Akým drevom kúriť?
Vykurovanie palivovým drevom patrí medzi najstaršie spôsoby výroby tepla. Drevo je v našich geologických podmienkach jednoducho dostupný, lacný a obnoviteľný zdroj energie. Pred nástupom plynofikácie bolo spaľovanie palivového dreva, alebo iného druhu pevného paliva (uhlie, koks…), jedným z najrozšírenejších spôsobov prípravy vykurovacej a teplej úžitkovej vody. Po plynofikácii nastal ústup spaľovania palivového dreva, avšak hlavne vďaka neustále rastúcim cenám konkurenčných zdrojov tepla nastáva postupný návrat vykurovania drevom, hlavne v kachliach, kotloch na drevo alebo krboch. Moderný krb slúži v lete ako vkusný doplnok interiéru a v zime dokáže nabudiť nenapodobniteľný pocit tepla a komfortu.
Aké drevo je vhodné na vykurovanie
Palivové drevo, v porovnaní s inými zdrojmi tepla ako plyn alebo elektrická energia, vykazuje široké rozpätie vlastností vplývajúcich na kvalitu spaľovania a premeny na teplo. Vlastnosti ako hustota dreva, jeho vlhkosť alebo výhrevnosť sa výrazne líšia v závislosti od druhu dreva, doby a spôsobu uskladnenia a doby vyťaženia. Drevo používané na palivové účely by malo horieť za produkcie minima sivého alebo až čierneho dymu. Na dané účely je najvhodnejšie použiteľné tzv. tvrdé drevo. Takýmto termínom sa označuje drevo, ktorého hustota je väčšia ako 500 kg/m3. Tvrdé drevo pochádza hlavne z listnatých druhov stromov. V našich lesoch patria medzi bežných zástupcov tvrdého dreva buk alebo dub.
Popri mnohých výhodách vykurovania pomocou palivového dreva (cena, pocit komfortného tepla) je jeho hlavnou nevýhodou príprava. Vo všeobecnosti platí, že na dosiahnutie požadovanej vlhkosti dreva je nutná približne dvojročná doba sušenia. Po tomto čase klesne vlhkosť obsiahnutá v drevných vláknach pod hodnotu asi 20 % a drevo je vhodné na spaľovanie. Celý proces prípravy a uskladnenia dreva sa dá obísť, ak si už vysušené drevo kúpime priamo od dodávateľa. Takýmto krokom sa však konečná cenová efektivita znižuje.
Príprava dreva na spaľovanie
Správna príprava a skladovanie dreva sú kľúčové procesy na dosiahnutie stavu, kedy je drevo v optimálnych podmienkach na spaľovanie. Drevnú surovinu by sme mali zaobstarávať v zimných mesiacoch, kedy je vlhkosť čerstvo vyťaženého dreva výrazne nižšia ako v lete. Surovinu si môžeme najčastejšie odkúpiť vo forme približne metrových kusov dreva (tzv. metrovica). Ďalšou populárnou cestou zadováženia drevnej suroviny je, ak si za dohľadu miestnej správy lesov surovinu v lese svojpomocne naťažíme. Táto cesta je z hľadiska ceny dreva najlacnejšia, musíme však mať nutné pracovné pomôcky a náradie.
Skladovanie palivového dreva
Po zadovážení drevnej suroviny je nutné ju napíliť na veľkosť vhodnú na spaľovanie a guľatinu naštiepať na menšie kusy. Takto prichystané a naštiepané kusy dreva je následne nutné vhodne uložiť. Drevo by sa malo skladovať v priestoroch s dostatočnou intenzitou cirkulácie vzduchu. V žiadnom prípade by sme nemali drevo skladovať v pivnici alebo suteréne. V takýchto priestoroch je možné drevo skladovať, len ak už je vysušené a miestnosť je dostatočne vetraná. Ak na uskladnenie dreva nemáme k dispozícií kôlňu, postačí aj jednoduchý prístrešok, ktorý zabráni ďalšiemu navlhčeniu dreva dažďom a snehom.
V krajnom prípade je možné drevo skladovať aj bez prístrešku, ale je nutné prekryť kopu nepremokavým materiálom. Kopu ale prekrývame iba z vrchnej strany, aby sme nezamedzili prúdeniu vzduchu pomedzi drevo. Nevhodným riešením je aj uskladňovanie, kedy drevo opierame o stenu domu. Dané riešenie výrazne znižuje intenzitu prúdenia a predlžuje tak dobu sušenia. Samotné drevo nikdy neukladáme na zem. Spodné vrstvy by ďalej vlhli od vody obsiahnutej v pôde a drevo by začalo hniť a práchnivieť.
Ako zistiť, či je drevo pripravené na spálenie
Pri dodržaní spomínaných zásad by malo drevo dosiahnuť stav vhodný na spaľovanie po približne dvojročnej dobe sušenia. To či je drevo vhodné na spaľovanie sa dá zistiť napríklad prístrojmi, ktoré sú špeciálne určené na meranie zostatkovej vlhkosti v dreve. Jednoduchšou cestou je pobúchanie dvoch polienok dreva o seba. Zvuk vydávaný pri úderoch dobre vysušeného dreva má nezameniteľný tón, priam až jemné kovové zvonenie.
Používanie dreva na účely prípravy tepla je spôsob, ktorý pozná ľudstvo od nepamäti a zrejme prežije aj oveľa modernejšie a sofistikovanejšie technológie. Pri racionálnom využívaní lesov a drevnej hmoty sa môže radiť medzi obnoviteľné zdroje energie. V porovnaní s inými možnosťami vykurovania je ale nutné investovať prácu a čas na prípravu vhodného dreva. Pocit tepla a komfortu, ktorý dokážeme navodiť, však vynaloženú energiu mnohonásobne prevyšuje. Z ekonomického hľadiska je spaľovanie dreva jedným z najvýhodnejších spôsobov, a aj preto je stále populárne hlavne na vidieku a v menších obciach, kde sa po začatí zimnej vykurovacej sezóny zadymí takmer z každého komína.