Mramorové vykurovacie panely upútajú pohľad
Mramorové vykurovacie panely zjednocujú technológiu akumulátora nočného prúdu s funkčným princípom kachľovej pece. Oboznámte sa v nasledujúcich riadkoch s výhodami a nevýhodami mramorových vykurovacích panelov. Okrem toho sa dozviete, kedy sa kúpa takéhoto vykurovacieho systému oplatí.
Čo je mramorový vykurovací panel?
Mramorové vykurovacie panely patria do skupiny vykurovacích telies z prírodného kameňa. Okrem mramoru sa ako vykurovacie teleso využíva aj granit a bridlica. Mramorové vykurovacie panely sa vo svojom funkčnom princípe podobajú elektrickému vykurovaniu, pretože sa prevádzkujú s elektrickým prúdom.
Spôsob fungovania vykurovania mramorovými vykurovacími panelmi
Vykurovanie mramorovými vykurovacími panelmi sa skladá spravidla z vykurovacieho telesa, z jedného alebo viacerých vykurovacích vodičov a regulátora vykurovacieho telesa. Vykurovacie teleso sa zohrieva pomocou vykurovacích vodičov a akumuluje takto vyrobené teplo. Regulátor vykurovacieho telesa slúži na regulovanie toho, koľko akumulovaného tepla sa má odovzdať do priestoru. Podľa rovnakého princípu fungujú aj akumulačné kachle na nočný prúd. Rozdiel spočíva v použití akumulačného média. V konvenčných akumulačných kachliach na nočný prúd sa využíva väčšinou šamot. V porovnaní s mramorom má výrazne vyššiu akumulačnú schopnosť, čo však ide ruka v ruke s väčšími rozmermi.
Osobitosti
Bežné centrálne vykurovacie systémy vyrábajú takzvané konvenčné teplo. Ako teplonosné médium pritom slúži vzduch, ktorý po odovzdaní tepla do priestoru opäť prúdi do vykurovacieho telesa. Tento princíp zabezpečuje silné pohyby vzduchu a nerovnomerné vrstvy teplého a studeného vzduchu, čo zas spôsobuje vírenie prachu.
Vykurovanie mramorovými vykurovacími panelmi funguje z tohto hľadiska ako kachľová pec. Namiesto ohrevu vzduchu sa teplo vyžaruje cez mramorový materiál. Dochádza tým k menšiemu rozvíreniu vzduchu, čo je dôležité predovšetkým pre alergikov. Okrem toho toto takzvané sálavé teplo pociťuje veľa ľudí ako veľmi príjemné. Jedna z ďalších výhod sálavého tepla je, že pocitová teplota vzrastá aj vtedy, ak sa teplota vzduchu v miestnosti zníži. Znížením teploty v miestnosti možno pritom opäť šetriť náklady na vykurovanie.
Oblasti použitia vykurovania mramorovými vykurovacími panelmi
Vykurovanie mramorovými vykurovacími panelmi možno využívať ako plnohodnotný a tiež ako prídavný vykurovací systém. Tým, že sa prevádzkuje s elektrickým prúdom, pre mnohých ľudí neprichádza do úvahy – s výnimkou prípadu, ak by si prúd vyrábali sami. Niektorí výrobcovia ho však napriek tomu odporúčajú ako náhradu za akumulačné kachle na nočný prúd. Záujemcovia by sa preto mali vopred informovať, či tiež môžu na nový vykurovací systém využívať lacnejší nočný prúd.
Každá mramorová platňa je prírodný produkt, a preto je jedinečná. Aj jej úzky konštrukčný tvar rozhodujúcou mierou prispieva k tomu, že vykurovanie mramorovými vykurovacími panelmi sa cení pre ich dizajn. Mramorové vykurovacie panely sa často montujú na stenu, resp. osadzujú ako stvárňujúci prvok. Mnohí výrobcovia ponúkajú prídavné osvetlenie halogénovými svietidlami na vyzdvihnutie ich dokonalého optického vzhľadu. V porovnaní s priamym vykurovacím systémom, ako je ohrievač vyžarujúci teplo, je vykurovanie panelmi z prírodného kameňa o niečo pomalšie. Z tohto dôvodu sú mramorové vykurovacie panely vhodné skôr do obytných priestorov a nie do kúpeľní, kde sa teplo požaduje čo najskôr.
Výhody a nevýhody
Tak ako každý druh vykurovania, aj vykurovanie mramorovými vykurovacími panelmi má svoje silné a slabé stránky. K silným stránkam tohto vykurovania patria jednoznačne nadčasový decentný vzhľad, ako aj veľmi jednoduchá inštalácia. Tiež relatívne výhodné obstarávacie náklady, ako aj náklady, ktoré nie je potrebné vynaložiť na prestavbové opatrenia, hovoria v prospech vykurovania mramorovými vykurovacími panelmi.
Ako argument proti kúpe vykurovania mramorovými panelmi by sa dala použiť ich prevádzka s elektrickým prúdom. Aj tento argument však môže stratiť na sile, ak si budete vyrábať prúd sami buď prostredníctvom blokovej kogeneračnej jednotky, alebo palivového článku. V porovnaní s inými typmi elektrického vykurovania sa teplo v prípade vykurovania mramorovými panelmi odovzdáva o niečo pomalšie. Toto by niektorých záujemcov mohlo ovplyvniť pri ich rozhodovaní sa o kúpe. Zhrňme si teda jednotlivé výhody a nevýhody:
Výhody vykurovania mramorovými panelmi:
- nízke obstarávacie náklady,
- takmer žiadne požiadavky na údržbu,
- nie sú potrebné žiadne prestavbové opatrenia,
- jednoduchá inštalácia,
- vysoký podiel sálania tepla a vďaka tomu zdravá klíma v miestnosti,
- pocit tepelnej pohody ako pri kachľovej peci.
Nevýhody vykurovania mramorovými panelmi:
- vysoké prevádzkové náklady pri odbere konvenčného prúdu,
- odovzdávanie tepla je relatívne pomalé.
Zhrnutie
Vykurovanie mramorovými panelmi je schopné miestnosť nielen vykúriť, ale aj opticky zhodnotiť. Ak chcú majitelia domov využiť jedno z týchto vykurovacích zariadení na kompletné vykurovanie svojich obytných objektov, musia počítať s pomerne vysokou cenou elektrickej energie. Ak si však sami vyrábajú elektrický prúd, môže sa kúpa vykurovacieho systému s mramorovými panelmi oplatiť dokonca dvojnásobne.