Postupné odstavovanie uhoľných elektrární v Európe
Zhoršujúce sa ekonomické parametre a nová klimatická politika menia uhlie na nerentabilný zdroj. Niektoré európske krajiny uhlie už takmer vôbec nevyužívajú, iné plánujú odstavovanie uhoľných elektrární postupne. Aká je situácia v jednotlivých krajinách?
Záväzky krajín ku konkrétnym rokom
Švajčiarsko, Nórsko, Malta, Luxembursko, Cyprus, Island a pobaltské krajiny uhlie prakticky nevyužívajú. Ako prvá krajina vôbec ohlásila postupné odstavovanie uhoľných elektrární Veľká Británia, podľa združenia Europe Beyond Coal by sa malo tak udiať do konca roka 2025. Vo Švédsku a Francúzsku sa tak udeje v roku 2022, v Taliansku, Rakúsku a Írsku v roku 2025 a v Portugalsku, Holandsku, Fínsku, Dánsku v 2030. Belgicko má odstavovanie uhoľných elektrární už za sebou, posledná ukončila činnosť v roku 2016.
V Nemecku, kde kapacita uhoľných elektrární dosahuje až 50 GW, sa síce diskutuje o postupnom odstavovaní, avšak zatiaľ (ku koncu vlaňajšieho roka) sa k tomu ukotvením v zákone zaviazal len Berlín.
O odstavovaní sa zatiaľ neuvažuje na západnom Balkáne, kde sa pripravuje viacero nových elektrární, ešte viac uhlia od roku 2023 bude spotrebovávať Turecko. Niekoľko elektrární v Španielsku, podporovaných veľkými štátnymi dotáciami, sa blíži k ukončeniu prevádzky z dôvodu nespĺňania limitov od roku 2020.
Situácia na Slovensku
Na Slovensku je kapacita uhoľných elektrární z pohľadu celkového množstva vyrobenej energie minimálna. Životnosť elektrárne v Novákoch sa končí v roku 2023, avšak o jej ďalšom osude stále nie je rozhodnuté a dokonca existujú plány na ďalšiu stratovú ťažbu uhlia v regióne.
Zdroj: energie-portal.sk