Najviac míňame na elektrinu, plyn a vodu
Z rodinného rozpočtu Európanov ide mesačne najviac na bývanie, teda na elektrinu, vodu či plyn. Predstavuje to 24,2 % z ich celkových výdavkov. Druhou najnákladnejšou položkou európskych domácností je doprava (13 %), po nej nasledujú potraviny a nealkoholické nápoje (12,2 %). Na základe údajov Eurostatu o tom informovala Slovenská sporiteľňa.
Výdavky na bývanie, vodu, elektrinu či plyn predstavujú takmer štvrtinu všetkých výdavkov aj u slovenských domácností. „Od roku 2007 u nás výrazne tieto výdavky rástli. Kým pred viac ako 10 rokmi tvorili výdavky na bývanie 14,3 %, vlani do bola vyše štvrtina. Rástli ceny elektriny, plynu ale aj celkového nájmu,“ uviedla Slovenská sporiteľňa.
Najviac na bývanie a na náklady s tým spojené míňajú domácnosti vo Fínsku (28,8 %), Dánsku (28,7 %) a Veľkej Británii (26,7 %). Najmenej na Malte (10,1 %), Lotyšsku (14,8 %) a Cypre (15,4 %).
Za posledných desať rokov narástli výdavky na bývanie najviac vo Fínsku (+4,8 %), Portugalsku (+ 3,8 %), Holandsku (+ 3,7 %), Írsku (+3,5 %), Bulharsku (+3,4 %) a Španielsku (+ 3 %).
Šetrenie na energiách
Existuje viacero možností, ako na energiách ušetriť. Základné odporúčania možno rozdeliť na dve kategórie – tie, ktoré si vyžadujú vstupnú investíciu, a tie, ktoré si investíciu nevyžadujú. K tým prvým patria napríklad zateplenie domu, montáž termostatických hlavíc, výmena kotla či výmena žiaroviek za úsporné. K tým druhým, ako uvádza aj analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková, „patrí napríklad zníženie teploty v domácnosti, jej prispôsobenie účelu miestnosti (v spálni nemusí byť tak teplo, ako v obývacej či detskej izbe), vypínanie kúrenia pri odcestovaní, vypínanie spotrebičov namiesto ponechávania v stand-by móde.“
Nízka úroveň úrokových sadzieb úverov na bývanie v súčasnosti praje tým, ktorí chcú realizovať náročnejšie investície (napríklad zateplenie či výmenu kotla) vedúce k úsporám energií. Zároveň sa oplatí sledovať štátne podporné mechanizmy, ako je napríklad projekt Zelená domácnostiam, v rámci ktorých sa dajú získať dotácie, ktoré urýchlia návratnosť investície a znížia jej finančnú náročnosť.
Zdroj: energie-portál.sk, Slovenská sporiteľňa