Aký vykurovací systém použiť pre novostavby a aký pre staré objekty?
Ak je reč o novom vykurovacom systéme, majitelia domov majú dnes k dispozícii široký výber najrôznejších technológií. Od klasického vykurovania olejom alebo plynom až po vykurovanie prostredníctvom obnoviteľných energií – každý jednotlivý vykurovací systém má svoje výhody a nevýhody. Prehľad o tom, ktorý vykurovací systém sa hodí pre staré objekty a ktorý pre novostavby, vám poskytneme v nasledujúcom článku.
Prehľad jednotlivých tém:
- Vykurovacie systémy pre novostavby
- Vykurovacie systémy pre staré objekty
- Porovnanie vykurovacích systémov
Ktorý vykurovací systém použiť pre novostavby?
Pri stavbe nového domu musia byť v súčasnosti splnené omnoho vyššie požiadavky ako pred niekoľkými rokmi. Napríklad zákon o energetickej hospodárnosti budov stanovuje, že nové budovy musia mať veľmi nízku energetickú náročnosť. Prostredníctvom zákona o energetickej efektívnosti štát vyžaduje, aby bola potreba tepla na vykurovanie a teplú vodu z minimálneho podielu pokrytá aj z obnoviteľných zdrojov. Platí to najmä vtedy, keď samotný dom nie je energeticky efektívnejší voči priemeru.
Náhľad do budúcnosti ukazuje, že požiadavky na nové domy budú čoraz vyššie, pretože už v roku 2021 sa smú stavať iba domy, ktoré nespotrebujú skoro nijakú energiu. Väčšia časť zvyčajnej potreby musí byť podľa Smernice EÚ o energetickej hospodárnosti budov okrem toho pokrytá vykurovacími systémami s obnoviteľnými zdrojmi energie. Ale ktoré vykurovanie je vhodné pre novostavbu? V nasledujúcich odsekoch sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie informácie. Sú to:
Hybridné vykurovanie: Klasická vykurovacia technika a obnoviteľné energie
Hybridné vykurovanie kombinuje výhody klasických vykurovacích systémov s obnoviteľnými energiami v jednom systéme. Efektívnym príkladom toho je spojenie vykurovania kotlami na plyn a olej so solárnou termikou. Vždy keď je to možné, zásobuje solárne zariadenie budovu bezplatnou energiou zo slnka. Ale ak slnko nesvieti, alebo potreba domu je príliš vysoká, automaticky sa prepína na kondenzačné vykurovanie. Tým sa zabezpečuje, že v dome je vždy príjemne teplo.
Ako vykurovací systém pre novostavbu existuje ekologické hybridné vykurovanie v rôznych kombináciách.
Najdôležitejšie výhody tejto technológie:
- nízke náklady na vykurovanie vďaka kombinácii s obnoviteľnými energiami
- vysoká spoľahlivosť pri vykurovaní, aj keď nie je dostatok obnoviteľnej energie
- znižovanie zaťaženia životného prostredia a šetrenie fosílnych nosičov energií
K nevýhodám hybridného vykurovania patria:
- vyššie obstarávacie náklady súvisiace s náročnejšou technikou
- vyššia náročnosť plánovania kombinácií systémov
- závislosť od fosílnych palív pri vykurovaní olejom alebo plynom
Ktoré vykurovacie systémy môžu byť skombinované do hybridného zariadenia a aké vysoké sú náklady, sa dozvedia záujemcovia v rubrike Hybridné vykurovanie.
Tepelné čerpadlo – vykurovanie teplom z okolia
Tepelné čerpadlá využívajú obnoviteľné zdroje ako vzduch, zem alebo vodu, aby vytvárali dostatočné teplo pre vykurovanie a prípravu teplej vody v moderných domoch. No keďže teplota týchto energetických zdrojov z prostredia spravidla nepostačuje na vykurovanie budovy, jej hodnotu musí regulovať tepelné čerpadlo. Zvyšovanie teploty umožňuje technický proces poháňaný elektrinou. Zvlášť dôležité pre efektívne využitie tepelného čerpadla je teplota vo vykurovacom systéme. Tá by mala byť čo najnižšia, kedy tepelné čerpadlo dokáže pracovať mimoriadne efektívne. Ako vykurovací systém pre novostavbu je vhodné tepelné čerpadlo, najmä v kombinácii so systémami plošného vykurovania ako podlahové alebo stenové vykurovanie. Pretože napríklad podlahové vykurovanie vyžaduje nízku teplotu vykurovacej vody, čo je ideálne pre dosiahnutie nízkych nákladov pri prevádzke tepelného čerpadla.
K výhodám tepelného čerpadla patria:
- vykurovanie s obnoviteľnými energiami
- nízke náklady na vykurovanie a šetrenie fosílnych palív
- možnosť kombinovať tepelné čerpadlá so solárnymi zariadeniami
Nevýhody tepelného čerpadla:
- vyššie obstarávacie náklady
- vyššie požiadavky na projekt, keď majú byť pripojené zdroje energií, ktoré podliehajú povoleniam
- vysoké náklady na vykurovanie, keď nie je systém vykurovania správne naprojektovaný
Viac o funkčnosti tepelného čerpadla a takisto informácie o tom, aké energetické zdroje z okolia môžu byť pripojené k vykurovaciemu systému, nájdete v rubrike tepelné čerpadlo.
Palivové články – teplo a elektrický prúd z jedného zariadenia
Palivové články predstavujú zariadenie na združenú výrobu elektriny a tepla (KWK), ktoré produkuje zároveň elektrinu aj teplo. Je to umožnené chemickým procesom, pri ktorom dochádza ku štiepeniu vodíka na jeho jednotlivé prvky. Pre použitie v typických rodinných domoch existujú systémy s palivovými článkami, ktoré majú výkon približne 1 kW tepla a 0,75 kW el. prúdu. Keďže tento výkon postačuje iba na základné potreby domu, dodatočne sa používa plynové kondenzačné vykurovanie, ktoré sa zapína automaticky vtedy, keď nie je výkon palivových článkov postačujúci a tak sa postará o to, aby bolo v dome stále teplo.
Výhody vykurovacieho systému na palivové články:
- kombinovaná výroba el. prúdu a tepla s vysokým stupňom účinnosti
- znížená produkcia škodlivých látok a tým šetrenie životného prostredia
- nezávislé zásobovanie elektrickým prúdom, ak sa prevádzkujú palivové články so zásobníkom na akumulovanie el. energie
- vysoké štátne dotácie pre tento druh vykurovania
Nevýhody vykurovacieho systému na palivové články:
- vysoké obstarávacie náklady
- závislosť od plynu, pripojenia na plyn a cenotvorby suroviny
- pravidelná údržba
Ďalšie informácie o palivových článkoch, ich funkčnosti a nákladoch na vykurovací systém nájdete v rubrike Palivové články.
Ktorý vykurovací systém použiť pre starý objekt?
Rovnako ako pri novostavbe, aj pri starom objekte ide o to, aby ste šetrili energiami a nezaťažovali životné prostredie. Popri finančných úsporách, ktoré často prináša modernizácia, výmenu vykurovacej techniky požaduje aj štát. Popri úsporách vďaka vyššej efektívnosti moderných zariadení a zákonných nariadeniach sa výmena vykurovacieho systému stáva pre mnohých vlastníkov domov čoraz atraktívnejšou aj pre množstvo dotácií. Ale aké vykurovanie je vhodné pre starú budovu? V nasledujúcich odsekoch sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie informácie. Sú to:
Plynové kondenzačné zariadenie: Efektívne a kompaktné pre skoro každý dom
Plynové kondenzačné vykurovanie patrí k najčastejšie inštalovaným vykurovacím systémom, pretože nielenže je kompaktné a použiteľné skoro všade, ale je aj efektívne. Zabezpečuje to kondenzačný efekt, ktorý získava teplo uložené v spalinách, ktoré by inak nevyužité unikali hore komínom. Predpokladom preto však je nízka teplota vo vykurovacom systéme, ktorú je možné dosiahnuť dostatočne dimenzovanou veľkosťou radiátorov. Preto ak sa do starej budovy inštaluje plynové kondenzačné zariadenie, odborník by mal vždy skontrolovať, či je vykurovací systém vhodný pre nepretržitú prevádzku kondenzačného zariadenia, prípadne výmena niektorých radiátorov by mohla prispieť k tomu, aby sme z plynového vykurovania dostali čo najviac a náklady na vykurovanie by sa ešte o niečo znížili.
Výhody plynových kondenzačných systémov:
- vysoký stupeň účinnosti vďaka využívaniu kondenzačného efektu
- kompaktná veľkosť, ktorá si nájde miesto skoro všade
- nízke obstarávacie náklady vďaka vyspelej technike
Nevýhody plynových kondenzačných systémov:
- závislosť od fosílnych nosičov energie
- na mieste pripojenia musí byť k dispozícii plyn
- vývoj cien za plyn sa nedá predvídať
Viac o vykurovaní plynom a o tom, s ktorými vykurovacími systémami sa môžu kombinovať efektívne zariadenia v starej budove, nájdete v rubrike Vykurovanie plynom.
Vykurovanie drevom: Ekologický systém vykurovania regionálnymi surovinami
Ďalším systémom vykurovania, ktorý sa dá použiť v starej budove, je vykurovanie drevom. Tento vykurovací systém produkuje teplo na vykurovanie a teplú vodu spaľovaním dreva a preto sa považuje za mimoriadne ekologický. Zatiaľ čo kusové vykurovanie vyžaduje aj manuálnu prácu – je potrebné stále prikladať drevo – peletové kotly fungujú samostatne. Jediný predpoklad je, že existuje dostatočný priestor na uskladnenie drevených peletiek.
Vykurovanie drevom sa dá použiť v starých budovách a oplatí sa najmä preto, že:
- prevádzkuje sa s obnoviteľnou surovinou, ktorá je k dispozícii regionálne
- ako peletové vykurovanie sa postará o teplo pohodlne a automaticky
- aj vykurovanie drevom môže zvýšiť svoju účinnosť prostredníctvom využitia kondenzácie
Nevýhody vykurovania drevom:
- manuálne zaťaženie pri prikladaní a vynášaní popola
- vysoké požiadavky na miesto pri skladovaní palív
- nákladná technika, najmä pri peletovom vykurovaní
Viac o vykurovaní drevom, o výhodách a nevýhodách a takisto informácie o nákladoch nájdete v rubrike Vykurovanie drevom.