Šetrenie energie v každodennom živote: 6 zaujímavých faktov
Za klimatické zmeny môžu z pohľadu väčšiny vedcov ľudia. Každý človek môže niečo urobiť na spomalenie ich následkov tým, že nebude plytvať energiami, ale ich bude efektívne využívať. V krátkosti: Každý z nás môže v každodennom živote prispieť k ochrane klímy. Ako však vyzerá šetrenie energie v každodennom živote konkrétne?
Našich 6 zaujímavých tipov na šetrenie energie v každodennom živote
Mnoho múdrych a renomovaných ľudí sa nad tým už zamýšľalo. Výsledkom boli nie vždy použiteľné tipy, sčasti dokonca bizarné návrhy, ako to dokazuje nasledujúcich šesť faktov.
1. Ničnerobenie a šetrenie energie
To, čo poznáme z pracovného života aj pod pojmom apatia, je v prírode doslova stratégiou prežitia – aspoň v prípade leňochoda. Tým, že sa pohybuje čo najpomalšie a energiu spotrebováva len na to najnutnejšie, nemusí sa neustále vydávať na lov potravy. Aj jeho trávenie je nastavené na energeticky úsporný spôsob života. Trvá až týždeň. Koniec koncov – z potravy sa má využiť aj ten posledný kúsok, ktorý sa dá zhodnotiť. Koncepcia úspory energie platí, samozrejme, aj pre tému vykurovania. Pokiaľ sa okolitý priestor ochladí, klesne aj telesná teplota leňochoda. Aby sa dosiahla po chladnej noci znovu požadovaná telesná teplota, leňochod sa nechá jednoducho zahriať slnkom. Tento spôsob života však nie je vhodnou koncepciou života pre človeka. Jednému z malého počtu kmeňov leňochoda hrozí od roku 2012 vyhynutie.
2. Vykurovanie telesným teplom
V časoch stúpajúcich nákladov na vykurovanie nie je myšlienka vykurovania telesným teplom až taká vzdialená. Sedliaci si voľakedy brali hospodárske zvieratá do domov, aby využili ich telesné teplo ako vykurovaciu energiu. Veľký distribútor elektrickej energie vypočítal, že teplo troch dospelých kráv odovzdané za jeden rok by stačilo na vykúrenie bytu s rozlohou 100 metrov štvorcových v starej budove po celé dni. Nesmieme však zabudnúť na to, že kravy vylučujú aj metán a kvalita vzduchu sa ich prítomnosťou určite nezlepší. Oveľa efektívnejšie je, naopak, vykurovacie zariadenie, ktoré je prispôsobené spotrebe tepla.
3. Vzdať sa vyhľadávača Google
Vyhľadávače Google a Bing si dnes už nevieme odmyslieť. Ľudia sa už nepýtajú, iba hľadajú odpovede na internete. Otázka: „Čo budem dnes jesť“ má len na Google mesačne 9 900 vyhľadávaní (stav: máj 2017). Čo však mnohí ľudia nevedia, na vyhľadanie odpovedí (615 000) na túto otázku v čo najkratšom čase (0,36 sekúnd), ich filtrovanie a zobrazenie, sú potrebné nesmierne veľké výpočtové strediská. Tie zase potrebujú prúd. Presne povedané, veľmi veľa prúdu. Na základe viacerých štúdií spotrebuje jedno vyhľadávanie v Google približne toľko prúdu, ako jedna úsporná žiarovka za hodinu. V niektorých prípadoch však môže úplné vzdanie sa vyhľadávača Google zhoršiť kvalitu života. Odporúčame ho teda používať primerane.
4. Výroba prúdu bicyklovaním
Kto by chcel v budúcnosti googliť s pokojným svedomím, môže si sám vyrobiť prúd. Že to je možné so stacionárnymi bicyklami a silou svalov, dokázalo viac ako 2 500 účastníkov v nemeckom meste Osnabrück na začiatku roku 2017. Za 24 hodín vyrobili bicyklovaním toľko prúdu, že malý elektrický automobil mohol na jedno nabitie prejsť 130,7 kilometrov. Nový svetový rekord! Kto však nemá čas a silu tak dlho sedieť na bicykli a šliapať, ten si môže vyrobiť prúd aj za pomoci solárneho zariadenia. Tým získaná úspornosť neupokojí len svedomie, ale aj vlastnú peňaženku.
5. Výroba prúdu pri močení
Prúd na vyhľadávanie na internete a prevádzku menších elektrických zariadení sa dá vyrobiť aj za pomoci moču. Umožňujú to okrem iného živé mikroorganizmy, ktoré spracovávajú organické látky v moči. Počas energetickej látkovej výmeny vznikajú elektróny. Pomocou takzvaného mikrobiálneho palivového článku sa časť elektrónov pretransformuje na prúd. Tento, na prvý pohľad bizarný nápad, má seriózne pozadie. Vývojári tak chceli zabezpečiť osvetlenie v utečeneckých táboroch, aby zvýšili bezpečnosť žien a detí, ktoré tam žili. Použitie v našej krajine sa neplánuje.
6. Osvetľovanie miestností svätojánskymi muškami
Pokiaľ ide o účinnosť, príroda poskytuje aj dnes niekoľko ukážkových príkladov – aj čo sa týka energeticky úsporného využitia. Svätojánske mušky vedia napríklad s rovnakým množstvom energie vyrobiť o 2 000-krát viac svetla ako sviečky a takmer 10-krát viac než úsporné žiarovky. Pri svetle však ide aj o jeho intenzitu. V porovnaní so sviečkou je intenzita svetla, ktoré vyžaruje svätojánska muška, mimoriadne slabá. Aj životnosť tohto prírodného svietidla je pomerne krátka, pretože svätojánske mušky vyrábajú svetlo v prvom rade na podporu párenia. Po tomto akte svetielko lásky zhasne a s ním aj svätojánska muška.
Zhrnutie
Nie každý dobre mienený tip na šetrenie energie sa dá užitočne presadiť. V každodennom živote však máme veľa možností, ako ušetriť energiu. Či už tým, že sa pri mnohých elektrických zariadeniach vzdáme pohotovostného režimu (stand-by), alebo že práčku vždy dobre naplníme. V niektorých prípadoch sa dá ušetriť energia aj dočasným ničnerobením.