Tepelná alchýmia súčasnosti
Časy, keď systém vykurovania dokázal navrhnúť i zrealizovať kúrenár, sú dávno preč. Technológia výroby tepla pre domácnosti sa výrazne posunula dopredu. Presadzujú sa hybridné systémy, kogeneračné jednotky, ktoré okrem tepla produkujú aj elektrinu. Ich správny výber a kombinácia môže priniesť zaujímavé úspory nákladov.
Ak si odskočíme do sveta automobilov, vidíme, že predaj hybridných aj čisto elektrických vozidiel rastie. Počas svojho životného cyklu totiž svojmu majiteľovi dokážu usporiť náklady v porovnaní s konvenčnými pohonnými jednotkami. A našu planétu podstatne menej zaťažujú emisiami skleníkových plynov.
To isté platí pri vykurovacích systémoch. Okrem úspory nákladov a emisií tu prichádza k slovu ešte energetická bezpečnosť a v niektorých prípadoch dokonca sebestačnosť. Vykurovacie systémy totiž dnes dokážu vyrábať nielen teplo, ale aj elektrinu pre potreby domácnosti a ich prepojenie s fotovoltickými panelmi nielen šetrí peniaze, ale zároveň zvyšuje nezávislosť od verejných rozvodných sietí. Ďalšie úspory generuje inteligentné ovládanie vykurovania na diaľku cez internet s možnosťou nastavenia teploty jednotlivo pre každú miestnosť.
Biokúrenie
Dobrou alternatívou sú kotly na biomasu, teda na spaľovanie peliet a drevnej štiepky, ale aj drevených polien. Ručné prikladanie je minulosťou: automatickú dodávku paliva zabezpečujú zásobníky, ktoré stačí doplniť podľa spotreby biomasy a nárokov na vykurovanie zhruba raz za týždeň. K dispozícii sú aj zásobníkové silá s automatickým dopravníkom, ktoré robia z kúrenia biomasou veľmi pohodlnú záležitosť – pokoj od dopĺňania paliva môžete mať prakticky po celý rok.
Moderné kotly navyše palivo automaticky zapaľujú dúchadlom horúceho vzduchu, samočinne si čistia výmenník tepla a takisto disponujú funkciou automatického odstraňovania popola. Samotný proces horenia sa už dávno nespolieha na prírodu – riadi ho elektronika, ktorá v reálnom čase nastavuje dodávku paliva, podtlak či prietok vzduchu. Kotly na biomasu dnes dokážu osobitne regulovať niekoľko vykurovacích okruhov a tiež zabezpečiť teplú vodu.
Vďaka výhodnej cene paliva i samotných kotlov je inštalácia takéhoto vykurovacieho systému investíciou s rýchlou návratnosťou, navyše aj ekologicky ohľaduplnou. Na výrobu peliet či štiepky sa totiž využíva odpadové drevo a popol ako produkt horenia má opätovné využitie ako vysoko kvalitné hnojivo.
Hybridný mix
Ďalším trendom dneška je kombinovať viaceré zdroje tepla a využívať vždy ten, ktorý v daných tepelných podmienkach spotrebuje menej energie.
Najčastejšie ide o energetický mix vytvorený kombináciou plynového kondenzačného kotla a tepelného čerpadla. Až 80 percent tepelnej energie dokáže vytvoriť zadarmo, pričom využíva teplo z okolitého prostredia. Moderný kondenzačný plynový kotol prichádza k slovu počas mimoriadne chladných dní, kedy je prevádzka tepelného čerpadla nerentabilná. Kotol vtedy naopak dokáže na teplo premeniť 98 % energie plynu.
Hybridné vykurovacie systémy majú vynikajúcu triedu energetickej účinnosti až A++, pričom zabudovaná technologická finesa v podobe energetického manažéra aktuálne zisťuje aj to, ktorá energia je práve lacnejšia a aj podľa kritéria ceny vyberá prevádzku na elektrinu či na plyn.
Výhodou je aj spoľahlivosť systému, ktorú iste viete oceniť, ak sa vám už stalo, že vám kotol vypovedal počas zimy a vy ste zostali bez vykurovania i teplej vody. V prípade dvoch zdrojov tepla to nehrozí.
Teplo aj energia
Najnovším hitom sú kogeneračné zariadenia, ktoré vám vykúria dom, no zároveň vyrobia dosť elektriny na chod domácnosti. Ako to funguje? V princípe celkom jednoducho: tieto jednotky využívajú Stirlingov motor alebo palivový článok. Tieto jednotky vyrábajú elektrinu, vzniknuté odpadové teplo sa zasa využíva na vykurovanie. S účinnosťou 96 % a energetickou triedou A+ ide o výbornú a spoľahlivú alternatívu, v ktorej je integrovaný aj plynový kondenzačný kotol na pokrytie špičkového zaťaženia. Podobne ako hybridné systémy dokážu aj kogeneračné zariadenia zabezpečiť dodávku teplej vody.
Preferencia elektriny
Ako doplnkové, ale aj plnohodnotné zdroje vykurovania v prípade absencie plynovej prípojky je možné využiť elektrické vykurovacie telesá. Tu sa technika tiež posunula výrazne dopredu. Na klasické olejové elektrické radiátory, ktoré spotrebujú toľko elektriny ako menšia africká dedina, rovno zabudnite. Trendom sú infrapanely v moderných dizajnoch, využívajúce výkonné a relatívne úsporné karbónové vyhrievacie telesá, regulované senzormi spolupracujúcimi s termostatom.
K dispozícii sú statické, montovateľné na konzolu rovnako jednoducho ako plochý televízor, alebo mobilné, ktoré si môžete prenášať tam, kde ich práve potrebujete. Vzhľadom na stupeň krytia IP44 (úroveň elektrickej izolácie dostatočne chrániacej pred vniknutím striekajúcej vody) sú použiteľné i vo vlhkých a mokrých miestnostiach, takže s nimi môžete vykurovať aj kúpeľňu. Po počiatočných nie príliš esteticky vydarených pokusoch sa s nimi pohrali dizajnéri a dnes už dodávatelia ponúkajú infrapanely v rôznych farebných prevedeniach a dokonca i so zrkadlovým povrchom. Ak máte malé deti, pozor si treba dať na vysokú povrchovú teplotu panelov, ktorá dosahuje až 110 °C.
Elektrinou je možné vykurovať podlahu, steny i strop miestností. Na takéto riešenie však na rozdiel od infrapanelov treba myslieť už pri projektovaní stavby. Elektrické podlahové vykurovanie nemusíme predstavovať, novinkou sú však rohože s hrúbkou necelé 4 mm, čím odpadá nutnosť zvýšenej podlahy. Samolepiaci povrch zasa vykurovaciu rohož bezpečne zafixuje, samozrejmosťou je odtienenie proti elektrosmogu.
Ďalšiu možnosťou je tzv. neviditeľný vykurovací systém. Ide o vysoko výkonné fólie, zabudované priamo do stropu alebo do stien. Inštalácia pásov širokých 30 alebo 50 cm je jednoduchá vďaka hrúbke menšej ako 0,4 mm. Keďže ide o trvalú montáž, odborníci odporúčajú vybrať si kvalitné systémy s čo najdlhšou zárukou.
Diaľkové ovládanie
Všetky moderné vykurovacie systémy sa dajú riadiť prostredníctvom programovateľných termostatov, k dispozícii sú aj verzie s dotykovým displejom. Nastavovanie je intuitívne, už netreba čítať hrubé príručky na to, aby ste znížili teplotu o jeden stupeň. No ak chcete skutočne ušetriť, odporúča sa zvoliť si diaľkové ovládanie vykurovania cez internet.
Priaznivci smartfónov zdvíhajú ruky od nadšenia, okrem radosti z technologickej hračky je však argumentom aj úspora 15 až 20 % nákladov na vykurovanie.
Inteligentné termostaty so vzdialeným prístupom cez internetové rozhranie si nevyžadujú žiadny špeciálny softvér – môžete ich nastavovať z počítača či z mobilu, kde využívate priamo webovú stránku, alebo si stiahnete príslušnú aplikáciu. Na diaľku pritom dokážete ovládať nielen centrálny programovateľný termostat, ale i termostaty v jednotlivých miestnostiach a nastaviť si tak teplotu v každej izbe osobitne. Môžete tak reagovať na zmeny počasia či vonkajšej teploty a dosiahnuť maximálnu optimalizáciu účinnosti vášho vykurovacieho systému.
Využite aj slnko
Veľmi účinnou podporou vykurovania i prípravy teplej vody sú solárne systémy. Aj preto sa odporúča zvoliť si vykurovacie systémy, pripravené na pripojenie slnečných kolektorov – či už hneď pri stavbe, resp. renovácii obydlia, alebo neskôr. Vzhľadom na európsku podporu alternatívnych energií sa dajú očakávať aj ďalšie kolá dotačných schém práve pre solárne či fotovoltické systémy, ktoré pomáhajú znížiť prvotné náklady. Potom už je energia zo slnka zadarmo.
Je teda jasné, že vykurovacia technika sa vyvíja rýchlym tempom. Pri zvažovaní dodávateľa si preto treba vybrať firmu s vysokou úrovňou technického know-how, kvalitnými produktmi i poradenstvom, ktorá dokáže vytvoriť nielen tú správnu tepelnú pohodu vášho domova, ale i dobrý pocit pri pohľade na vyúčtovanie spotrebovaných energií.