Lištové vykurovanie ako elegantné riešenie
Lištové vykurovanie funguje podobne ako podlahové vykurovanie. Miestnosti vykuruje s vysokým podielom sálavého tepla a v prvom rade je veľmi nenápadné. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, čím sa ešte lištové vykurovanie vyznačuje, kde sa dá najlepšie použiť a s akými nákladmi musia majitelia domov počítať.
Jednoduché vysvetlenie lištového vykurovania
Lištové vykurovanie sa používa často tam, kde hlavné vykurovanie nestíha počas veľmi studených dní zabezpečiť požadovanú teplotu. Inštaluje sa pozdĺž stien a vo výške soklových líšt a z toho dôvodu sa nazýva aj soklové vykurovanie. Je to priame vykurovanie, ktoré vykuruje miestnosť konvenčným teplom. Teplý vzduch pritom pomaly stúpa z vykurovacieho systému smerom hore a najprv zahrieva povrch stien. Takto absorbované teplo sa postupne odovzdáva do miestností, čo mnohí ľudia považujú za veľmi príjemné.
Elektricky prevádzkované lištové vykurovanie
Lištové vykurovanie sa môže prevádzkovať elektricky alebo vodovodne. Elektricky prevádzkované lištové vykurovanie sa opticky sotva líši od normálnej lišty. Je len o niečo vyššia, aby v nej mali miesto jedna alebo dve vykurovanie tyče. Čo sa týka princípu činnosti, je identické s elektrickým vykurovaním. Aby sa dalo elektrické lištové vykurovanie využiť, musí byť k dispozícii zásuvka. Tento spôsob vykurovania sa okrem iného vyznačuje modulárnou konštrukciou. V špecializovaných predajniach ich predávajú kvázi pripravené na inštaláciu.
Vodovodné lištové vykurovanie
Lištové vykurovanie sa dá napojiť aj na aktuálny vykurovací systém. To znamená, že vykurovacia voda prúdi cez potrubia uložené v lištovom vykurovaní a týmto spôsobom zohrieva miestnosti. Zdroj energie (plyn, olej alebo solárna energia), s ktorým je prevádzkovaný vykurovací systém, nehrá pritom žiadnu rolu. Vodovodné lištové vykurovanie funguje ako klasický radiátor. Rozdiel medzi nimi je v tom, že vykurovacia plocha pri lištovom vykurovaní je oveľa väčšia. To umožňuje naopak oveľa rýchlejšie zahriatie miestností.
Oblasti použitia lištového vykurovania
Elektricky prevádzkované lištové vykurovanie sa dá vďaka modulárnej konštrukcii nainštalovať takmer všade, kde je k dispozícii zásuvka. Často sa používa v nízkoenergetických budovách. Vďaka izolovanej konštrukcii slúži na ochranu pred tvorbou plesní. Aj málo používané miestnosti ako hosťovská izba alebo zimná záhrada sa dajú s elektricky prevádzkovaným lištovým vykurovaním rýchlo zohriať na požadovanú teplotu.
Inštalácia elektricky prevádzkovaného lištového vykurovania je sčasti možná aj bez odborných vedomostí. Inak to vyzerá pri vodovodnej verzii. Pretože v tomto prípade sa napája nové kúrenie na aktuálny vykurovací systém, čo si vyžaduje okrem remeselníckej zručnosti predovšetkým rutinu. Aby ste zabránili neodvratným pochybeniam, odporúčame poveriť touto prácou odborníka.
Náklady na lištové vykurovanie
Tak ako je to typické pre elektrické vykurovanie, aj lištové vykurovanie – teda aspoň elektricky prevádzkovaná verzia – má pomerne nízke obstarávacie náklady. Presné náklady závisia ako už mnohokrát od výrobcu, kvality a tiež od dodatočných nákladov na montáž. Preto ich nemôžeme uvádzať paušálne. Uvedené orientačné hodnoty slúžia len ako pomôcka. Pokiaľ sa majitelia domov rozhodnú pre jednoduchú, elektricky prevádzkovanú verziu, musia počítať s približne 90 eurami na meter. Ak má byť obytný objekt s rozlohou cca 100 metrov štvorcových vykurovaný vodovodným lištovým vykurovaním, bude to drahšie. Tu môžu vzniknúť náklady od 3 000 do 6 000 eur.
Výhody a nevýhody
Keďže máme dva hlavné druhy lištového vykurovania, nie je dobré navzájom zmiešať silné a slabé stránky príslušných druhov.
Výhody a nevýhody elektricky prevádzkovaného lištového vykurovania
K silným stránkam tohto vykurovania patrí jednoduchá inštalácia a vysoká flexibilita. Okrem toho sa dá nainštalovať do takmer každej miestnosti a má nízke obstarávacie náklady. Znižuje vlhkosť a predchádza tvorbe plesní. Tiež sa dá rôzne opticky prispôsobiť, čo jednoznačne hovorí v jeho prospech. Ako primárne vykurovanie je však lištové vykurovanie veľmi drahé. A aj jeho ekologická bilancia je vo veľkej miere závislá od distribútora elektrickej energie.
Výhody a nevýhody vodovodného lištového vykurovania
Silné stránky vodovodného lištového vykurovania sú okrem iného v tom, že sa dá napojiť na aktuálny vykurovací systém a beží na klasické palivá ako olej, plyn alebo tepelné čerpadlo. Aj toto vykurovanie znižuje vlhkosť a predchádza tvorbe plesní. Okrem toho sa dá použiť ako primárne vykurovanie. K nevýhodám patria pomerne vysoké obstarávacie náklady. Okrem toho musí mať objekt veľmi dobrú tepelnú izoláciu, aby sa použitie takéhoto vykurovania oplatilo.
Elektricky prevádzkované lištové vykurovanie sa v dôsledku vysokých prevádzkových nákladov sotva hodí ako primárne vykurovanie. Ibaže by ste si prúd vyrábali sami. Inak to vyzerá pri vodovodnej verzii. Pretože pri správnom projektovaní a optimálnej realizácii profitujú majitelia domov z efektívnej vykurovacej techniky. V kombinácii s tepelným čerpadlom sa môže vodovodné lištové vykurovanie využiť v lete aj na chladenie. Sčasti sú vybavené opticky veľmi atraktívnymi LED svetlami.
Zdroj titulného obrázka: Fotofolia, © juri semjonow
Zhrnutie
V závislosti od oblasti použitia vás lištové vykurovanie presvedčí svojou jednoduchou montážou, pomerne nízkymi obstarávacími nákladmi a svojou rozmanitou využiteľnosťou. Pokiaľ však má vykurovať kompletne celý objekt samostatne, nesmie sa zabudnúť na vysoké prevádzkové náklady.