Zelená podnikom: potreba energetického auditu ešte pred podaním žiadosti o príspevok
Projekt Zelená podnikom je určený malým a veľkým firmám, ktoré chcú získať dotáciu na obnoviteľné zdroje energie (OZE), ako sú fotovoltické panely, slnečné kolektory či tepelné čerpadlá. Pri podávaní žiadosti o príspevok sa bude vyžadovať, aby v tom čase už mali vypracovaný energetický audit.
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) uverejnila k auditu usmernenie. V ňom sa uvádza, ako majú energetické audity vypracované pre projekt Zelená podnikom vyzerať, čo musia obsahovať a aké návrhy by v nich mali byť obsiahnuté. Ak firma získa príspevok, tento jej má spätne pokryť aj vypracovanie energetického auditu.
Aký typ energetických auditov sa bude vyžadovať?
Ak chce žiadateľ získať dotáciu z programu Zelená podnikom, je nevyhnutné, aby mal zrealizovaný energetický audit. „Malo by ísť o účelový energetický audit pre ten druh energie, ktorý sa bude obnoviteľným zdrojom nahrádzať. Následne podnik môže podať žiadosť o vydanie poukážky,“ ozrejmoval na konferencii Vykurovanie 2024 Matej Veverka zo SIEA.
„Účelový“ pritom znamená, že musí byť zameraný na tú formu energie, ktorá má byť nahradená OZE, napríklad zemný plyn. „Keďže platí pravidlo, že energetická efektívnosť má prioritu, je nevyhnutné najskôr navrhnúť opatrenia na úsporu energie a následne stanoviť potenciál využitia obnoviteľných zdrojov energie. V rámci národného projektu Zelená podnikom bude podporovaná prioritne samospotreba,“ uvádza sa vo vydanom usmernení.
V prípade nových objektov majú zas energetické audity zohľadniť projektovanú hodnotu spotreby energie. „Ak je to relevantné, navrhnú sa opatrenia na úsporu energie a následne sa stanoví potenciál využitia obnoviteľných zdrojov energie,“ píše sa v usmernení.
SIEA upozorňuje, že energetický audit musí byť vypracovaný už pred podaním žiadosti o poukážku. Ak bude žiadateľ úspešný, poskytnutý príspevok sa bude vzťahovať aj na vypracovanie energetického auditu.
„Je dôležité, aby ho vypracovala odborne spôsobilá osoba, ktorých zoznam je dostupný na webe siea.sk, a aby bol v súlade so zverejneným usmernením, v ktorom sa uvádza presný obsah aj rozsah energetického auditu. SIEA organizuje aj webinár pre energetických audítorov pre objasnenie postupov popísaných v usmernení,“ oznámila agentúra.
V súčasnosti sa pripravuje spustenie webového sídla národného projektu a zverejnenie všeobecných a osobitných podmienok podpory. Následne sa spustí prijímanie žiadostí o vydanie poukážky.
Čo majú obsahovať audity?
Výsledkom každého energetického auditu musí byť súbor odporúčaní. Podľa vyššie zmieneného usmernenia má obsahovať:
- energetickú bilanciu po realizácii opatrení na úsporu energie, ktorá má byť nahradená obnoviteľným zdrojom energie (v členení na teplo, chlad, elektrina) a porovnanie s energetickou bilanciou súčasného stavu,
- určenie investičných nákladov,
- úsporu nákladov na energiu,
- porovnanie prevádzkových nákladov po realizácii opatrení s prevádzkovými nákladmi súčasného stavu,
- ekonomické vyhodnotenie opatrení (minimálne v rozsahu prílohy č. 3 k vyhláške č. 179/2015 Z. z., vrátane uvedenia údajov do tabuliek č. 3.1 a 3.2 v zmysle vyhlášky č. 179/2015 Z. z.)
- environmentálne vyhodnotenie opatrení, v ktorom sú uvedené názvy znečisťujúcich látok a skleníkových plynov, emitované množstvo za kalendárny rok predchádzajúci spracovaniu energetického auditu a predpokladaný stav po realizácii opatrení; na tento účel sa môžu využiť údaje zistené podľa osobitných predpisov.
- energetickú bilanciu a návrh inštalovaného výkonu pre zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v členení na jednotlivé druhy obnoviteľnej energie (slnečná, veterná, energia z prostredia) a formy využiteľnej energie (teplo, chlad, elektrina), po zohľadnení odporúčaných opatrení na úsporu energie,
- identifikáciu majetkovo právnych vzťahov (vlastníctvo, prenájom, iné) k pozemkom a stavbám, na ktorých je navrhované umiestnenie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie,
- návrh meracích miest na účel splnenia povinnosti poskytovať informácie o vyrobenej a spotrebovanej energie z obnoviteľných zdrojov energie v prípade poskytnutia poukážky z národného projektu Zelená podnikom.
Kompletné usmernenie, ako aj aktuálny zoznam odborne spôsobilých osôb, ktoré môžu energetický audit vykonať, sú záujemcom o dotáciu k dispozícii na nasledujúcich odkazoch:
- Usmernenie k vypracovaniu energetického auditu pre národný projekt Zelená podnikom
- Zoznam energetických audítorov
Zdroj: energie-portal.sk