Nútené vetranie obytných priestorov – príjemná klíma v miestnosti
Nútené vetranie obytných priestorov sa medzičasom etablovalo ako štandard pri nízkoenergetických a pasívnych domoch. Čo však znamená „nútené vetranie“ a ako sa technicky realizuje? Dá sa zabudovať aj dodatočne? Nasledujúci článok vás informuje o spôsobe činnosti, oblastiach použitia, ako aj výhodách a nevýhodách núteného vetrania obytných priestorov.
Nútené vetranie obytných priestorov – základný princíp
V starých budovách stačia už aj trhliny v murive, oknách a dverách na nevyhnutnú výmenu vzduchu. Zároveň pritom samozrejme uniká veľké množstvo tepelnej energie. Budova musí byť podľa možnosti vzduchotesná, aby sa dala energeticky optimalizovať. Keď boli v deväťdesiatych rokoch minulého storočia vyvinuté prvé nízkoenergetické a pasívne domy, čoskoro sa zistilo jedno. A síce, že izolované opláštenie budovy si vyžaduje aj kontrolované vetranie.
Pretože ak sa neodvádza vlhkosť vzduchu a CO2, nevzniká len nepríjemne odstáty vzduch, ale dlhodobo môže vzniknúť pleseň alebo sa dokonca môže poškodiť stavebný materiál. Mnohé moderné budovy majú preto systém na kontrolované vetranie miestností. V zásade sú k dispozícii dve verzie: decentrálne vetranie obytných priestorov a centrálne vetranie. Decentrálne zariadenia sa inštalujú len v jednotlivých miestnostiach. Centrálne vetranie obytných priestorov sa naopak skladá zo siete vetracích kanálov. Tie spájajú všetky obytné miestnosti s centrálnym, výkonným ventilátorom.
Vetracie kanály sa spravidla integrujú do podhľadu zo sadrokartóna alebo podlahy. Jednoduchšie a lacnejšie zariadenia sa skladajú len z jedného systému na odvádzanie odpadového vzduchu. Ventilátor odvádza spotrebovaný vzduch von prostredníctvom potrubia na odpadový vzduch, vzduch sa však privádza do domu len pasívne prostredníctvom výustiek vo vonkajších stenách a oknách. Dnes sa však veľmi často používajú kombinované zariadenia na prívod a odvádzanie vzduchu. Tie aktívne nasávajú vzduch v exteriéri a rozvádzajú ho prostredníctvom kanálového systému do obytných miestností. Nasávaný vzduch sa najprv prečistí cez filter. Hmyz, peľ a prachové častice sa tak nedostanú do budovy.
Vykurovanie odpadovým vzduchom: Nútené vetranie s rekuperáciou tepla
Aby sa so spotrebovaným vzduchom neodvádzalo von aj hodnotné teplo, systém na vetranie obytných miestností disponuje v ideálnom prípade aj systémom na rekuperáciu tepla. Prostredníctvom takzvaných výmenníkov tepla odovzdá odpadový vzduch svoju tepelnú energiu privádzanému vzduchu ešte predtým, než sa dostane do obytných priestorov. Môže sa tak rekuperovať až 95 percent tepla. V pasívnych a nízkoenergetických domoch sa nútené vetranie s rekuperáciou tepla stalo medzičasom štandardom. Pretože sa tak dá výrazne znížiť spotreba pri vykurovaní. V lete sa dá vzduch v prípade potreby aj chladiť – napríklad za pomoci výmenníka tepla typu vzduch/zem. Naďalej je samozrejme možné aj manuálne vetranie otváraním okien. V zimnom ročnom období by ste sa však mali tomu podľa možnosti vyhnúť.
Maximálny komfort vďaka presnému plánovaniu zariadenia
Pre správnu prevádzku vetracieho zariadenia je dôležité, aby bolo správne dimenzované a technicky bezchybne realizované. Plánovanie zariadenia by ste preto mali vždy zveriť profesionálom. Ak je nútené vetranie inštalované neodborne, môže vznikať nepríjemný prievan alebo takzvané skraty v zásobovaní vzduchom. To znamená, že v interiéri alebo exteriéri sa mieša privádzaný a odvádzaný vzduch a nezabezpečí sa tým efektívna výmena vzduchu. Pokiaľ je nútené vetranie obytných priestorov naplánované a zrealizované odborne, vyhnete sa takýmto problémom. Okrem toho je dôležitá pravidelná údržba a výmena filtra, aby zariadenie pracovalo hygienicky bezchybne.
Nútené vetranie obytných priestorov: Výhody a nevýhody
Ako každá technológia, aj nútené vetranie obytných priestorov má určité výhody a nevýhody. Kto sa zaujíma o nútené vetranie, mal by zvážiť najprv tieto nevýhody:
- Vysoké náklady: V porovnaní s decentrálnym vetracím zariadením je centrálne vetranie obytných priestorov naozaj finančne náročné. Musíte počítať s investíciami od 5 000 do 10 000 eur, k tomu sa musia pripočítať ešte náklady na údržbu.
- Nákladná montáž: Na vzduchové potrubia potrebujete dostatok miesta. Dodatočná montáž v starých budovách je technicky veľmi náročná a často dokonca nemožná.
- Náklady na údržbu: Za účelom hygienicky bezchybnej prevádzky sa musí vykonávať pravidelná údržba núteného vetracieho zariadenia.
Na druhej strane ústredné vetranie obytných priestorov má niekoľko rozhodujúcich výhod:
- Vysoký potenciál úspory: vďaka možnosti rekuperácie tepla môže nútené vetranie prispieť k energetickej optimalizácii budovy.
- Klimatizácia: V lete sa môže privádzaný vzduch aj chladiť.
- Nižšia hladina hluku: Pri správnej inštalácii pracuje nútené vetracie zariadenie takmer nehlučne.
Zhrnutie
Nútené vetranie obytných priestorov ako nový štandard v bytovej výstavbe. Vetracie zariadenie sa skladá z ventilátora a systému vzduchových kanálov, ktorý je zodpovedný za rozvod privádzaného a odvádzaného vzduchu v dome. Pokiaľ sa vetracie zariadenie kombinuje so systémom na rekuperáciu tepla, môže sa výrazne znížiť spotreba vykurovacej energie. Nútené vetranie obytných priestorov sa používa prevažne v novostavbách.