Teplovodné podlahové vykurovanie
Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní sa teplo do vykurovanej miestnosti dodáva prenosom z podlahy. Podstatná časť vykurovacieho systému je preto zabudovaná v podlahe. Z energetického hľadiska sa odporúča, aby sa podlahové vykurovanie inštalovalo v budove, ktorá spĺňa tepelnotechnické požiadavky, tak, že priemerná tepelná strata by mala byť menšia ako 20 W/m3 alebo priemerná ročná spotreba tepla by mala byť menšia ako 70 až 80 kWh/m2. To znamená, že vykurovaná budova by mala mať malé tepelné straty. Aké sú ďalšie vlastnosti teplovodného podlahového vykurovania?
Teplota vykurovacej vody
Vykurovanie pomocou radiátorov má zvyčajne teplotný spád 80/60 °C alebo 75/50 °C (teplota vykurovacej vody/teplota vratnej vody) pri vonkajšej teplote –15 °C. Podlahové teplovodné vykurovanie má zvyčajne teplotný spád okolo 35/30 °C. Ide o významný rozdiel, z ktorého vyplýva, že zdrojom tepla podlahového vykurovania môže byť okrem kotla aj tepelné čerpadlo alebo solárny systém.
Teplota podlahy v podlahovom vykurovaní
Teplota sa mení v závislosti od typu miestnosti a aj od toho, či v nej ľudia chodia v topánkach alebo nie. Optimálna odporúčaná teplota podlahy pre dlhodobo sediace osoby je 25 °C, pre osoby, ktoré stoja a chodia,23 °C. Teplota podlahy by z hygienických dôvodov nemala prekročiť 29 °C. Vyššia teplota podlahy môže byť v miestnostiach s kratším pobytom, napríklad v kúpeľniach a pri bazénoch.
Rúry na podlahové vykurovanie
Inštalácia sa vykonáva s rúrkami rôznych priemerov, zvyčajne 10 × 2 mm, 12 × 2 mm, 16 × 2 mm, 17 × 2 mm a 18 × 2 mm. Podlahové vykurovanie sa inštaluje pomocou rúrok z vhodného plastu, kombinácie plastu a kovu alebo medi. Medzi bežne používané materiály patria zosieťovaný polyetylén (PE-X), viacvrstvové rúry PEX-AL-PEX, viacvrstvové plastovo-medeno-plastové rúry, polyetylén (PE-RT), polypropylén (PP), polypropylén PP-RCT (PP-RCT/AL/PP-RCT), polybutylén (PB) a meď (Cu). Najčastejšie sa používa zosieťovaný polyetylén a polyetylén RT, pretože sú cenovo najvýhodnejšie a spĺňajú požiadavky kladené na kvalitu teplovodného podlahového vykurovania.
Vykurovacie okruhy
Každý vykurovací okruh je samostatný celok. Zo zdroja tepla sa vykurovacia voda privádza do rozvádzača tepla. Rozvádzač sa skladá z rozdeľovača a zo zberača. Rozdeľovač je zvyčajne označený červenou farbou a nachádza sa v hornej časti rozvádzača, kolektor je pod ním. Rozvádzače tepla sa vyrábajú pre malé domy (niekoľko vykurovacích okruhov) aj veľké domy (12 a viac vykurovacích okruhov). Vo veľmi veľkých budovách môžu byť dva alebo tri rozvádzače tepla, prípadne niekoľko menších rozvádzačov – na každom vykurovanom podlaží samostatne.
Výhody a nevýhody teplovodného podlahového vykurovania
Medzi hlavné výhody podlahového vykurovania patria nasledujúce:
- vykurovací systém nezaberá úžitkový priestor miestnosti (je zabudovaný v podlahe),
- nižšia spotreba energie na vykurovanie v porovnaní s radiátormi,
- možnosť využitia tepelných čerpadiel a solárnych panelov ako zdroja tepla,
- nižšia teplota vzduchu ako pri vykurovaní radiátormi, pri rovnakom pocite tepelného komfortu,
- lepšie rozvrstvenie teplôt a menšia cirkulácia vzduchu (nižšia prašnosť).
Relatívne nevýhody sú:
- potrebný kvalitný projekt dodaný oprávnenou špecializovanou firmou a vysoká kvalita práce, pretože následné opravy sú spojené s nutnosťou búrania podlahy,
- podlaha (nášľapná vrstva) musí byť z materiálu, ktorý veľmi dobre prepúšťa teplo,
- nábytok v miestnostiach musí mať nožičky, aby sa teplo mohlo šíriť z priestoru pod ním,
- dlhší reakčný čas na zmenu potreby tepla.
Komfort prostredia
Komfortné vykurovanie budov je také, keď je teplota vzduchu pri podlahe vyššia ako v priestore nad hlavou. Z hygienického hľadiska je vhodné mať „nohy v teple“ a zároveň dýchať chladnejší vzduch. Rozloženie teploty vzduchu pri podlahovom vykurovaní je oveľa lepšie ako pri vykurovaní radiátormi. Rovnomernejšie výškové rozloženie teploty vzduchu v miestnosti pri podlahovom vykurovaní výrazne napomáha pocitu dobrej tepelnej pohody.
Možnosti ohrevu vody pomocou tepelných čerpadiel alebo solárnych systémov
Podlahové vykurovanie využíva vodu s teplotným spádom 35/30 °C. To umožňuje použitie tepelných čerpadiel a solárnych kolektorov na ohrev vykurovacej vody pre tento typ vykurovania domov. Pri silných vonkajších mrazoch sa voda ohreje pomocou tepelného čerpadla alebo solárneho systému na určitú teplotu a podľa potreby sa na vyššiu teplotu dohrieva plynovým kotlom. Pri tomto spôsobe ohrevu vody je do vykurovacieho systému zapojený akumulačný zásobník.
Odlišnosti teplovodného a elektrického podlahového vykurovania
Teplovodné podlahové vykurovanie dodáva teplo do vykurovaných miestností prostredníctvom vody v rúrkach. Používajú sa rúrky z rôznych materiálov a s rôznymi priemermi aj vzdialenosťami. Sú uložené v systémových doskách, latách alebo iných konštrukčných prvkoch.
Elektrické podlahové vykurovanie je úplne odlišný typ. Na jeho zriadenie je potrebné mať dostatočne dimenzovanú elektrickú prípojku a rozvody. Podobne ako teplovodné vykurovanie, aj elektrické podlahové vykurovanie má samostatné vykurovacie okruhy. Každý elektrický okruh podlahového vykurovania je pripojený k samostatnému ističu.
V praxi sa používa aj elektricko-teplovodné podlahové vykurovanie, ktoré je kombináciou oboch spôsobov – v podlahe sú zabudované teplovodné potrubia aj elektrické vykurovacie káble.
Elektrické podlahové vykurovanie
V podlahe sú zabudované voľne položené elektrické vykurovacie káble, vykurovacie káble pevne upevnené v rohožiach alebo elektrické vykurovacie fólie. Veľkosť vykurovanej plochy môže byť len 1 m2 (napr. v kúpeľni) alebo aj niekoľko desiatok m2 (vo veľkých miestnostiach). Základom tohto spôsobu vykurovania je elektrický vykurovací kábel, ktorý musí do vykurovanej miestnosti odovzdať také množstvo tepla, aby pokryl tepelné straty. Káble elektrického podlahového vykurovania je možné prispôsobiť akémukoľvek pôdorysu vykurovanej miestnosti.
Výhody a nevýhody
Elektrické vykurovanie sa výrazne líši od teplovodného vykurovania, takže niektoré výhody a nevýhody jeho nastavenia a používania sú odlišné.
Výhody v porovnaní s teplovodným podlahovým vykurovaním sú tieto:
- jednoduchšia konštrukcia (bez rúrok a cirkulácie vykurovacej vody),
- nevykonáva sa tlaková skúška potrubia, prevádzková skúška ventilov a iných častí systému,
- nie je potrebné odvzdušňovanie, nastavovanie ventilov atď.,
- vysoká účinnosť elektrického vykurovacieho systému (až 99 %) vďaka premene elektrickej energie na teplo v mieste potreby.
Relatívne nevýhody sú nasledujúce:
- požaduje sa kvalitný projekt realizovaný oprávnenou špecializovanou firmou a vysoká kvalita práce, pretože následné opravy si vyžadujú búranie podlahy,
- elektrická prípojka a elektrické rozvody musia byť dostatočne dimenzované,
- veľké množstvo elektrických ističov (samostatne na každý vykurovací okruh),
- vyššie prevádzkové náklady.
Kombinácia elektrického a teplovodného vykurovania
Táto metóda sa označuje aj ako systém duálneho vykurovania. Môže sa použiť na vykurovanie všetkých miestností v dome alebo len niektorých miestností. V tomto prípade je hlavným zdrojom vykurovania teplovodné podlahové vykurovanie. Elektrické podlahové vykurovanie sa používa hlavne na rýchle vykurovanie miestností pri poklese vonkajších teplôt v prechodnom období (na jeseň a na jar). Teplovodné aj elektrické podlahové vykurovanie možno zapnúť samostatne.