Energetická efektívnosť a jej význam
Nielen v technickej oblasti, ale aj v politike sa stal pojem energetická efektívnosť symbolom pre optimalizáciu zámeru alebo veci v oblasti energií. Čo presne znamená pojem energetická efektívnosť, ako sa meria a prečo je taká dôležitá, objasňuje nasledujúci článok.
Prehľad jednotlivých tém:
- Definícia: Energia a energetická efektívnosť
- Cieľ energetickej efektívnosti
- Energetická efektívnosť elektrických zariadení
- Efektívnosť pri vykurovaní
Čo je energia? Čo je energetická efektívnosť?
Energia je pre nás natoľko bežným pojmom, že sa nad ním málokedy pozastavujeme a sotva máme krátku odpoveď na otázku, čo vlastne znamená. Vo fyzike popisuje energia schopnosť vykonávať určitú prácu. Značka energie pre vzorec je E a zadáva sa v jednotkách joule. Pritom je v zásade potrebné vedieť, že sa energia v uzavretom systéme nedá zvýšiť, ale ani znížiť. Väčšina z vás to zrejme pozná zo školy ako zákon zachovania energie.
Ak sa chceme zaoberať energiou a energetickou efektívnosťou, je dôležité vedieť, že existujú rôzne formy energie:
- Potenciálna
- Kinetická
- Chemická
- Elektrická
- Termická
Definícia energetickej efektívnosti
Za energetickú efektívnosť označujeme mieru spotreby energie, ktorá je nevyhnutná, aby sme dosiahli stanovený cieľ. Pritom sa v prvom rade vzťahuje na energetické straty, ktoré sa pri tomto procese vyskytnú. Energetická efektívnosť je teda o to vyššia, čím nižšie sú energetické straty.
Kvantitatívne meranie
Z technického hľadiska sa dá energetická efektívnosť kvantifikovať. Energetická efektívnosť sa dá vypočítať v číslach na príklade práčky tak, že porovnáme množstvo použitej energie s energetickými stratami, ktoré pritom vzniknú. Práčka je energeticky účinná vtedy, ak počas celej prevádzky stráca čo najmenej energie.
Kvalitatívne meranie
V praxi sa však energetická efektívnosť nedá vždy kvantifikovať. Dá sa povedať, že nie je zmerateľná. Ak ide napríklad niekto na nákupy na tanku, nekoná práve efektívne, hoci tank má z technického hľadiska veľmi vysokú energetickú efektívnosť. Do kvalitatívnej energetickej efektívnosti sa teda zahŕňajú ešte aj využitie a subjektívne vnímanie.
Cieľ energetickej účinnosti
Snaha niečo optimalizovať je hlboko zakorenená v ľudskej podstate. Tým, že naši predchodcovia najskôr zlepšovali svoje nástroje a potom techniku lovu, prispeli výraznou mierou k nášmu dnešnému chápaniu a konaniu. V časoch stáleho otepľovania Zeme sa stala energetická efektívnosť aj politickou témou. Celosvetovo sa prijímajú politické opatrenia na spomalenie klimatických zmien.
Aj v Európskej únii sa o energetickej efektívnosti veľa diskutuje. Európska komisia prijala v júli 2021 balík legislatívnych návrhov pod názvom „Fit for 55“ ako súčasť Európskej zelenej dohody. Týmito opatreniami sa má dosiahnuť cieľ zníženia emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030.
Opatrenia sa týkajú 12 oblastí. Ide o rozšírenie obchodovania s emisiami na nové odvetvia a sprísnenie súčasného systému EÚ na obchodovanie s emisiami, rozsiahlejšie využívanie energie z obnoviteľných zdrojov a vyššiu energetickú efektívnosť.
Komisia navrhla revíziu súčasnej smernice o energetickej efektívnosti zvýšením súčasného cieľa na úrovni EÚ v oblasti energetickej efektívnosti z 32,5 % na 36 % v prípade konečnej energetickej spotreby a 39 % v prípade primárnej energetickej spotreby.
EK ďalej navrhuje rýchlejšie zavádzanie druhov nízko emisnej dopravy a infraštruktúry a palív na ich podporu, zosúladenie daňových politík s cieľmi Európskej zelenej dohody, opatrenia na zabránenie úniku uhlíka a nástroje na zachytávanie a uskladňovanie uhlíka.
Energetická efektívnosť elektrických zariadení
K najznámejším opatreniam patria tzv. energetické štítky EÚ, ktoré spotrebitelia dobre poznajú ako farebnú škálu od zelenej po červenú. Európska únia zaviazala výrobcov k tomu, aby od roku 1998 svoje elektrické zariadenia označovali týmito štítkami. Vykurovacie zariadenia musia mať taktiež takéto označenie, v tomto prípade však ide o štítky ErP. Cieľom je dosiahnuť zvyšovanie energetickej efektívnosti. Zodpovední upozorňujú na to, že štítok neoznačuje spotrebu energie zariadenia. Viac ide o zdôraznenie energetickej efektívnosti jednotlivých vykurovacích systémov. Štítok predstavuje skôr priradenie vzhľadom na energetickú efektívnosť v rámci jednej určitej skupiny zariadení rovnakej veľkosti. Ako kritérium sa používa referenčné zariadenie z rovnakej skupiny. Ak je na štítku uvedené písmeno D (na niektorých zariadeniach sa vyskytuje ešte písmeno G), označuje pomerne neefektívnu prevádzku. Zariadenia s označením A alebo A+++ sú naproti tomu efektívnejšie.
Zvyšovanie energetickej efektívnosti vykurovacích zariadení
Viac ako tretina energie, ktorá sa spotrebuje v domácnosti, ide na konto vykurovania a ohrevu vody. O to dôležitejšie je zlepšiť energetickú efektívnosť vykurovacích zariadení. No ešte stále existuje veľmi veľa zastaraných zariadení, ktoré spotrebujú pri produkcii tepla veľké množstvo paliva. Pritom ide prevažne o zemný plyn a ropu.
Na to, aby sa energetická efektívnosť zvýšila, sú potrebné opatrenia na modernizáciu. Moderné vykurovanie drevom pracuje energeticky omnoho účinnejšie. Ale oplatí sa aj prechod na plynový kondenzačný kotol, pretože má stupeň účinnosti viac ako 98 %. Energeticky účinné sú aj iné systémy, napríklad tepelné čerpadlá alebo vykurovanie palivovými článkami. Okrem toho plynové kondenzačné kotly sa môžu dodatočne kombinovať so zariadením na solárnu termiku.
Mohli by pomôcť už aj malé opatrenia. Dôležitým faktorom pritom je, aby bol vykurovací výkon regulovaný podľa vlastnej potreby vykurovania a zariadenie bolo podľa toho nastavené. Napokon aj individuálne konanie pri vykurovaní môže mať veľký prínos pri zlepšovaní energetickej efektívnosti vykurovania.