Prečo by sa vykurovacie telesá mali vymeniť a ako na to?
Keď sú vykurovacie telesá v dome alebo v byte staré, často strácajú na účinnosti. Potrebujú napríklad vysoké prívodné teploty a spôsobujú vyššiu spotrebu kondenzačného kotla alebo tepelného čerpadla. To, kedy by mali majitelia domov vymeniť svoje vykurovacie telesá a ako to funguje, vám vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.
Prečo by sa vykurovacie telesá mali vymeniť?
Rovnako ako vykurovacie kotly aj vykurovacie telesá časom zostarnú. Ak sa poruší komfort, zníži výkon, alebo je starý konštrukčný prvok dokonca silne skorodovaný, mali by majitelia domov vykurovacie telesá vymeniť.
Výmena vykurovacieho telesa kvôli silnej korózii
Ak sa vykurovacie telesá nachádzajú vo vlhkých miestnostiach, ako sú kúpeľne alebo kuchyne, môže sa na nich časom objaviť hrdza. Pokým pri malých poškodeniach sa toto dá odstrániť, silne skorodované vykurovacie telesá by sa mali vymeniť. Pretože v takomto prípade hrozí nebezpečenstvo, že sa časom stanú netesnými, začne unikať voda alebo do nich začne vstupovať vzduch.
Nízka účinnosť v dôsledku vysokých prívodných teplôt
Mnoho starých vykurovacích plôch už nezodpovedá dnešnému stavu techniky. V dôsledku použitých materiálov alebo špeciálnych konštrukcií vyžadujú za určitých okolností vysoké prívodné teploty na to, aby miestnosti príjemne vykúrili. Pri inštalácii nového kondenzačného kotla alebo tepelného čerpadla to však môže viesť k vyšším nákladom na vykurovanie, pretože obidva tieto systémy pracujú účinne len vtedy, keď sú teploty vo vykurovacom systéme čo možno najnižšie.
Klesajúca spotreba tepla po modernizácii
Výmena vykurovacích telies sa však môže pre majiteľov domov oplatiť aj vtedy, ak je naplánovaná energetická sanácia. Pretože tá vedie ku klesajúcej spotrebe tepla a spôsobuje, že staré vykurovacie plochy sa stanú príliš veľkými. Nové vykurovacie telesá zabezpečia po výmene aj s menšou veľkosťou teplý domov.
Výmena vykurovacích telies kvôli nedostatku miesta
Ďalším dôvodom na výmenu starých vykurovacích plôch je obzvlášť obmedzený priestor. Môže sa napríklad stať, že staré vykurovacie telesá sa po izolácii výklenkov už nezmestia na svoje pôvodné miesto.
Výmena vykurovacích telies: Funguje to takto
Keď sa majitelia domov rozhodnú pre výmenu vykurovacích telies, existuje na výber mnoho rôznych typov. To, aké typy existujú a kedy je ktorý vhodný, vysvetľujeme bližšie na stránke Vykurovacie telesá. Čo sa týka montáže, tá prebieha vždy rovnakým spôsobom. Výmenu môžete zrealizovať aj svojpomocne, ale odporúčame, aby ste týmito prácami poverili radšej skúseného inštalatéra, pretože takto predídete prípadným škodám a vo väčšine prípadov je to aj rýchlejšie.
Uzatvorenie vykurovacích telies a vypustenie vykurovacieho okruhu
Vykurovacie plochy vydávajú teplo len vtedy, keď cez ne kontinuálne preteká vykurovacia voda. Skôr ako majitelia domov odstránia staré zariadenia, musia ich najprv vyprázdniť. Ak to nie je možné priamo na vykurovacom telese, musí sa voda vypustiť z celého vykurovacieho okruhu. Na to musia majitelia domov vypnúť čerpadlo vykurovacieho systému a otvoriť odvzdušňovací ventil. Potom sa staré vykurovacie plochy dajú odpojiť od prípojok a odstrániť.
Príprava nových prípojok na podlahe alebo na stene
V nasledujúcom kroku je potrebné pripraviť prípojky pre nové vykurovacie telesá. Tu sa odporúča inštalovať takzvané ventilové bloky. Tieto majú guľový kohút pre prívod a spiatočku a zjednodušia výmenu vykurovacieho telesa v budúcnosti. Špeciálne prípojky tvaru S okrem toho pomáhajú prispôsobiť existujúce vzdialenosti prípojok novým prípojkám.
Montáž konzoly vykurovacieho telesa na stenu alebo podlahu
Aby nové vykurovacie telesá bezpečne držali na stene, je potrebné inštalovať zodpovedajúci upevňovací systém. K novým radiátorom existujú takzvané konzoly, ktoré sa dajú spravidla namontovať na stenu alebo na podlahu.
Montáž, naplnenie a odvzdušnenie vykurovacích telies
Potom môžu majitelia domu namontovať nové radiátory a spojiť ich s existujúcimi prípojkami. Po tomto možno naskrutkovať príslušný ventil a inštalovať termostat. Nakoniec treba znovu napustiť vodu. Pretože tu sa do zariadenia väčšinou dostane aj vzduch, mali by majitelia domov vykurovacie teleso odvzdušniť.
Dôležité: Dbať na kvalitu vykurovacej vody
Aby bolo možné vylúčiť následné škody vo vykurovacom systéme, je dôležité dbať na kvalitu vykurovacej vody. Pritom principiálne platí, že sa musia dodržať požiadavky výrobcu kotla. Ak je voda z vodovodu príliš tvrdá, musí sa v prípade potreby upraviť. Zmäkčovacie zariadenie odoberá z vody privádzanej do systému zložky, ktoré spôsobujú jej tvrdosť, a tak zabezpečuje bezpečnú prevádzku.
Zhrnutie
V prípade, ak sú staré vykurovacie telesá silne skorodované, príliš veľké alebo neúčinné, môže sa majiteľom domov oplatiť výmena vykurovacieho telesa. Keď tieto práce vykonávajú sami, funguje to vždy podľa rovnakého princípu. Bezpečnú a jednoduchú výmenu vykoná inštalatér.