Tlak vody vo vykurovacom systéme a jeho úloha
Sú miestnosti vo vašom dome vykurované slabo alebo nerovnomerne? Na vine môže byť nízky tlak vykurovacej vody v systéme. Z nášho článku sa dozviete, aká je úloha tohto tlaku, aký vysoký by mal byť a ako ho zvýšiť.
Tlak vody vo vykurovacom systéme musí byť dostatočný
Aby sme vám mohli vysvetliť úlohu tlaku vody vo vykurovacom systéme, najprv vám opíšeme jeho časti.
Na začiatku je vykurovací zdroj – najčastejšie kotol či tepelné čerpadlo –, ktorý zohrieva vykurovaciu vodu. Voda prúdi cez vykurovacie potrubie k jednotlivým vykurovacím telesám. Môžu to byť radiátory, podlahové, stenové či stropné vykurovanie. Telesá prijímajú tepelnú energiu z vody a odovzdávajú ju ďalej miestnostiam.
Vykurovacia voda sa pri odovzdávaní tepla ochladzuje a tečie ako vratná voda späť do kotla/tepelného čerpadla. Tam sa celý proces začína od začiatku.
Aby vykurovali všetky vykurovacie telesá dostatočne a rovnomerne, musí sa teplo k nim prenášať z vykurovacieho zdroja dostatočne rýchlo. Navyše kotol či tepelné čerpadlo sú obvykle umiestnené v suteréne alebo na prízemí. Aby sa voda dostala k vykurovacím telesám na poschodí alebo na prízemí, teda aby prekonala výškový rozdiel, potrebuje dostatočný tlak.
A tento potrebný tlak aj rýchlosť prúdenia zabezpečí obehové čerpadlo. To môže byť vstavané v kotle/tepelnom čerpadle alebo samostatné. Čerpadiel môže byť aj viac, záleží na počte a veľkosti vykurovacích okruhov.
Aký má byť tlak vody v radiátoroch či kotle?
V oblasti vykurovania sa na vyjadrenie tlaku najčastejšie používajú jednotky bar alebo kilopascal (kPa). Jeden bar zodpovedá približne pretlaku vody v hĺbke 10 m. Nebojte sa, ak si to chcete vyskúšať, nemusíte sa hneď ponoriť do desaťmetrovej hĺbky.
Odpoveď vám dá aj pokus s hadicou naplnenou vodou:
- Na jeden koniec pripojte manometer (tlakomer).
- Druhý koniec uzavrite.
- Ak leží celá hadica na zemi, manometer ukazuje tlak 0 barov.
- Ak zdvihnete uzavretý koniec hadice do výšky 1 m, tlak vody sa zvýši na 0,1 baru.
- Pri zväčšení výšky o ďalší meter stúpne tlak vody o 0,1 baru.
- Pri výške 10 m bude tlak vody 1 bar.
Pokus ukázal, že tlak vody stúpne každým výškovým metrom o cca 0,1 baru. Ak je výškový rozdiel medzi vykurovacím zdrojom a vykurovacím telesom 5 m, vo vykurovacom systéme potrebujete tlak vody 0,5 baru. Pri výškovom rozdiele 10 m potrebujete 1 bar.
Samozrejme, uvedené hodnoty sú len teoretické a minimálne. V praxi na tlak vplýva viacero faktorov, napríklad aj teplota vody – keď stúpa, tlak vody v radiátoroch i v kotle sa zvyšuje. Keď teplota klesá, klesá opäť aj tlak. Navyše tlak nie je v každej časti systému rovnaký. Na vyrovnanie uvedených rozdielov by ste k týmto minimálnym hodnotám mali pridať ešte rezervu cca 0,3 baru.
Pozor na príliš vysoký tlak vody v kotle a vo vykurovaní
Primeraný tlak vody potrebujete na to, aby čerpadlo dopravilo vykurovaciu vodu dostatočne rýchlo a v dostatočnom objeme aj k najvzdialenejším vykurovacím telesám. Zároveň by však nemal byť príliš vysoký, pretože:
- ak bude tlak príliš nízky, zohrejú sa len vykurovacie telesá najbližšie ku kotlu/k tepelnému čerpadlu;
- ak bude tlak príliš vysoký, môžete poškodiť časti vykurovacieho systému vrátane obehového čerpadla, ventilov i kotla alebo ich predčasne opotrebovať – a oprava môže byť dosť drahá.
Na orientáciu, priemerný rodinný dom potrebuje tlak vykurovacej vody 1 – 2 bary.
Aby ste však predišli poškodeniu súčastí vykurovacieho systému a vykurovali čo najhospodárnejšie, nechajte nastavenie tlaku na inštalatéra.
Doplnenie vody a zvýšenie tlaku vody v kotle
Pokles tlaku vody v plynovom kotle či v radiátoroch môže spôsobiť strata vody cez netesnosti či chybné komponenty ako membránová expanzná nádoba alebo poistný ventil. Následkom je znížený vykurovací výkon a niekedy aj neobvyklé zvuky. Vtedy pomôže, ak do systému doplníte vykurovaciu vodu.
Ako sme už spomenuli, optimálnu hodnotu tlaku by mal nastaviť odborník. Ak však chcete doplniť vodu svojpomocne, môžete na orientáciu použiť nainštalovaný manometer. Na ňom býva vyznačená šípka a zelené pole označujúce optimálny rozsah tlaku pre vykurovací systém.
Podrobnosti nájdete v našom článku Doplnenie vody do vykurovacieho systému – funguje to takto jednoducho.
Zhrnutie
Aby sa vykurovacia voda dostala od zdroja tepla k vykurovacím telesám, obehové čerpadlo ju musí čerpať pod dostatočným tlakom. Tlak však nesmie byť ani príliš vysoký, inak môžete poškodiť kotol a ďalšie časti vykurovacieho systému.
Neexistuje jedna univerzálna hodnota tlaku, záleží na usporiadaní vykurovacej sústavy, veľkosti budovy a ďalších parametroch. Presnú hodnotu tlaku teda musí určiť kúrenár/inštalatér. Ten v prípade potreby doplní do systému vykurovaciu vodu alebo nájde a odstráni príčinu príliš vysokého či nízkeho tlaku.