Oplatí sa solárny systém na vykurovanie?
Bezplatnú energiu zo slnka môžete v domácnosti využiť na výrobu elektriny, ohrev teplej vody či dokonca na vykurovanie. Mnoho ľudí však do solárnej termiky zatiaľ neinvestovalo vzhľadom na vysoké náklady na inštaláciu, nízke ceny energií a tým aj dlhú návratnosť investície. Situácia sa postupne mení, a tak sme sa pozreli na to, nakoľko sa vykurovanie a ohrev vody slnečnou energiou oplatí.
Solárny systém pre rodinný dom – princíp
Solárny systém pre rodinný dom sa skladá zo solárnych kolektorov, zásobníka a siete potrubí s obehovým čerpadlom a rôznymi armatúrami (napr. ventily). Celý systém je uzatvorený a naplnený tzv. solárnou kvapalinou, ktorá dobre prenáša teplo, nezamŕza a je netoxická.
Energiu zo slnečného žiarenia zachytávajú špeciálne absorbéry v solárnych kolektoroch, ktoré nemajú problém s prehrievaním. Absorbéry odovzdávajú tepelnú energiu cirkulujúcej solárnej kvapaline, ktorá ju dopravuje do výmenníka v akumulačnom zásobníku. Ide o veľkú nádrž naplnenú vykurovacou alebo pitnou vodou – podľa toho, či chcete solárnym systémom aj vykurovať.
Existuje viacero druhov akumulačných zásobníkov a spôsobov ich zapojenia. Niektoré sú „otvorené“ a môžete z nich odoberať teplú vodu priamo na spotrebu, prípadne si ju kotol môže odoberať do vykurovacieho okruhu a dohrievať. Na dohrievanie môžete použiť aj tepelné čerpadlo alebo elektrické ohrievacie teleso priamo v nádrži. Iné zásobníky môžu byť vybavené samostatnými tepelnými výmenníkmi pre okruh vykurovania a teplej vody, prípadne využívať vrstvenie vody podľa teploty. Takisto môžu mať rôzne objemy, od ktorých závisí, ako dlho vám ohriata voda vydrží.
Hlavnou úlohou každého zásobníka však je, aby ste mali ohriatu vodu k dispozícii aj v noci a keď je zamračené. Takisto zlepšuje hydraulické vlastnosti vykurovacích systémov a predlžuje životnosť kotlov a iných vykurovacích zdrojov, keďže teplota vody je stabilnejšia a nemusia pracovať cyklicky (neustále sa zapínať a vypínať).
Solárne kolektory na ohrev vody ušetria aj 500 eur ročne
Solárny systém na dom na ohrev teplej vody dnes stojí od 2 500 do 4 000 eur. Výška úspory na príprave teplej vody potom môže byť až 60 %. Závisí to od lokality objektu, parametrov solárneho systému, spotreby teplej vody či spôsobu ohrevu, ktorý by ste použili ako alternatívu (bojler, kotol, tepelné čerpadlo). Ušetriť môžete pokojne aj 500 eur ročne, pričom návratnosť investície sa pohybuje od 6 do 13 rokov.
Okrem toho solárne kolektory na ohrev vody predlžujú životnosť kotla alebo tepelného čerpadla i ďalších komponentov vykurovacej sústavy. Tie môžu v lete zostať dlhší čas vypnuté a v prechodnom období zase nemusia pracovať cyklicky.
Tip pre vás: Poraďte sa s profesionálmi
Nesprávne navrhnutý solárny systém môže mať výrazne nižšiu účinnosť a tým aj dlhšiu návratnosť investície. Návrh teda nechajte na skúseného projektanta a inštaláciu na profesionálnu montážnu firmu.
Oplatia sa solárne kolektory na vykurovanie?
Ak použijete solárne kolektory aj na podporu vykurovania, môžete dokopy ušetriť cca 35 % energie, ktorú by ste vynaložili na ohrev i vykurovanie. Situácia však je o niečo zložitejšia, keďže v tom prípade omnoho viac záleží na výkonovom dimenzovaní systému. Počítať musíte aj s vyššou vstupnou investíciou, ktorá sa v tomto prípade pohybuje v rozsahu 7 000 – 10 000 eur. Môžete si ju však znížiť pomocou dotácií, napríklad z plánu obnovy.
Aj tu však platí, že výkonnosť systému a tým aj výšku úspory a návratnosť ovplyvňuje množstvo faktorov, ktoré sme spomenuli pri systémoch na ohrev vody. Účinnosť môžete zvýšiť použitím nízkoteplotného vykurovacieho systému s podlahovým, stenovým či stropným vykurovaním alebo nízkoteplotnými radiátormi. Pre „podlahovku“ v moderných nízkoenergetických domoch totiž postačuje vstupná teplota 30 – 35 °C.
Tip pre vás: Neplytvajte prebytočnou energiou
V lete môžu produkovať nadbytok tepla aj menšie zostavy solárnych kolektorov. Toto teplo môžete použiť napríklad na vykurovanie bazéna.
Zhrnutie
Využívanie slnečnej energie neškodí životnému prostrediu, keďže pri ňom nevznikajú žiadne priame emisie. Prax ukazuje, že nejde iba o módny zelený výstrelok a že slnko vám skutočne dokáže ušetriť desiatky percent nákladov na ohrev vody aj vykurovanie. Slnečná energia bude mať v rodinných domoch čoraz významnejšie zastúpenie, keďže zariadenia na jej využívanie si môže dovoliť čoraz viac ľudí. Navyše so stúpajúcimi cenami energií sa skracuje návratnosť investícií do nej a nereálnych dnes nie je ani 6 rokov. S ďalším skrátením návratnosti vám pomôžu štátne dotácie. Ak však chcete zo slnka získať maximum, návrh a inštaláciu systému zverte profesionálom.