Solárne panely na chatu: riešenie na miesta bez elektriny

Fotovoltické panely využívajú slnečné lúče a premieňajú ich na využiteľnú energiu. Sú to ekologické zariadenia, ktoré neprodukujú žiadne emisie a majú nulovú uhlíkovú stopu. Inštalujú sa na veľké stavby, haly, administratívne budovy, rodinné domy a v poslednom období čoraz častejšie aj na chaty. Solárne panely na chatu sa používajú na dodávku elektrickej energie, ohrev pitnej vody alebo na podporu vykurovania.
Na chatách sa často používajú len dva alebo tri fotovoltické panely, ak postačujú na požadované množstvo energie. Ak je v chate viacero obyvateľov, resp. ak je spotreba elektrickej energie alebo teplej vody vysoká, môže byť fotovoltických panelov viac. Vo všeobecnosti stačí 8,5 m² fotovoltickej plochy na pokrytie priemernej spotreby elektrickej energie jedného obyvateľa.
Druhy fotovoltických panelov
Panely sa podľa konštrukcie delia na monokryštalické, polykryštalické a amorfné. Nedá sa povedať, ktorý z nich má nesporne väčšie výhody. Závisí to najmä od preferencií používateľa (napr. nižšia cena polykryštalických, lepšia účinnosť monokryštalických alebo nižšia hmotnosť amorfných panelov). Do systému sa zapájajú on-grid (pripojené k elektrickej sieti) alebo off-grid (autonómne, bez pripojenia k verejnej elektrickej sieti). Na mnohých chatách sa využívajú práve off-grid fotovoltické systémy, pretože tam nie je zavedená verejná elektrická sieť. Kombináciou je hybridný systém, ktorý funguje ako on-grid alebo off-grid podľa aktuálnej potreby.
Solárne panely na chatu – možnosti využitia
Fotovoltické panely fungujú na princípe premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Používajú sa hlavne na chatách, kde nie je možnosť pripojiť sa na verejnú elektrickú sieť. Získanú elektrickú energiu možno použiť na rovnaké účely ako na miestach s verejným zásobovaním elektrickou energiou – osvetlenie, vykurovanie či prevádzka všetkých druhov elektrických spotrebičov. Je však dôležité zabezpečiť potrebný výkon panelov a kapacitu batériového úložiska elektrickej energie. Zaujímavou možnosťou je využitie energie vyrobenej fotovoltickými panelmi na prevádzku tepelného čerpadla.
Počet potrebných panelov závisí od množstva elektrickej energie potrebnej na prevádzku chaty. Jednotlivé fotovoltické panely sa vyrábajú s výkonom od približne 50 do 500 Wp a do jedného celku ich možno zapojiť niekoľko.

Dodávka elektrickej energie počas dňa
Fotovoltické panely sú základným prvkom fotovoltickej elektrárne, ktorá vyrába a dodáva elektrickú energiu približne podľa nasledujúceho časového harmonogramu:
- ráno: nízka výroba, slnko nesvieti dostatočne, fotovoltická elektráreň vyrába málo;
- poludnie: fotovoltika beží na plné obrátky, množstvo vyrobenej elektriny je veľké a nespotrebuje sa okamžite, takže sa môže uložiť do batérií;
- večer: slnko je nízko alebo zapadlo a spotreba elektrickej energie je najvyššia, batériový systém dodá energiu potrebnú na večernú prevádzku.
Batérie a elektrické napätie
Fotovoltické panely sa používajú na výrobu energie, ktorá sa ukladá do elektrických akumulátorov (batérií). Tie potom poskytujú zdroj jednosmerného napätia. Niektoré elektrické spotrebiče sa vyrábajú na použitie v chatách na toto napätie, ale mnohé spotrebiče sú len na striedavé napätie. Na to slúžia meniče, ktoré transformujú elektrické jednosmerné napätie na požadované striedavé napätie 230 V.
Kapacita batérie sa môže líšiť podľa vašich potrieb v závislosti od toho, koľko energie chcete do batérie uložiť. Batérie pre fotovoltické systémy sa používajú na výrobu elektrickej energie z fotovoltických panelov a jej uskladnenie. Ich životnosť však je 10 až 15 rokov. Potom je potrebné posúdiť výkon, kapacitu batérie a zhodnotiť ich ďalšie použitie, prípadne ich vymeniť za nové. Meniče napätia majú oveľa dlhšiu životnosť a vymieňajú sa len v prípade poruchy.
Prebytočnú elektrickú energiu možno uskladniť aj „vo vode“. Voda sa môže ohrievať v zásobníku teplej vody a používať podľa potreby počas dňa, ale hlavne večer. Veľkosť zásobníka teplej vody závisí od množstva použitej vody. Ak je nedostatok elektrickej energie, ohrev vody sa odpojí, čím sa zabezpečí energia potrebná na prevádzku spotrebičov.

Solárne panely na chatu – umiestnenie a inštalácia
Najviac energie zo slnečného žiarenia možno získať, keď lúče dopadajú kolmo na fotovoltické panely. Panely by mali byť smerované na juh. Uhol sklonu je rôzny v závislosti od polohy slnka a býva v rozmedzí 20 až 60 stupňov. Neodporúča sa solárne panely na chatu upevňovať, montovať a zapájať svojpomocne. Záruka na fotovoltické panely vzniká pri vykonaní montáže a zapojení firmou, ktorá má na tieto odborné práce určených špecialistov.