Zateplenie domu a jeho vplyv na vykurovanie
Zateplenie domu šetrí náklady na energiu a zlepšuje tepelný komfort. Dobre tepelne izolovaná miestnosť má výrazne menšie tepelné straty ako zle tepelne izolovaná miestnosť. V dobre zateplených budovách vzniká možnosť použiť kotol s menším výkonom, potrubia môžu mať menší priemer a vykurovacie telesá môžu mať menšiu teplovýmennú plochu.
Dôkladnou tepelnou izoláciou sa zvýšia počiatočné náklady, ale znížia sa tie prevádzkové. Preto je pri stále rastúcej cene za teplo zateplenie domu správnym riešením.
Tepelný komfort
Je to stav, keď sa človek cíti príjemne a je schopný podávať maximálny pracovný výkon alebo si dobre odpočinúť. Tepelný komfort ovplyvňuje:
- vnútorné prostredie – teplota, vlhkosť a rýchlosť prúdenia vzduchu,
- osobné faktory – metabolizmus človeka a oblečenie,
- ostatné – jedlo, nápoje, aklimatizácia (adaptácia na vnútorné prostredie), podkožný tuk, telesná stavba, vek a pohlavie.
Zo všetkých týchto vplyvov patrí teplota vzduchu medzi najdôležitejšie – udáva, či je človeku v miestnosti alebo pri vykonávaní určitého druhu práce chladno alebo horúco. Treba vziať do úvahy, že pri zateplení domu sa zníži jeho tepelná strata a zmenia sa podmienky na vykurovanie a tepelnú pohodu.
Tepelné straty
Tepelné straty možno znížiť kvalitnou tepelnou izoláciou stavebných konštrukcií a použitím tepelnoizolačných okien. Zároveň však musí prebiehať v miestnostiach výmena vzduchu v určitom množstve. Ak je výmena vzduchu nedostatočná, v rohoch sa môžu tvoriť plesne, proti ktorým je potrebné prijať opatrenia. Riešením je napríklad inštalácia riadenej domácej vzduchotechniky. Tá reguluje vlhkosť vzduchu, zabraňuje tvorbe plesní a zabezpečuje riadenú výmenu spotrebovaného vzduchu v miestnosti za čerstvý vonkajší vzduch, čím sa stará o príjemnú vnútornú klímu a chráni stavebnú konštrukciu. Zabraňuje aj úniku tepla, ku ktorému nevyhnutne dochádza pri bežnom vetraní oknami.
Podľa množstva spotrebovanej tepelnej energie sa domy rozdeľujú do niekoľkých kategórií:
Domy postavené v posledných rokoch sa väčšinou zaraďujú medzi nízkoenergetické domy, sú postavené podľa dobrých projektov a z kvalitných tepelnoizolačných stavebných materiálov.
Materiály na zateplenie domu
Ide najmä o tepelnoizolačné murivo, kvalitné tepelnoizolačné okná a vchodové dvere. Ďalej sú to aj materiály na zateplenie domov z vonkajšej strany.
V súčasnosti majú najlepšie tepelnoizolačné tehly súčiniteľ prechodu tepla 0,11 W/(m2.K). Tehly sa nazývajú voštinové a majú medzery, ktoré sú vyplnené polystyrénovými guľôčkami alebo tepelnoizolačnou vlnou (vatou). Veľký vplyv na množstvo tepelných strát v domoch majú aj zabudované okná. Nízkoenergetické domy sa bežne stavajú s oknami s trojsklom. Tieto okná majú súčiniteľ prechodu tepla 0,7 až 0,8 W/(m2.K).
Na zateplenie domov sa používajú rôzne materiály s nízkym súčiniteľom prechodu tepla (s vysokým tepelným odporom). Hrúbka tepelnej izolácie by mala spĺňať požiadavky platnej tepelnotechnickej normy STN 73 0540-2+Z1+Z2:2019 z roku 2019 a zákona č. 555/2005 Z. z. z 8. novembra 2005 (časová verzia predpisu účinná od 25. apríla 2020) o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení zákonov. Zateplenie by malo byť ekonomicky optimálne – to sa posudzuje pre každý dom osobitne. Zatepľovanie (tepelná izolácia budov) sa robí najmä z vonkajšej strany. Najčastejšie používanými tepelnoizolačnými materiálmi sú polystyrénové dosky a minerálne vlny.
Na miestach, kde je potrebné zaistiť protipožiarnu bezpečnosť budovy, sa používajú polystyrénové dosky potiahnuté čadičovou vlnou. Tá zabraňuje šíreniu požiaru a odoláva zvýšeným teplotám.
Bežné rodinné domy a iné budovy sú často po celom obvode izolované doskami z extrudovaného polystyrénu. Hrúbka dosiek závisí od projektu a pohybuje sa od 5 do 10 cm. Záleží na type a hrúbke použitých tepelnoizolačných tehál.
Minerálnou vatou je možné izolovať aj rodinné domy a veľké budovy. Ani polystyrén, ani minerálna vata nemajú oproti sebe výrazne väčšie alebo menšie výhody, preto sa na izoláciu budov používajú oba materiály.
Čo si treba pamätať:
- Najviac tepla uniká z obydlia cez fasádu (približne 30 %), potom cez okná a strechu.
- Zateplenie domu zabraňuje zbytočným únikom tepla a znižuje tepelné straty.
- Na zateplenie domu sa používajú rôzne materiály s nízkym súčiniteľom prechodu tepla (s vysokým tepelným odporom).
- Hrúbka tepelnej izolácie by mala spĺňať požiadavky platnej tepelnotechnickej normy STN 73 0540-2+Z1+Z2:2019.
- Zateplením domu znížite náklady na vykurovanie objektu. Spotrebujete totiž menej paliva.
- Ak je objekt dobre zateplený, stačí zdroj s menším výkonom, menšie vykurovacie telesá alebo nižšie prevádzkové teploty.
- V dobre izolovanej budove sa oplatí použiť nízkoteplotný vykurovací systém. Podlahové vykurovanie je čoraz obľúbenejšie.
- Odporúčajú sa kondenzačné plynové kotly aj systémy s tepelným čerpadlom alebo so solárnymi kolektormi.