Klimatické zmeny a vplyv vykurovania
Či v škole, pri práci alebo v médiách: Téma klimatických zmien a s ňou spojená ochrana životného prostredia je všade prítomná. Existujú mnohé možnosti, ako spomaliť klimatické zmeny a ako dosiahnuť o niečo ekologickejší, zelenší svet – patrí medzi ne aj forma vykurovania vo vlastnom dome. To, ako to funguje, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Čo sú to klimatické zmeny?
O klimatických zmenách sa hovorí a diskutuje už desaťročia. Medzičasom sa veda zhodla, že Zem sa od začiatku industrializácie zohriala nezvyčajne rýchlo. Aby sme boli presnejší, teplota na celom svete vzrástla o 0,74 stupňov Celzia. Čo pri prvom čítaní možno znie neškodne, v skutočnosti stačí na to, aby spôsobilo zreteľné stúpanie hladiny oceánov, topenie polárneho ľadu a nárast extrémnych prejavov počasia. Samotný pojem klimatické zmeny znamená len zmenu klímy na Zemi – a to nezávisle od toho, či sú tieto zmeny spôsobené prirodzenými javmi alebo ovplyvnené človekom.
Príčiny klimatických zmien
Kritici sú aj naďalej toho názoru, že klimatické zmeny sú dôsledkom prirodzeného striedania ľadových a teplejších období. V spoločenskom chápaní sa však medzičasom presadila názorová zhoda, že príčiny treba posudzovať z dvoch hľadísk.
Prirodzené vplyvy
Ku klimatickým zmenám na Zemi dochádzalo od nepamäti. Za jednu z hlavných príčin sa považuje Slnko so svojou solárnou energiou, bez ktorej by na Zemi neexistoval žiadny život. Aj na samotnej planéte existujú z vedeckého hľadiska ešte ďalšie dve hlavné príčiny klimatických zmien: pohyb kontinentov a sopečná činnosť. Všetky tri faktory prispievali v priebehu miliónov rokov k tomu, aby sa Zem stala takou, akou ju väčšina ľudí pozná – miestom na život.
Vplyvy človeka
Aj príroda produkuje oxid uhličitý (CO2), napríklad pri rozpade biomasy alebo v dôsledku prírodných lesných požiarov. Takto uvoľnené množstvá sa však z veľkej časti viažu v pôde, oceánoch alebo biosfére, takže sa nemôžu dostať do atmosféry. A ak predsa, zostanú tam zachytené a fungujú ako druh ochrannej vrstvy. Slnečné lúče, ktoré sa odrážajú od povrchu zeme, nemôžu uniknúť, v dôsledku čoho sa Zem zahrieva. Do určitého stupňa pôsobí tento vývoj, známy ako skleníkový efekt, na zemskú klímu pozitívne.
S industrializáciou a s pretrvávajúcimi pomerne vysokými emisiami CO2 v dôsledku spaľovania fosílnych energetických nosičov ako olej a zemný plyn dochádzalo k ďalšiemu zosilňovaniu skleníkového efektu. Dôsledkom týchto človekom urýchlených klimatických zmien je zohrievanie Zeme.
Čo pomáha proti klimatickým zmenám
S výstavbou chodníkov a ciest pre cyklistov a s tým spojenou redukciou automobilovej dopravy je možná ročná úspora viacerých miliónov ton CO2. Veľký potenciál úspory ponúka aj letecká doprava. Ekologická bilancia lietadla je voči autobusu veľmi zlá. Predovšetkým lety na dlhé vzdialenosti mimoriadne zaťažujú životné prostredie a mali by sme sa im podľa možnosti vyhýbať. Ďalšou oblasťou s nadproporcionálne veľkými možnosťami úspor je trh s teplom.
Správne vykurovanie
Trh s teplom je s vyše 40-percentným podielom najväčší spotrebiteľ energie, zároveň však poskytuje ohromný potenciál úspor. Ak spotrebitelia vykurujú správne, šetria nielen náklady na vykurovanie, ale zároveň šetria aj životné prostredie. K správnemu vykurovaniu patrí okrem iného uvedomenie si skutočnosti, že nie každá izba potrebuje rovnakú teplotu a že vykurovací systém by sa mal vždy preverovať z hľadiska úspornosti. Staré vykurovacie zariadenie spotrebováva viac energie, ako by bolo nevyhnutné, a v rámci modernizácie by sa malo taktiež vymeniť. K správnemu vykurovaniu patrí aj správne vetranie. Najefektívnejšie je nárazové vetranie. Pri tomto spôsobe vetrania by sa všetky okná mali na niekoľko minút kompletne otvoriť.
Vhodný vykurovací systém
Predovšetkým v už existujúcich stavbách sa vykuruje ešte so starým a predimenzovaným vykurovacím zariadením. To spôsobuje vysoké náklady na vykurovanie a nepriamo aj vyššie emisie CO2. Moderné vykurovacie systémy sú prispôsobené tepelnej spotrebe príslušného objektu a pracujú preto veľmi efektívne. Okrem toho poskytujú možnosť ekologického vykurovania: napríklad vykurovanie drevom, ktoré využíva ako palivo obnoviteľné drevo a pracuje preto veľmi ekologicky. Ekologické vykurovanie šetrné voči životnému prostrediu je možné aj so solárnym zariadením. Solárne zariadenie je schopné spravidla počas slnečných letných mesiacov pokryť kompletnú spotrebu elektrického prúdu v dome.
Konvenčný prúd sa väčšinou vyrába vo veľkých elektrárňach a jeho výroba spôsobuje ešte stále veľmi vysoké emisie CO2. A to opäť urýchľuje klimatické zmeny. Ten, kto si chce zvýšiť vlastnú energetickú sebestačnosť, môže to dnes dosiahnuť združenou výrobou elektriny a tepla – kogeneračnými zariadeniami. Tie sa využívajú vo vykurovacích systémoch, ako je bloková kogeneračná jednotka alebo vykurovanie s palivovým článkom. Obidva vykurovacie systémy vyrábajú teplo, a aj elektrický prúd – a to s veľmi vysokým stupňom účinnosti.
Zhrnutie
Klimatické zmeny stále napredujú a negatívne vplývajú na našu Zem. Nedajú sa síce úplne zastaviť, dajú sa však spomaliť. Okrem uvedomelého zaobchádzania s vyčerpateľnými zdrojmi energií môžu predovšetkým moderné a efektívne vykurovacie systémy prispieť veľkou mierou k spomaleniu klimatických zmien. Koniec koncov, trh s teplom je najväčším spotrebiteľom energie.