Vykurovanie drevom: Ekologické vykurovanie drevom

V časoch, keď je každodennou témou zmena energetickej politiky a ochrana ŽP, ekológia vplýva stále častejšie aj na rozhodovanie týkajúce sa výberu nového vykurovania. Vykurovanie drevom je pritom obzvlášť ekologické. Tento spôsob výroby tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody vzniká spaľovaním dreva a zároveň pritom dosahuje vysoké stupne účinnosti. Ako funguje vykurovanie drevom, aké druhy existujú a čo vykurovanie drevom stojí, vám ukážeme v nasledujúcich kapitolách.

Prehľad jednotlivých tém:

  1. Vysvetlenie vykurovania drevom
  2. Druhy vykurovacích systémov na drevo
  3. Palivá pre vykurovanie drevom
  4. Náklady vykurovania drevom
  5. Výhody a nevýhody

Vykurovanie drevom – čo to vlastne je?

Táto surovina je nie len obnoviteľná, ale aj v mnohých oblastiach regionálne produkovaná. Ako zdroj tepla a svetla slúži už viac než 400 000 rokov. Toto palivo môže byť ďalej výrazne zdokonalené pre zlepšenie komfortu a účinnosti moderných zariadení na spaľovanie biomasy.

Čím sa vyznačujú moderné vykurovacie systémy na drevo?

Pozoruhodným na zariadeniach spaľujúcich biomasu, ktoré sú dnes k dispozícii, je nielen čisté spaľovanie v takzvaných drevosplyňujúcich kotloch, ale aj optimálne využitie lokálnych surovín. Preto vďaka kondenzačnému efektu – ktorý je využívaný v zariadeniach na spaľovanie zemného plynu, je teraz možné využiť aj v zariadeniach spaľujúcich biomasu – toto teplo sa získava splyňovaním dreva. Je to teplo, ktoré by inak uniklo cez komín bez využitia. Ak sa zdroje tepla z biomasy prevádzkujú na lisované kúsky dreva z lesného odpadu a odpadu z drevospracujúceho priemyslu – takzvanými drevenými peletami, je možné vykurovať v automatickej prevádzke bez nutnosti pravidelného dokladania paliva. V takomto prípade je potrebné vynášať popol len raz za jeden až dva týždne.

Vykurovanie drevom: Ekologické vykurovanie drevom

Čo sa týka prevádzky, predovšetkým vykurovanie kusovým drevom sa odlišuje od ostatných spôsobov vykurovania. Pretože ak raz v takomto zariadení zakúrite, nemôžete vykurovanie tak jednoducho zastaviť. Aby pritom bolo možné čo najlepšie vyrovnať kolísajúci odber tepla vykurovacieho systému patrí do základného príslušenstva akumulačná nádrž. Nádrž akumuluje nadbytočné teplo a uchováva ho na neskoršie využitie. Samotné drevosplyňujúce zariadenie tým môže operovať vždy v optimálnom výkonovom rozsahu a zaručovať efektívne a čisté spaľovanie.

Aké druhy vykurovania drevom existujú?

Ak sa investori alebo majitelia domov rozhodli pre vykurovanie drevom, nastáva otázka, ktorý typ sa najviac hodí pre váš dom. Pri zariadeniach na spaľovanie drevnej biomasy, rozlišujeme zásadne tri typy:

  • kotol na kusové drevo
  • kotol na drevné pelety
  • kotol na drevnú štiepku

Kotol na kusové drevo: Manuálne nakladanie kusového dreva alebo brikiet

Kotol na kusové drevo využíva najpôvodnejšiu formu vykurovania – spaľovanie drevných polien. Siahovica sa musí spravidla nakladať do kotla manuálne, pričom vďaka technike splyňovania dreva dosahuje vysokú účinnosť. Pretože splyňovacie kotly na drevo si vystačia bez dopravných systémov paliva, sú v porovnaní s inými vykurovacími systémami lacnejšie. Samotná technika je už dlhoročne osvedčená a tomu aj zodpovedajúco spoľahlivá. Drevosplyňovacie kotly na kusové drevo sú k dispozícii vo veľkej škále výkonových rozsahov a sú vhodné na použitie ako v nových, tak aj v existujúcich budovách.

Kotol na drevné pelety: Automatická prevádzka s vysokou účinnosťou

Na rozdiel od drevosplyňujúcich kotlov, kotly na pelety spaľujú lisované drevené trubičky. Sú to malé výlisky vyrábané zo zvyškov lesného alebo priemyselného dreva a považujú sa za obzvlášť ekologickú surovinu. Uskladňujú sa v samostatných skladoch paliva, tkaninových silách alebo podzemných nádržiach a vďaka ich normovanému tvaru je možné ich automaticky dopravovať do kotlov. Manuálne dokladanie dreva pri týchto zdrojoch tepla teda nie je potrebné. V porovnaní s inými vykurovacími systémami je vykurovanie peletami z dôvodu skladovacej a dopravnej techniky paliva spojené s vyššími investičnými nákladmi. K dispozícii sú v rôznych výkonových radách a sú vhodné ako pre nové, tak aj existujúce budovy.

Kotol na drevnú štiepku: Vykurovanie biomasou s palivami z regiónu

S výnimkou dopravných systémov paliva funguje zariadenie na spaľovanie štiepky podobne ako kotol na pelety. Najdôležitejší rozdiel: Tieto vykurovacie systémy spaľujú nie pelety, ale štiepku. Tú tvoria vysušené a naštiepané zvyšky dreva a vďaka jednoduchšej výrobe je cenovo výhodnejšia ako pelety. Štiepka nemá presne stanovený tvar a jej energetický obsah je nižší. V porovnaní s peletami si vyžaduje skladovanie viac miesta. Kotly na štiepku sa dajú využívať v novostavbách aj v starých budovách a sú vhodné predovšetkým v regiónoch, v ktorých je palivo možné výhodne získavať ako odpad z lesného hospodárstva.

Kombinovaný kotol na drevo: Vykurovanie peletami, štiepkou, kusovým drevom a briketami

Kombinovaný kotol na drevo je skutočne univerzálnym zariadením medzi kotlami na biomasu. Je vhodný na manuálne nakladanie kusového dreva alebo brikiet, ako aj na automatickú prevádzku s drevenými peletami alebo štiepkou. Univerzálne kotly na drevo sú k dispozícii v rôznych výkonových rozsahoch a sú vhodné na vykurovanie nových budov ako aj starých zástavbách. V porovnaní so zdrojmi tepla, ktoré spaľujú kusové drevo alebo pelety, sú investičné náklady kombinovaného biomasového kotla ešte vyššie.

Ktoré palivá je možné využívať v kotloch na drevo?

Ako sme už uviedli pri druhoch vykurovania drevom, ekologické vykurovacie systémy sa dajú prevádzkovať s rôznymi palivami. Sú to:

  • kusové drevo
  • drevné brikety
  • drevná štiepka
  • pelety

Kusové drevo: Regionálne palivo z domáceho lesného hospodárstva

Kusovým drevom nazývame pozdĺžne nakálané kusy dreva z tvrdých alebo mäkkých drevín. Vďaka svojmu tvaru sa dajú dobre skladovať. Kusové drevo pochádza väčšinou z regionálneho lesného hospodárstva, a preto sú obzvlášť ekologické. Je dôležité vedieť, že drevo je pred spaľovaním potrebné dostatočne vysušiť a vo väčšine zariadení je nutné ho plniť ručne.

Drevné pelety: Zlisované drevné trubičky pre automatické vykurovanie drevom

Pelety pozostávajú prevažne zo zvyškov priemyselného dreva, ako sú piliny. Pretože sa nielen vysušia, ale aj zlisujú na trubičky rovnakej veľkosti, sú drevné pelety veľmi vhodné na automatické zásobovanie paliva do kotlov. Okrem toho majú vysoký energetický obsah a dajú sa priestorovo úsporne skladovať.

Drevné brikety: Zlisované zvyšky dreva s vysokým energetickým obsahom

Drevné brikety pozostávajú z vysušených a zlisovaných zvyškov dreva, a preto majú vyšší energetický obsah ako kusové drevo. Aby sa dalo zaručiť optimálne spaľovanie, musí byť nakladanie prispôsobené tvaru a veľkosti brikiet. Tak ako kusové drevo, aj brikety sa musia do kotla nakladať ručne.

Drevná štiepka: Našiepané zvyšky dreva pre veľké zariadenia

Drevná štiepka pozostáva z vysušených a naštiepaných zvyškov dreva, prípadne aj zo špeciálne na tieto účely pestovaných lesov (plantáže rýchlorastúcich drevín). Tie sa v zásade ponechávajú v prírodnej podobe a využívajú sa napríklad ako palivo v zariadeniach s automatickou dopravou paliva. Keďže tvar a veľkosť drevnej štiepky môže byť veľmi rozdielna, skladovanie vyžaduje v dôsledku nižšej výhrevnosti viac miesta ako napríklad drevné pelety.

Zariadenie na splyňovanie dreva v detailoch: Jednoduché vysvetlenie

Splyňovacia technika je základom vysokej účinnosti a čistého spaľovania moderných kotlov na biomasu. V porovnaní s kozubom, kde po zapálení drevo kompletne vyhorí, drevo v drevosplyňujúcom kotle nehorí priamo ale tleje. Dôvodom je prúd vzduchu, ktorý prúdi zhora cez medzery medzi žeravými polenami. Tento prúd vzduchu zabezpečuje, že drevo je naspodu nakladacieho priestoru pri vysokej teplote odplyňované a samotné horenie sa uskutočňuje v priestorovo oddelenej komore. Proces horenia je vďaka tomu mimoriadne účinný a čistý. Pretože drevo odhára zdola, je možné bez problémov dokladať nové polená aj počas horenia.

Čo stojí vykurovanie drevom?

Náklady na vykurovanie drevom sa delia na dve oblasti. Sú to:

  • investičné náklady na zdroj tepla
  • prevádzkové náklady na spotrebu dreva a údržbu

Investičné náklady na vykurovanie drevom

Investičné náklady na vykurovanie drevom sa líšia v závislosti od toho, ktorý druh vykurovacieho systému na biomasu sa použije. Splyňovací kotol na drevo nepotrebuje zvlášť sklad paliva a systémy pre automatickú dopravu paliva, preto sú investičné náklady obvykle nižšie než pri vykurovaní s peletami. Investičné náklady je možné znížiť získaním dotácie z programu Zelená domácnostiam až do výšky 1500 eur, pre dotované zariadenia na spaľovanie biomasy. Ceny kotlov na biomasu sú však výrazne odlišné v závislosti od druhu zariadenia, regiónu, výrobcu a poskytovateľa služieb.

Prevádzkové náklady na spotrebu dreva a údržbu

Náklady, ktoré vznikajú prevádzkou kotla na biomasu, sa líšia v závislosti od druhu použitého paliva, energetickej triedy budovy a návykov používateľa. Spoľahlivé údaje o nákladoch na vykurovanie drevom je možné stanoviť iba jednotlivo pre každý konkrétny prípad.

Výhody a nevýhody vykurovania drevom v prehľade

Tak ako ostatné systémy, aj vykurovanie drevom má svoje výhody a nevýhody

Výhody vykurovania drevom: Nevýhody vykurovania drevom:
vykurovanie obnoviteľným zdrojom energie, ktorý je k dispozícii regionálne vysoká manuálna náročnosť pri vykurovaní kusovým drevom
nezávislosť od výkyvov cien fosílnych palív vysoké investičné náklady pri automatických kotloch na pelety
bezpečná, účinná a čistá technika vysoké priestorové požiadavky na skladovanie paliva

Vykurovanie drevom v starých objektoch a novostavbách

Mnohé staré budovy už majú vytvorenú kotolňu. Túto je možné využiť aj na skladovanie palivového dreva. Vďaka tomu je vykurovanie drevom ideálnym riešením v starých budovách. Ďalšie výhody vykurovania drevom je možné rovnako využiť aj v novostavbách.

 

Zhrnutie

Vykurovanie drevom je priateľské životnému prostrediu, vďaka využívaniu lokálneho obnoviteľného paliva pri vysokej účinnosti kotla na biomasu. Pokým už drevosplyňujúce kotle spaľujú drevo čisto, kotol pre spaľovanie peliet umožňuje navyše aj automatickú prevádzku pri zachovaní ekologického spaľovania.

Vyskúšajte konfigurátor vykurovania
Zistite, ktorá zostava vyhovuje vášmu vykurovaciemu systému vďaka našej jednoduchej aplikácii.
Najnovšie články
Aktuality
23. januára 2024

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) informovala, že fotovoltika má za sebou na Slovensku rekordný rok. Do distribučných sústav sa pripojili nové obnoviteľné zdroje s celkovým inštalovaným výkonom 266,9 MW.  Z údajov regionálnych distribučných spoločností vyplýva, že najväčší podiel na medziročnom prírastku mali najmä fotovoltické panely na strechách rodinných domov. Takmer 40 % novoinštalovanej… Čítať viac

Aktuality
9. januára 2024

Slovenská inovačná a energetická agentúra vyhlásila novú výzvu.  Zameraná je na znižovanie energetickej náročnosti a na využívanie obnoviteľných zdrojov vo verejných budovách. Na dotácie je vyčlenených 143 mil. eur. Na čo je možné dotáciu použiť, kto môže žiadať o podporu a akú časť nákladov môže pokryť príspevok? Oprávnení žiadatelia Z novej výzvy by mali byť… Čítať viac

Vykurovanie
18. decembra 2023

Podlahové vykurovanie sa používa čoraz častejšie. Vzhľadom na lepšie výškové rozloženie teploty vzduchu vo vykurovanej miestnosti môže byť teplota vzduchu nižšia ako pri radiátorovom vykurovaní a dá sa ušetriť na palive, ktorého sa spotrebuje menej. Tepelná pohoda prostredia pritom zostáva rovnaká. Pomocou vykurovania sa môže teplo do vykurovanej miestnosti odvádzať dvoma spôsobmi: prúdením (konvekciou) alebo… Čítať viac

Vykurovanie
15. novembra 2023

Ekvitermická regulácia je najúspornejšia spomedzi regulácií vykurovania. Jej kľúčovým komponentom je správne nainštalovaný snímač vonkajšej teploty. Prečítajte si, ako tento snímač funguje, akú úlohu pri regulácii zohráva a prečo by ste si mali dať veľký pozor, kam ho umiestnite. Úloha snímača vonkajšej teploty Snímač vonkajšej teploty je jedným z prvkov tzv. ekvitermickej regulácie. Pri nej… Čítať viac