelená domácnostiam, ktoré boli v roku 2023 spomalené a na rast nepostačovali,“ dodáva EHPA.
Môžete si stiahnuť:
Zdroj: energie-portal.sk